הקאות בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

הקאות בחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי – מרכז וטרינרי רמת השרון

א. כללי

מערכת העיכול כוללת צינור עיכול ובלוטות עיכול גדולות – בלוטות הרוק, הכבד, הלבלב. בלוטות אלה נמצאות מחוץ לצינור העיכול, אך הן קשורות אתו באמצעות צינורות המוצא שלהן.

 

ב. צינור העיכול

צינור העיכול נמשך מן הפה לפי הטבעת ומבחינים בו בחלקים הבאים:

  1. פה
  2. לוע
  3. קיבה
  4. מעי דק
  5. מעי גס
  6. מעי ישר הנפתח החוצה בפי הטבעת

 

ג. מחלות מערכת העיכול
במחלות במערכת העיכול יש להבחין בין איברי עיכול חיצוניים : שיניים,לשון,בלוטות רוק,ופי הטבעת. לבין איברי עיכול פנימיים: קיבה ,מעיים,כבד,לבלב וכו' .
מחלות איברי העיכול החיצוניים נגמרות בעיקר ע"י שינויים תזונתיים או זיהומים מגורמים חיצוניים. מחלות איברי העיכול הפנימיים נגרמות ע"י שינויים תזונתיים, גורמים זיהומיים או וירליים ,גידולים, רעלים או גופים זרים. התופעות הכלליות של מחלות האיברים החיצוניים של מערכת העיכול שונות מאלה של מחלות האיברים הפנימיים . באיברים החיצוניים מופיעים בד"כ פצעים גדולים- כיבים- וניתן לראותם בקלות . אם יש למחלה באיברים הפנימיים , ניתן להבחין רק בסימנים המרמזים על המחלה כמו חוסר תאבון , הקאות , שלשולים ועצירות .


ד. הסיבות העיקריות להקאות בחיות מחמד
הסיבות העיקריות להקאות הן דלקות בקיבה ובמעיים . לכלבים יש התנהגות נורמלית של הקאת האוכל שלהם, וזאת מכיון שלעיתים האוכל נבלע לא מעוכל ועצם הקאתו ואכילתו שוב , עוזר בתהליך העיכול . ישנם גם מאכלים שונים כמו דשא , שאינם יכולים להתעכל בקיבתו של הכלב וגורמים להקאה ספונטנית . ולכן דבר נורמלי הוא שכלב בריא מקיא מדי פעם. אולם, אם ההקאות ממשיכות למס' פעמים באותו יום, או אם הכלב מרגיש אפטי וחלש יש לקחת את עניין ההקאות ברצינות ,מאחר שהן יכולות להוות סימנים של דלקת מערכת הקיבה , בעיית כליות , אינדקציה לאכילת רעל או גוף זר , או אינדקציה למחלה חיידקית או ויראלית אחרת .


לעיתים ישנם סימני דם בהקאה שזה סימן לקרע בכלי דם בקיבה , ולכן זהו סימן פוטנציאלי מדאיג. לפעמים כלבים מקיאים בגלל שינויי תזונה או בגלל שהם אוכלים מהר מידי . לעיתים הקאות מלוות בסימנים אחרים שעוזרים לנו לעשות אבחנה לגבי סיבת המחלה , כגון עצירות, חוסר תיאבון , חולשה, איבוד משקל, נזילת ריר מהפה וכאבי בטן. הקאות חריפות יכולות לגרום להתייבשות הכלב – בכל מקרה רציני של הקאות יש להתייעץ עם הוטרינר.


במקרים קלים , צום הוא האופציה הטובה ביותר. צום של אוכל ומים בן 12-24 שעות . הדבר דומה למדורה שיש לכלב בקיבה, והאוכל משום משול לעצים עבור המדורה,  וכן אם מונעים מחיית המחמד עצים (אוכל) המדורה תכבה.
לאחר הצום הנ"ל , יש לתת לחיית המחמד עוף מכובס עם אורז להרגעת  הקיבה. במקרים קלים ההקאות תיפסקנה עם הטיפול הקל הנ"ל , וכמו שציינו קודם , אם ההקאות נמשכות יש לפנות לוטרינר על מנת לעשות בדיקות כגון צילומי רנטגן וכד'