השמנת יתר בציפורי מחמד/ תוכים
03-5403368

מידע

כתבות

השמנת יתר בציפורי מחמד/ תוכים

מאת עופר שמיר, אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

הביטוי "שמן ובריא" משמש  לא מעט לתיאור חיות מחמד, כך גם כשמדברים על ציפורים. אך למעשה, שני המונחים רחוקים מאוד מלהתחבר.


לא רק שהשמנה בציפורי מחמד לא בריא - זה לעתים קרובות מסכן חיים.

 

חשוב להבין שהשמנת יתר בציפורי מחמד אינה רק בעיה אסתטית. בציפורים, הכבד הינו המאגר העיקרי של עודפי השומן. וכמות הולכת וגדלה של שומן המאוחסן שם, מגיעה על חשבונם של תאי הכבד התפקודיים ((hepatocytes. המונח הרפואי עבור מצב זה הוא כבד שומני  (heipatic lipidosis) וכן ישנה נקודת אל חזור בה לא נשארו מספיק תאי כבד בריאים  בכדי לקיים חיים.


ישנה אסכולה אשר מאשימה דיאטות מבוססות זרעים במחלה, אך למעשה יש כנראה מגוון של סיבות. פחמימות פשוטות כגון אלו שנמצאות בפירות ועמילנים עשויות להאיץ  את הנזק שנגרם על ידי דיאטה עם אחוז שומן גבוה. חוסר פעילות, גם מאפשר לשומן להצטבר. מינים מסוימים, כגון אמזונה כחולת מצח וקקדו גאלה, נראו הרבה יותר נוטים להשמנה מאשר זנים אחרים.

 

שיפור המצב הגופני

 

כאשר מנסים לשפר את מצבה הגופני של ציפור בעלת עודף משקל, יש לשים לב לדברים הבאים:


• בראש ובראשונה, להיות בטוח שאין מחלה נסתרת. ציפור אשר כבר סובלת מכבד שומני תתקשה הרבה יותר להיכנס למשטר תזונתי נוקשה לירידה במשקל.


• הימנע מפחמימות פשוטות- יש להימנע לחלוטין מפירות, אורז לבן, לחם לבן, פסטה, וכו '


• הגדל את תכולת הסיבים של הדיאטה


• אם הציפור שלך אוכלת גרעינים, הימנע מבוטנים, גרעיני חמניות וזרעי חריע. לעומתם- שקדים, אגוזי מקדמיה, וצנוברים הם פחות משמינים ומזינים יותר.


• כל אימון טוב יותר מאשר שום אימון. טיסה היא האימון הטוב ביותר עבור ציפור, אבל אם טיסה היא לא אופציה, יש לעודד הליכה וטיפוס. אפשר גם לאלץ את הציפור להפעיל את כנפיו על ידי החזקתו תוך העלאה והורדה של היד עליה הוא יושב .


בעלי חיים מעטים מושפעים קשות כמו ציפורים בעקבות השמנת יתר ולכן שמירה על ציפור המחמד שלך מעודף משקל  צריכה להיות אחד היעדים העיקריים שלך.


לתיאום תור לבדיקה רפואית צרו קשר 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה