זהירות - ענבים / צימוקים לכלבים וחתולים - אסור!
03-5403368

מידע

כתבות

זהירות - ענבים / צימוקים לכלבים וחתולים - אסור!

מאת: דר. דורון נרי - וטרינר

ענבים / צימוקים יכולים לגרום נזקים גדולים בכליות של כלבים ולהביא לאי ספיקת כליות ומוות. לעיתים מייד אחרי אכילת הענבים הכלב מקיא או משלשל אך לא תמיד זה כך.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

עדיין לא ידוע בדיוק איך עובד המנגנון של רעילות הענבים בכלבים וכן לא ברור בדיוק אם רק כלבים סובלים מרעילות זו או גם חיות אחרות, כמו כן לא ברור אם רעילות הענבים תלויה בכמות הענבים או האם מדובר באכילת ענבים לארוך זמן או שניהם.

 

מה שכן בעקבות הדיווחים על רעילות הענבים אנחנו לא ממליצים לתת לכלבים ענבים או צימוקים. נראה שהגרעינים והקליפה הם אלו שגורמים לרעילות והכלב כנראה צריך לאכול הרבה כדי לחלות.

 

סימני אי ספיקת כליות מופעים לרוב 24 שעות לאחר אכילת הענבים, בגלל הסיכוי למוות מומלץ להגיע לווטרינר מייד עם אכילת הענבים על מנת שהווטרינר יגרום לכלב להקיא או שייעשה לכלב שטיפת כיבה, ייתן לו פחם פעיל ונוזלים לווריד במשך 24 שעות, כמו כן הווטרינר יעשה בדיקת דם לבדוק את מצב הכליות וכן בדיקות דם נוספות 24 ו48 שעות אחרי תחילת הטיפול, מכיוון שהרעלת ענבים / צימוקים היא מאוד נדירה אין מה להתרגש אם כלבכם אוכל 3-4 ענבים.

 

לפני שלושה שבועת הגיעה למרפאתנו כלבה בשם באפי פקינזית בת 5 השייכת לעינת אסיסטנטית במרפאתנו, שאכלה קערת ענבים ולא נלקחו צ'אנסים והכלבה עברה עירוי נוזלים ורידי, בדיקות דם וחומר שיגרום לה לשלשל את אותם ענבים, למזלנו בדיקות הדם היו טובות ולבאפי לא נגרם כל נזק בכליות שלה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה