השפעת עליית השימוש בסמים על חיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

השפעת עליית השימוש בסמים על חיות מחמד

מאת : עידן נווה, אסיסטנט במרכז וטרינרי רמת השרון.


במרוצת השנים, עולה עניין הציבור והרשויות בשימוש בסמים כתרופות או שימוש פנאי.
סכנות רבות גלומות בשימוש בחומרים כמו קנאביס או אופיואידים ונעשים מאמצים רבים למנוע התמכרות לסמים ושימוש לא חוקי בהם.


לאחרונה, שינויים בגישה כלפי קנאביס העלו את החשיפה של רבים למוצריו, שחלקם אכילים, כולל אוכלוסיות פגיעות כמו ילדים וחיות מחמד. חשיפה גוברת זו מסכנת אוכלוסיות פגיעות אלו, אשר אינן מכירות ומבינות את הסיכונים שבנטילת חומרים מסוג זה.

 

אמנם, מעט מאוד פורסם על השפעת צריכת סמים בקרב בעלי החיים הביתיים. עד כה, שיח על הרעלת כלבים עקב  צריכת סמי פנאי מגובים בעדויות אנקדוטליות בלבד – מקרים בודדים אשר לא מעידים על הכלל. מחקר שהתקיים לאחרונה מציג את הפוטנציאל להשפעה שלילית של צריכת הסמים בחברה האנושית על כלבים.


במחקר זה אספו מידע ממרכז הרעלת בעלי חיים בארה"ב והוא מהווה עדות מקדימה על כך שגורמים שמקורם ברמת הקהילה האנושית וכאלו שמקורם במאפייני הכלבים משפיעים על הסיכון של הרעלת אופיואידים וקנאבינואידים בקרב כלבים.


נמצא כי הסיכון להרעלת אופיואידים בארה"ב עלה ככל שיותר מרשמים לתרופות אופיאטיות ניתנו למטופלים והסכנה בעיקר לכלבים לא מסורסים, קטנים וצעירים.
אף נמצא כי בין 2009 ל2014 דיווחים על הרעלות אופיואידיים פחתו. בשנים אלו ניתנו פחות מרשמים לתרופות הכוללות חומרים אלו ואילו השימוש בחומרים לא חוקיים מסוג זה, כמו הרואין, גבר.


באשר לקנאביס, הממצאים מעידים על כך שככל שפחתו העונשים על אחזקה ושימוש במריחואנה עלו העדויות על הרעלת כלבים כתוצאה מבליעת מוצרים המכילים קנאבינואידים. כמו כן, הסיכויים להרעלה גברו בקרב כלבים זכרים, לא מסורסים וקטנים.
דיווחים על הרעלות קנאביס הלכו וגברו במהלך השנים מה שמעיד על כך שהבעיה מחמירה.

 

עדיין, מידע רב חסר על הרעלות חיות שנגרמו על ידי סמים בשל חוסר דיווח. ככל הנראה הסברה תגלם תפקיד חשוב במניעת מקרים אלו. אין בכתבה זו כוונה להאשים או לשפוט את המשתמשים בחומרים אלו – המטרה היא העלאת מודעות לסכנה הטמונה באחסון המוצרים הללו בבית וההכרח בהרחקתם מהישג ידם לא רק של הילדים בבית אלא גם חיות המחמד.  החלטות ובחירות של בני האדם יכולות להיות בעלות השפעה מרחיקת לכת על בריאות בעלי החיים בקרבתם. יש להניח את הדעת על האופן בו משתמשים במוצרים אלו, מאחסנים אותם וזורקים אותם ולהתאים פעולות אלו לאוכלוסיות שיכולות להיפגע משימוש לא נכון – בתוכן, חיות המחמד.
יש לזכור - הפגיעה היא ברת מניעה!

 

למידע נוסף, מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368