חוסר בוויטמין D אצל כלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

חוסר בוויטמין D אצל כלבים וחתולים

 מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה.
 
ויטמין D הוא ויטמין חיוני לכלבים וחוסר ממנו עלול להוביל לבעיות בריאותיות. ויטמין D תורם לספיגה של קלציום ופוספטים, עצמות, שרירים זקוקים לוויטמין D כדי לתפקד בצורה תקינה.
 
חוסר בוויטמין D יכול להתרחש בכלבים ממספר סיבות הכוללות:
 
תזונה לא מאוזנת אשר לא מספקת ויטמין D ברמה הדרושה. דבר זה נפוץ בעיקר בכלבים הניזונים מבישול בייתי.
 
מצבים רפואיים המשפיעים על ספיגת הוויטמין D:
 
באנשים, חוסר בוויטמין D נקשר בלחץ דם גבוה, סרטן, סוכרת, מחלות לב, אסטמה (קצרת), רככת, זיהומים שונים, דיכאון ובעיות נוספות. אותם הפרמטרים נחשדים גם בכלבים וחתולים אך עדיין אין מספיק מחקר בנושא.
כאשר לכלב יש חוסר בוויטמין D, עלולה להיות בעיה בתפקוד השרירים. בין היתר, עלולה להיות פגיעה חמורה בשריר הלב שעשויה להוביל לכשל לב שעלול להיות קטלני.
 
למה לשים לב?
חוסר בוויטמין D בכלבים וחתולים יכול להיקשר עם מחלת הסרטן, כשל לב, או כליות, זיהומים,      מחלה דלקתית של המעיים, רככת, ופוטנציאל לבעיות שיניים אצל חתולים. 
חוסר בוויטמין D עלול לגרום לכשל לב בכלבים, כאבי שרירים, חולשה בשרירים, כאבי עצמות, נשירה של הפרווה, תשישות, החלמה איטית מאוד של פצעים ו/או אפאטיות.
הסימנים המשמעותיים ביותר של חוסר בוויטמין  Dאצל כלבים הם אלה המצביעים על כשל לבבי.
לב שאינו מתפקד כראוי עשוי לגרום לשיעול, תשישות, חולשה, חוסר יכולת לעשות פעילות גופנית, ירידה במשקל ו/או קושיי נשימה. 
 
אבחון של חוסר בוויטמין D
כדי לדעת אם יש לכלב חוסר בוויטמין  Dתתבצע אצל וטרינר או במרכז וטרינרי רמת השרון על ידי  בדיקה פיזיקאלית כללית שתתמקד בלב ובעצמות, בנוסף תתבצע בדיקת דם ספציפית כדי לקבוע האם אכן יש חוסר בוויטמין D. 
 
טיפול בחוסר בוויטמין D
הטיפול ייעשה בהתאם לסיבה ממנה נובע החוסר בוויטמין D. במקרים מסוימים הווטרינר ימליץ על תזונה עשירה בוויטמין. במקרים בהם ישנה פגיעה בספיגה של ויטמין D דרך האוכל, יינתן טיפול שונה על ידי הווטרינר שיכלול נתינת תוספי תזונה ספציפיים. חשוב תמיד להתייעץ עם הווטרינר על הטיפול בחוסר בוויטמין D כדי לא לגרום למנת יתר או חוסר בוויטמין.
 
מניעה של חוסר בוויטמין  :D
הדרך הטובה ביותר לדאוג שלכלב שלכם לא יהיה מחסור בוויטמין D היא לדאוג לו לתזונה מלאה ומאוזנת המומלצת על ידי הווטרינר. 
 
לשאלות ופרטים נוספים אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368