הרעלת אקמול בחתולים וכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

הרעלת אקמול בחתולים וכלבים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר דליה רוזנבאום

כמה פעמים חשבתם לעצמכם : תולי לא מרגיש כ"כ טוב, אולי ניתן לו אקמול? בסוף החלטתם שאולי לא כדאי והתקשרתם אלינו כדי לבקש את עצתו של הוטרינר. כמה טוב שעשיתם כך…
אקמול (שמות מסחריים נוספים – טיילנול, דקסמול) או בשמה הגנרי פאראצטמול הינה תרופה לשיכוך כאבים והורדת חום הנפוצה מאוד בשימוש בבני אדם. להפתעתם הרבה של בעלי חתולים וכלבים היא רעילה מאוד לחתולים ובמידה פחותה לכלבים.וטרינר רמת השרון,  catillמקרה שהיה כך היה…


שמופי, חתול פ"ז (פח זבל) בן 8, הידוע באהבתו לכפתורים, חוטים, ניילונים ושאר מרעין בישין הרגיש לא טוב. מיקה, בעליו יצאה מהבית, גם לה היתה שפעת ובין קינוח להתעטשות החליטה לצאת להתאוורר. לפני שיצאה החליטה לקחת עוד שני כדורי אקמול לשיפור ההרגשה. מיקה קצת מיהרה ולא שמה לב שהבקבוק שהכיל את הכדורים נותר פתוח. שמופי טייל להנאתו בחדר השינה ולפתע נתקל במשחק חדש שמיקה בוודאי שכחה להגיש לו. לא עבר זמן רב לפני ששמופי טעם מן הכדורים.


מיקה חזרה לביתה בערב. שמופי ישב מכודרר ומדוכא על המיטה. חצי מבט לעבר השידה הספיק בכדי להבין את שקרה ושמופי נלקח למרפאתינו.

 

סימני הרעלה
הסימנים הקליניים במקרי הרעלת אקמול בחתולים הינם: התמוטטות,דיכאון, נפיחות פנים, הקאות, צהבת, נשימה מהירה ועוד.
סימנים אלו נובעים מנזק כבדי חמור, נזק לכדוריות דם ואיברים נוספים בגוף.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מדוע חתולים כה רגישים?
חתולים סובלים מחסר יחסי של אנזים בכבד הדואג לפרק את תרופת האקמול. כתוצאה מכך רוב התרופה נשארת בדם לאורך זמן וגורמת לנזק רב שיכול להוביל למוות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

...בינתיים במרפאה:
הוטרינרית בדקה את שמופי: חניכיים כהים מאוד, חולשה, קצב לב מהיר וטמפרטורת גוף נמוכה. ניכר היה ששמופי כבר החל להיות תחת השפעתה של ההרעלה.
היות ולא היה ידוע מתי שמופי בדיוק בלע את התרופה, ניסינו לגרום לו להקיא. מלבד שאריות מזון לא נתגלו כדורים או שאריות מחשידות. ההנחה היתה כי שמופי בלע את הכדורים לפחות ארבע שעות לפני כן וכנראה אף לפני כן.

 

מה נותנים כטיפול?
קיים אנטידוט (חומר הסותר את ההרעלה) ייחודי העוזר בנטרול השפעת התרופה.
במקביל מעניקים טיפול תומך הכולל חמצן, נוזלים תוך ורידיים ותרופות נוספות בהתאם למצב החתול.

 

...בחזרה לשמופי:
אחרי עשרים וארבע שעות שמופי התחיל לאכול קצת ולהרגיש טוב יותר. יומיים לאחר מכן שוחרר לביתו.

 

מוסר השכל....
לא בטוח ששמופי למד אבל מיקה בטוח למדה את הלקח.
כדורים ותרופות מקפידים להשאיר מחוץ לטווח של בעלי חיים (וילדים)..

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה