הריון בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

הריון בחתולים

מאת: ד"ר זאב גאנז מומחה לרפואה קלינית
הריון הוא אחת מתופעות הטבע היפות ביותר. כל מי שרואה גורים (מכל סוג בע"ח) צעירים, מיד פוער את פיו והאומר "איזה חמודים"...

 

וטרינר רמת השרון, הרצליה


חתולים הם בין בע"ח הפוריים ביותר בעולם. חתולה יכולה להעמיד מספר שגרים (המלטות) בשנה.
כבר נבדק וחושב שהחתולה אחת בודדת – עם זכר כמובן – שמתחילה להתרבות (ואחריה כמובן גם צאצאיה) יכולה להעמיד מעל 10,--- צאצאים בתוך 5 שנים! ככל שזמניות המזון עולה כך עולה גם רמת הפוריות של החתולות. להבדיל מכלבות שמתייחמות פעמים בשנה ,חתולות הן "מתייחמות סדריות". עונת הייחום של חתולות (בחצי הכדור הצפוני)נמשכת ממרץ ועד אוקטובר. ברגע שמתחילה העונה, החתולה מתייחמת במחזורים קצרים שינם פוסקים עד שהיא מזדווגת עם זכר. לאחר הזדווגות מוצלחת, החתולה נכנסת להיריון שנמשך כחודשיים ובסופו שיש המלטה. מספר הוולדות הממוצע בשדר הוא כשלושה גורים, אך המספר יכול לנוע בין גור אחד לשישה או אפיו יותר במקרים נדירים.


בעיות בזמן ההמלטה בחתולות, פחות נפוצות מאשר בכלבות. הבעיות קיימות בעיקר בחתולות צעירות, או בגזעים מיוחדים (כמו הפרסים, הימלאיה וכו').


כאשר מתעוררים קשיים בהמלטה יש צורך בניתוח קיסרי בחירום, ללא ניתוח גם הגרוים וגם האם עלולים למות.
מכיוון שחלק מטקס ההזדווגות של חתולים כולל נשיכות של הזכר על עורף הנקבה , נקבות לא מעוקרות אשר מסתובבות בחוץ, נמצאות בסיכון גבוה להידבק ב FIV (וירוס האיידס של החתולים) אשר מועבר בנשיכות דרך הרוק של הזכר (אם הוא נשא של הווירוס). כאשר הנקבה נדבקת בווירוס ה – FIV חלק או כל הגורים (גם בשגר הנוכחי וגם בשגרים עתידיים) עלולים להיוולד כבר עם הווירוס בדמם.


כפי שכולם יודעים בארצנו ישנה בעיה חמורה של אוכלוסיית חתולי רחוב, ואלפי גורים חסרי בית שנולדים כל שנה מומתים או נהרגים בגלל התנאים ברחובות. לכן מוטלת על כולנו החובה המינימאלית של סירוס ועיקור החתולים והחתולות שבטיפולנו האישי על מנת לעזור לצמצם את היקף הבעיה.

 

כתבה בנושא היתרונות בעיקור חתולות