התפרצות שפעת כלבים בארצות הברית
03-5403368

מידע

כתבות

התפרצות שפעת כלבים בארצות הברית

מאת: ד"ר מיכל רייך - וטרינרית

 

זן חדש של שפעת כלבים שכנראה הגיע מאסיה גרם לתחלואה של אלפי כלבים במערב התיכון בארה"ב.

 

לדברי מומחים מאוניברסיטאות קורנל וויסקונסין–מדיסון, זן זה של שפעת כלבים שלא בודד קודם בארה"ב, הדביק יותר מאלף כלבים ואחראי ל 6 מקרי מוות של כלבים באילינויס,ויסקונסין,אוהיו ואינדיאנה.

 

זן זה חדש לאוכלוסיית הכלבים בארצות הברית . סימני המחלה בכלבים דומים לאלו של שפעת באנשים וכוללים – שיעול,הפרשות אף, חום, ירידה בתיאבון. חלק קטן מהכלבים עשוי להיות נשא של הנגיף מבלי להראות סימפטומים.

 

הנגיף יכול להתפשט ע"י מגע אף באף ,הפרשות דרכי נשימה ,ולכן הסבירות להדבקה עולה במקומות צפופים בכלבים – כלביות, מרפאות וטרינריות, פארקים עם איזורי משחק לכלבים.

 

אין עדות לכך שהנגיף מדביק אנשים,אך לא ניתן לשלול אפשרות של מעבר הנגיף מכלב לאדם.היו גם דיווחים על חתולים שחלו לאחר מגע ישיר עם כלבים חולים אך טרם היה דיווח על חתול שנמצא חיובי לנגיף.

 

כדי להמנע מהדבקה מומלץ לנקוט באמצעים פשוטים : לטייל עם הכלב קשור ברצועה גם בפארקים, הימנעות מאתרים צפופים בכלבים, בייחוד כלבים צעירים או מבוגרים מאד להם מערכת חיסון מוחלשת. בנוסף אין להוציא כלבים חולים לטיולים במקומות כאלו.

 

לנגיף תקופת דגירה של 1-3 ימים והחיה שנדבקה יכולה להיות מדבקת למשך עד 14 יום. הסימפטומים נמשכים 5-7 ימים למרות שהשיעול יכול להמשך גם מספר שבועות.

 

הנגיף החדש שונה מזן נגיף שפעת הכלבים הקודם H3N8  שהתפשט בארה"ב מאז 2004. הזן החדש המכונה H3N2  ,נמצא כבר בבעלי חייים בסין וקוריאה, וכנראה שהגיע לשיקאגו עם חיה נגועה.

 

קיים חיסון לזן שפעת הכלבים הקודם  אך הוא ניתן רק לכלבים בסיכון גבוה להדבקה. מומחים לא יודעים להגיד האם חיסון זה יעיל כנגד הזן החדש.מספר חברות תרופות החלו לפתח חיסון חדש עבור הזן הנוכחי אך כנראה שידרשו מספר חודשים עד שהחיסון יהיה זמין.

 

תמיד קיים סיכוי שהשפעת תגעה לישראל על ידי ייבוא של כלב מארה"ב או מהמזרח הרחוק.

 

בכל חשש להדבקות בשפעת יש להתייעץ עימנו מרכז וטרינרי רמת השרון טל: 03-5403368