התפתחות גורים - שלב אחרי שלב
03-5403368

מידע

כתבות

התפתחות גורים - שלב אחרי שלב

ניצן דליצקי טכנאית ראשית מרפאה וטרינרית רמה"ש

בהתפתחות גורים יש תקופות חשובות שיקבעו את המשך חייהם איתכם ואת סדרי העולם שלהם , התקופה הכי חשובה ב4 חודשים הראשונים של הגור , בהבנה של שלב חשוב זה נוכל ללמד את גורינו המון דברים .

כמו ילדים , לגורים יש חלון הזדמנויות קצר בו המוח מתפתח , חלון זה נקרא חלון ההחתמה – או תקופת הלמידה . בשביל גורים הזמן הזה הוא ב16 שבועות הראשונים לחייהם גורים לומדים הרבה יותר מהרגיל בזמן הזה בגלל זה האיכות והכמות של הלמידה והאילוף והחינוך הכי חשובים בשלב זה . האישיות שלהם תבנה בזמן זה וחשוב לבנות אותה לצורה חיובית .

ב7 שבועות הראשונים לחייו של הגור – הגור לומד להשתמש בחושיו, צמיחת שיניי חלב , מתחיל לזוז וללכת , ומעבר בין חלב אימו לאוכל יבש . בנוסף הוא יותר לא תלוי באימו בעשיית צרכים ( האמא לאורך תקופה מסויימת מעודדת את הגורים לעשיית צרכים באמצעות ליקוק אחוריהם ) הגור ילמד לעשות פיפי וקקי ללא צורך באימו .

חשוב לדעת – ב7 שבועות אלה אין להפריד בין האמא לגורים בשום מצב , מכיון ויש המון שעורים חשובים שעל כל גור ללמוד מאימו ואחיו לצורך חיים תקינים הזמן האופטימלי להפרדה בין האם לגורים ולמסירתם לבתים קבועים זה בגיל 8 שבועות והלאה לא לפני .

בגיל 8 שבועות כאשר הגור מגיע לביתו החדש חשוב – זה הזמן בו הוא ילמד להכיר אותנו לתקשר איתנו חשוב לתת לו את מלוא תשומת הלב ולהמון יחס כדי שידע שאנחנו מעכשיו האמא והאבא החדשים שלו ואיתנו הוא יחייה למשך חייו , בשלב זה הוא יקשר אלינו הכי טוב .

תקשורת זו חשובה כדי לעודד התנהגות טובה ולהמנע מ- פחדנות , ביישנות , תוקפנות . שלב התפתחותי מאוד חשוב .

תקופת הפחד מתחילה בשבועות 8-11 . בשלב הזה אם הגור שלכם נחשף למשו שהפחיד אותו או גרם לו לאיזשהו היסטריה כלשהי , יש סיכוי שהפחד הזה ילווה אותו לכל החיים אם לא תטפלו בבעיה עם מאלף בתקופה זאת עליכם לחשוף אותו בהדרגה לכל דבר כדומה – נביחות, אזעקות , בומים , זיקוקים וכל דבר שבסביבתכם יראה לו מפחיד . חשוב לא להתעלם מהבעיה ובנוסף לא לעודד אותה – מה שרוב הבעלי כלבים עושים זה ללטף את כלבנו בזמן שהוא פוחד – דבר שאיננו מומלץ אנא המשיכו בשיגרה והתעלמו מהפחד אל נא תתמכו בו !

בגיל 4-6 חודש הגור שלנו לפתע יהפוך ליותר פעיל ומלא אנרגיה , בנוסף תהיה אי נוחות מכיון וצומחות לגור שלנו שיניים חדשות שיחליפו את שיניי החלב  . בגיל זה גם תהפוך פרוותו מפרוות הגורים לפרוות כלב בוגר ויגיע כמעט לגובהו המלא .

בגיל 6 חודשים הגור יהפוך לבוגר "מינית" מה שאומר שבזכרים הוא יתחיל להיות גבר ויכול לגרום לדומיננטיות ותוקפנות כלפי זכרים אחרים ויותר סקרנות לגבי נקבות , ונקבות לעומת זאת יכולות להתייחם בשלב זה ולדרוש זכר . בגלל זה מומלץ שאם אין בכוונתיכם לזווג את כלבכם מומלץ לעקר/לסרס.

עד גיל 7 חודשים גורכם ילמד להיגמל מלעשות צרכים בבית , אל תדאגו זאת בעיה של כול בעלי הגורים , גמילה מעשיית צרכים בבית זאת בעיה נפוצה אבל נפתרת כאשר הגור גדל , הגורים שיתקשו ללמוד זה אלה שפספסו את השלב התפתחותי של הלמידה . רוב הכלבים יודעים שאסור להשתין איפה שישנים וחשוב לעזור להם ללמוד בכך שכאשר הוא עושה למטה נתמוך בו ונעודד וכאשר עושה בבית נסביר לו בתקיפות שאסור ואין מצב שדבר זה יכול לקרות . כאשר גורינו מפספס בבית להגיד בדומיננטיות – לא! ולקחתו למטה וכאשר יעשה למטה לעודדו – כלב טוב  וחטיף טעים שהוא חובב .

גורי כלבים מגזעים קטנים / בנונים מתפתחים מהר יותר מכלב מגזע גדול / ענק . גורי כלבים של הגזעים הקטנים מסיימים את התפתחות הגורים שלהם בגיל שנה , ולעומתם גזעים גדולים עד ענקיים יכולים להמשיך עד גיל שנתיים ואפילו 3 להיות עדיין –גורים .

יצא לכם המון להיתקל בבעלי כלבים כמו הדני הענק או הקאנה קורסו שיגידו בהומור שכלביהם עדיין גורים בגיל שנתיים ויש להם התנהגות טיפשית ומצחיקה , וכאשר יגיעו לגיל 3 פתאום יהפכו לכלב בוגר . דבר שהוא תקין ונורמלי .

לכל שאלה התייעצות ועזרה אנחנ וכאן בשבילכם

המרפאה של דר' דורון נרי