חגיגות פורים - לא לכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

חגיגות פורים - לא לכלבים

מאת: דר. דורון נרי - רופא וטרינר

כלבים שומעים פי 5 יותר מאנשים. הם שומעים תדרים שגבוהים פי 2 יותר מאיתנו ולכן הם מאוד רגישים לרעשים בפורים. הרעשים מגיעים מקפצונים, פיקות, נפצים וזיקוקין - כל אלה רעשים שהכלב לא רגיל אליהם בטבע וביום יום.
הרגישות שלהם גורמת ללחץ פיזי ונפשי שפוגע מאוד בחברינו על ארבע. חלקם הגדול ינסה בכל דרך להתרחק ממקור הרעש, ועקב כך בפורים הרבה כלבים בורחים, נעלמים או נדרסים. בנוסף הרעשים עלולים לגרום גם למועקה נפשית גדולה.

 

איך נדע שכלבנו רגיש לרעשים
הכלב ימשוך ברצועה לכיוון הבית או ינסה לברוח ולהשתחרר מהרצועה. בבית הכלב יחפש מקום שקט – מתחת לשולחן, בתוך הארונות, בחדר הפנימי של הבית בממ"ד, אמבטיה וכו'. הכלב עושה זאת כדי לחפש מחבוא, בדומה לטבע ששם הוא מחפש מסתור בזמן ברקים ורעמים. הכלב עלול ליילל או לנבוח בלי סוף וזנבו יהיה נמוך או בין רגליו.


לעיתים יש הלחתה או ריור מוגזם. הכלב לעיתים מחפש תמיכה אצלנו על ידי התכרבלות קרובה אלינו והסתכלות דחופה לכיוונינו. לעיתים, הכלב יעשה את צרכיו מתוך פחד, אוזניו תהיינה משוכות לאחור או כלפי מטה. לעיתים הכלב חופר עם רגליו ברצפה או ליד הדלת בניסיון "לחפור" מנהרה ואף עלול לנסות לקפוץ מהמרפסת.

 


מה אפשר לעשות
כלבים רגישים מומלץ שיישארו בפורים כמה שיותר בבית, יצאו לטיולים קצרים עם רצועה וקרוב לבית.

  1. אין לשחרר אותם מהרצועה. יש להימנע מללכת למקומות ציבוריים, עדלוידות,  ליד כיכר  עירייה וכו'
  2. כשהכלב מראה סימני לחץ גופניים / נפשיים אין לכעוס עליו או להענישו מאחר ואין לו את היכולות להבין את כעסנו.
  3. לא לתת לכלב חיזוקים חיובים רבים מדי, כמו חיבוקים, ליטוף, שימוש במילים עם טון מרגיע, כי אז נותנים חיזוק חיוב להתנהגות לא רגילה והכלב עלול  להתנהג בצורה עוד יותר לא ראויה על מנת לקבל את תשומת לבכם. צריך לתת לכלב זמן ואפשרות להתמודד עם פחדיו והוא יוכל ללמוד שאומנם הרעש מפחיד אולם שום דבר רע לא קורה מהרעש הזה. בפעם הבא שהוא ישמע רעש מפחיד הוא יידע יותר טוב איך להתמודד איתו.
  4. לארגן לכלב חדר / מקום רגוע בבית שמוגן יחסית מהרעשים בחוץ וכשמתחיל רעש הנפצים להביא אותו לאותו איזור מוגן (אפשר ממ"ד). להתנהג אליו בחום ובליטוף ובצורה הרגילה שאתם מתנהגים אליו, וכאמור,לא בצורה מוגזמת.
  5. ניתן לקנות קלטת /  דיסק, ב ebay או בגוגל תחת the company +of animals שם מושמעים רעשים של זיקוקים, פיקות ברקים וכו', או אפשר להקליט רעשים כאלה בעצמכם , להשמיע לכלב בווליום נמוך לאורך זמן ולהגביר את הרעש. תוך כדי כך לתת לו צ'ופר כמו אוכל טעים. הכלב ילמד להתרגל לצלילים שיש בפורים ואפילו לחשוב שיש בזה תגמול חיובי כמו אוכל.
  6. במקרים קשים יש להתייעץ עם הוטרינר שלכם, בעזרתו יש שתי אופציות: אופציה אחת היא כדור טשטוש בשם ACP שלוקח כשעה לעבוד והוא פעיל לכ- 12 שעות.

הוא מטשטש / מרדים את הכלב ואז הכלב פחות מתרגש מאותם רעשים.
האופציה השנייה היא כדור ממשפחת כדורי alprazolam שמשפר את ההרגשה הטובה של הכלב.
הכדורים האלה דורשים מרשם של וטרינר, דורשים בדיקה גופנית ובהרבה מקרים גם בדיקות דם.
לסיום, לא פעם בפורים אנחנו רואים במרפאתנו עליה תלולה בכמות הכלבים המגיעים למרפאתנו כשהם סובלים ממחלות של מערכת העיכול. הכלב מסתובב בינות לחוגגים וכל אחד מרגיש צורך לצ'פר את ה"מסכן הקטן". במיוחד באוזני המן. הכלבים אינם מורגלים בשינוי מזוני כל כך מהיר דבר העלול להתבטא בשלשולים והקאות. לכן המנעו ממתן אוכל לא שגרתי לכלבכם.