חיות מחמד, הכלכלה העולמית והבריאות שלנו
03-5403368

מידע

כתבות

חיות מחמד, הכלכלה העולמית והבריאות שלנו

מאת: ד"ר דורון נרי ודיקלה ארד סטודנטית לוטרינריה

כשחושבים על כך, כולנו (ההולכים על 2 ועל 4) מושפעים מהשינויים שחלים בכלכלה העולמית לא רק בכיסנו אלא גם רגשית ובריאותית.

 

אחת הדוגמאות הבולטות היא שכלבים וחתולים רבים ננטשים עקב המצב הכלכלי הקשה. אובדן מקום העבודה עלול לגרום לאנשים למסור/לזרוק את חיית המחמד שלהם. כתוצאה מכך הם מגיעים לבתי מחסה ולעמותות להצלת בעלי חיים בכל רחבי הארץ, לכן בתי המחסה מוצפים בחיות מחמד נטושות ומתקשים לעמוד בקצב.


לעומת זאת, לא כל בעלי החיים הננטשים הינם בעלי מזל וחלקם לצערנו מגיעים לרחובות, שם הם נתקלים בבעיות קיומיות כגון רעב, התייבשות, עייפות, פחד ותאונות דרכים. בעל חיים יכול לאבד את חייו רק מעצם המתח שהוא עובר עקב נטישתו.

 

גם בעלי חיים שלא ננטשים עדיין נמצאים בסיכון בריאותי כתוצאה מהמיתון. מחקרים רבים מראים שבתקופה של מצב כלכלי קשה, יש ירידה ניכרת בביקורי הקליינטים במרפאות וטרינריות והפחתה בהוצאות הבעלים על חיות המחמד שלהם. הפחתה זו מתבטאת בטיפולים פחות יקרים או אפילו סירוב או דחייה של טיפולים וטרינריים לא דחופים, מבחנים דיאגנוסטיים ושימוש במזון פחות מזין ואיכותי.

 

בנוסף לנושא הכלכלי, ישנו גם פן בריאותי שמשפיע עלינו. כחברה אנחנו לא מעריכים מספיק את החשיבות של מערכת היחסים שלנו עם חיות המחמד. לא רק שהם תומכים בנו רגשית, אלא גם בריאותית. יש הוכחות ליתרונות בריאותיים באחזקת כלבים וחתולים ובטיפול בהם, ולכן זה חוסך לנו מבחינה כלכלית.

 

מחקר גדול באוסטרליה חישב את כמות הביקורים אצל רופא המשפחה של אנשים שבבעלותם חיות מחמד מול אותו מספר אנשים ללא בעלי חיים. הסקר הראה שלאנשים שיש להם כלבים ו/או חתולים יש פחות ביקורי רופא והם יותר בריאים מאשר האנשים ללא חיות מחמד.
היתרונות הקשורים באחזקת בעלי חיים קשורים בבריאות הנפשית והפיזית שלנו: יותר כושר כאשר מוציאים את הכלב לטיול, עצם העובדה שישנה מערכת יחסים עם חיית המחמד, והטיפול בישות אחרת. יש גם עדות ללקיחת פחות ימי מחלה במקום העבודה, ושינה טובה יותר, מה שבעצם מראה לנו שכאשר יש לנו חיות מחמד זה חוסך לנו ולמדינה סכומים גדולים של כסף. הבעיה היחידה היא שאנחנו בכלל לא שמים לב לחיסכון הזה מאחר ומדובר בכסף שלמעשה אנו לא רואים ישירות.  

    

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה          

 

כדי לסיים בנימה חיובית, אפילו כאשר המצב הכלכלי קשה, כדאי לחשוב פעמיים לפני שמוותרים על חיית המחמד שלנו כי היא מהווה מקור חיובי בבית לחיים בריאים וחסכוניים יותר. והתוצאה ההפוכה יכולה להיות הרסנית לשני הצדדים.