הקשר שלנו עם חיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

הקשר שלנו עם חיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי ואור וייצר אסיסטנט

רבות מדובר על הקשר של בני האדם לחיות המחמד שלהם, אך על מה קשר זה מבוסס? ולמה הוא חזק כל כך?

 

חיות המחמד גורמות לנו להרגיש פחות בודדים - בעצם נוכחותן ובייחוד לאור התלות שלהן בנו. הן לרוב נמצאות בסביבתנו ומספקות לנו אהבה ותעסוקה בשעות הפנאי ותמיד שמחות לראותנו. שלא כמו בני אדם, החיות שלנו לא שופטות אותנו, הן יאהבו אותנו באותה צורה תמיד, גם אם  נראה חריגים או התנהגותנו מוזרה. הן תמיד יישארו סלחניות אלינו ויסיחו את דעתנו מצרות היום יום.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מחקרים הראו כי  דקות לאחר ליטוף של כלב או חתול, משוחררים שורה של כימיקלים בזרם הדם שלנו המשרים תחושה של רוגע, אושר, ביטחון ושביעות רצון. לכן, לא פלא שברגעים של לחץ, אנשים שולחים יד לעבר חיות המחמד שלהם.

 

אף נמצא  שכלבים מסוגלים לחזות מראש התקפים אפילפטיים אצל בעליהם: כלבים אלו מצליחים לחוש בשינויים כמעט בלתי מורגשים אצל בעליהם. במצבים אלו הכלב נהיה חסר מנוחה, דוחף את חוטמו לעבר בעליו או רץ לקרוא לעזרה. כאשר זה קורה הבעלים יודע שתוך מספר דקות  הוא הולך לחוות התקף נוסף ועליו להיערך בהתאם.

 

ישנם גם מספר פסיכולוגים הממליצים על קשר עם חיות מחמד לילדים בעלי מוגבלויות , משום שדבר זה יכול לתרום להתפתחות הקוגניטיבית של הילדים המוגבלים.    יותר מכך, ישנם באנגליה בתי סוהר המעודדים את האסירים להחזיק חיות מחמד כגון: דגים, ציפורים ואף חתולים. הסיבה לכך היא שהם עוזרים ליצור שינויים בהתנהגות ובגישה של אסירים וללמדם, לפעמים לראשונה בחייהם, מה זה לקבל ולתת חיבה ואהבה.דוגמא טובה לקשר החזק ולקרבה  שיש לנו עם חיות המחמד היא: שכאשר מגיע הרגע להיפרד מהן - כאשר הן מגיעות לסוף דרכם, תגובתנו קשה ביותר ובדרך כלל אנו בוכים בכי תמרורים,  ולאחר מכן אנו חשים בתחושת ריקנות  ובדידות קשה, ואף ישנה תחושה שחלק מהתא המשפחתי אבד.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

לסיכום:היחסים בין חיות מחמד  ובני האדם הינם מורכבים ולא שונים במהותם מהיחסים בין בני האדם לבין עצמם. חיות המחמד שלנו, תלויים בנו לצורך סיפוק צרכיהם הבסיסיים כגון: אכילה, שתייה ומחסה. ואילו אנו, לא תמיד מבינים כמה גדולה התמורה שאנחנו מקבלים.- אנשים שמגדלים חיות מחמד , מנהלים חיים מאושרים ובריאים יותר.