חיות אקזוטיות כחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

חיות אקזוטיות כחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

לגידול חיית מחמד בבית יתרונות רבים.
מחקרים הראו כי חיית מחמד מחזקת את הביטחון העצמי ואת תחושת האחריות האישית של הילד, וכן מפיגה את תחושת הבדידות האישית אצל ילדים ומבוגרים כאחד.
חיות המחמד הפופולאריות ביותר הינן החתול והכלב, אך בשנים האחרונות עולה יותר ויותר הביקוש לחיות מחמד אקזוטיות.


חיית מחמד אקזוטית מוגדרת כחיית מחמד יוצאת דופן,
כגון: ארנב, שרקן, איגואנה, תוכי, צב, נחש, אוגר חמוס וכולי.


חיות אלה מעניינות, משעשעות ועשויות להיות ידידות טובות לבעליהן, אך ישנם מספר דברים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם ואיזו חיה לאמץ. ראשית, חשוב מאד לבדוק אם החיה שתרצו לאמץ הינה חוקית לגידול בארץ.
קופים, למשל, אסורים לגידול בישראל. מי שנתפס מגדל חיה לא חוקית מסתכן בקנס גבוה והחרמה מיידית של בעל החיים.
כמו כן, חשוב מאד לרכוש את בעל החיים רק ממגדלים מורשים ולוודא שהן נושאות אישורים מתאימים.


סוחרי חיות רבים מחזיקים את החיות באופן לא חוקי ובתנאים מחפירים. תנאים אלו עלולים לגרום לכך שהחיה שתרכשו תהיה במצב עקה, דיכאון, נושאת מחלות וטפילים, ולעתים אף עלולים למכור לכם את סוג החיה או המין הלא נכונים.
דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא מהם תנאי המחייה שבעל החיים זקוק להם והאם תהיו מסוגלים לספק לו אותם. חיות מחמד עלולות להגיע למצב של תחלואה ואף מוות בשל תנאי מחייה לא מתאימים.


שרקנים, לדוגמא, חיים במקומות יבשים ורגישים מאד ללחות ולכן חשוב לדאוג שהמצע בכלוב יהיה יבש כל הזמן. כמו כן, הם זקוקים לאספקה קבועה של ויטמין C כמו תפוז כרוב וכו'. 
כמובן, יש לקחת בחשבון את עלויות גידול החיה. עלות הרכישה עצמה יכולה לנוע בין מאות לאלפי שקלים (תלוי ב"נדירות" החיה), וזאת בנוסף לעלות הציוד החיוני לתנאי מחייתה, אשר עשויה להגיע לאלפי שקלים נוספים. לבסוף, הקשר האישי עם חיית המחמד הינו חשוב ביותר.

 

בניגוד לכלב או לחתול, חלק מחיות המחמד האקזוטיות אינן נקשרות לבני האדם ואינן מראות רגשות "אנושיים", ויש להתכונן לכך מראש על מנת שלא להתאכזב בהמשך. לאחר שהתחשבתם בכל הגורמים הנ"ל, גידול חיית מחמד אקזוטית הינו מומלץ בהחלט. יתרונן הגדול הוא שלרוב חיות אלו דורשות פחות טיפול וזמן מחיות מחמד "קונבנציונליות" וגורמות פחות לכלוך. חיות אלה מעניינות, משעשעות ויכולות להיות ידידות טובות לבעליהן. השרקן הוא בעל חיים חמוד ושקט, אשר לרוב אינו נושך או שורט. האיגואנה, מפאת גודלה והתנהגותה הרגועה, הפכה בשנים האחרונות לחיית מחמד מבוקשת ביותר, ניתן להרגיל אותה בקלות לבני אדם והיא מעניינת מאד. השוגר גליידר (סנאי מעופף) נחשב לחיית מחמד מקסימה היוצרת קשר חזק וחם עם בעליה, אוהבת לשחק ולקבל תשומת לב - וכמה שיותר. התוכי יכול לתקשר באופן מילולי עם בעליו והקשר יכול להפוך לחברות של ממש.

 

לסיכום, אם חיות אלה מעניינות אתכם - "לכו על זה"!  אך הקפידו ללמוד היטב על בעל החיים והדרישות לגידולו טרם הרכישה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון