הקשר שבין תזונה נכונה לבריאות
03-5403368

מידע

כתבות

הקשר שבין תזונה נכונה לבריאות

מאת: ד"ר יגור קלימוב, וטרינר מרכז וטרינרי רמת השרון

 

תזונה וטרינרית הוא תחום אשר חוקר את המרכיבים החשובים בדיאטת בעלי החיים, ואיזה תפקיד ספציפי הם משחקים. ישנן הרבה חברות אשר מספקות אוכל לחיות המחמד שלכם בשוק המזון הוטרינרי, כאשר המטרה האולטימטיבית של כל אחת מהן היא לתת מענה הטוב ביותר לחיית המחמד, בכל שלב של החיים ואף לתת מענה כאשר מדובר בבעיות רפואיות כגון כשל כלייתי, בעיות מפרקים או כבד וכו.


ב- 30 השנים האחרונות, כאשר רוב בעלי הכלבים והחתולים עברו למתן מזון מסחרי לחיות הבית שלהם, ניתן לראות את האותות החיוביים שבכך. תוחלת החיים הממוצעת של כלב עלתה בכ-3.5 שנים בממוצע ב 20 שנים האחרונות והחוקרים מייחסים את עליית תוחלת החיים ישירות למעבר לתזונה המסחרית. חשוב לציין, כי החברות המובילות בתחום משקיעות מאמצים כלכליים רבים בתחום המחקר, ככך שאיכות ומגוון המזונות המיוצרים רק עולה עם השנים. כיום ניתן לחשב את מנת המזון הנדרשת הכוללת את כל הערכים התזונתיים הדרושים לחיית המחמד תוך דקות, וזאת מכיוון שהמחקר בנושא אינו עומד במקום, וישנם חידושים ומחקרים חדשים בתחום התזונה הוטרינרית על בסיס קבוע.


תזונה וטרינרית משחקת תפקיד חשוב מאוד בעת ניהול מחלות כרוניות בחיות המחמד; לכן, חתול הסובל מבעיית כליות כרונית יקבל מזון המיועד ספציפית למחלה זו. ובכך חתול המקבל אך ורק מזון רפואי המיועד לבעיה הכרונית שלו יאריך את חייו משמעותית בהשוואה לחתול המקבל מזון לא רפואי. כיום התזונה הוטרינרית מחולקת לקטגוריות רבות כגון: שלבי החיים, משקל גוף, מסורס/מעוקרת ומחלות שונות. נגמרו הימים שבהם חיות הבית קיבלו את שאריות המזון של בני האדם.


הקירבה שנוצרה בין בני האדם לחיות הבית גורמת לכך שהאדם נוטה להנפיש את חיית המחמד שלו לעצמו, הנטייה לתת "קצת" יותר אוכל בעת כל ארוחה, לפנק בשאריות הבשר המטוגן והמתובל או לתת אוכל שלא מתאים לגזע או גודל החיה גורמת לכך שבעל החיים מתחיל לפתח בעיות רפואיות כגון השמנת יתר, סוכרת, בעיות במפרקים ואף הרעלות במקרים מסויימים. חשוב לזכור כי חיות הבית, גם לאחר 10000 שנים של שיבוט, הם טורפים (במיוחד חתול הבית) ולכן הצרכים התזונתיים שלהם צריכים להתאים להם מבחינה פיזיאולוגית ואנטומית.


על מנת למנוע בעיות רפואיות הנובעות מתזונה לא נכונה אצל חיות הבית יש תמיד להיוועץ עם רופא וטרינר, לעבור בדיקות רפואיות, בדיקות דם שגרתיות ולבחור במזון משחרי איכותי המותאם אינדיבידואלית לחיית המחמד.

 

לפרטים נוספים וקביעת תור לבדיקה שגרתית ניתן ליצור קשר עם המרכז הוטרינרי רמת השרון בטלפון 03-5403368