הצילו – העין של הכלב יצאה! – פרופטוזיס טראומתי בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

הצילו – העין של הכלב יצאה! – פרופטוזיס טראומתי בכלבים

מאת ד"ר מיכל רייך, וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון
 
 
יציאת גלגל העין =פרופטוזיס, על רקע חבלה/מכה חזקה עשויה לקרות בכל גזע של כלב וגם בחתולים, אך כלבים ברכיצפאלים (בעלי אף פחוס ) ועיניים גדולות מועדים לכך יותר. 
 
פרופטוזיס עשוי לקרות גם בכלבים ארוכי חוטם (דוליקוצפאלים) אך אצלם נדרשת טראומה גדולה יותר שתאפשר יציאת גלגל העין ממקומו.
לאחר פרופטוזיס טראומתי גלגל העין לכוד לפני העפעפיים וחשיפתו עשויה לגרום לכיבי קרנית.
 
במידה ומצאתם כך את הכלב יש לשמור את העין לחה בעזרת תמיסת סליין (של עדשות מגע), מים או קומפרסים לחים. לנסות למנוע כל מגע שלו עם העין (במידה ומתגרד/מחכך את העין) – בעזרת קולר אליזבת ,אם זמין. 
 
יש לחפש עזרה וטרינרית מידית! לקוחות שלנו (מרכז וטרינרי רמת השרון) – יש לפנות אלינו בחירום!
 
הסיכויים שעין שיצאה תחזור לראות הם 20%.
 
טיפול בעין שיצאה מהמקום עשוי להיות בגישה של החזרת גלגל העין למקום וסגירה זמנית של העפעפיים בעזרת תפרים, או ניתוח להסרת גלגל העין. שתי הפרוצדורות דורשות הרדמה כללית. 
 
אם ישנה טראומה מסיבית לפנים או לראש, הפרוצדורה לטיפול בעין תדחה לטובת ייצוב החיה מבחינת מערכת לב וכלי דם ומבחינת נוירולוגית.
 
אם החיה לא סובלת מנזקים נילווים והינה יציבה, החזרת גלגל העין תעשה בהקדם על מנת למנוע נזק נוסף לקרנית ולשפר את הסיכויים לחזור ולראות.
 
אם הפרוצדורה הנבחרת היא החזרת הגלגל למקומו ותפירת עפעפיים ,יושאר מרווח קטן בזוית העין למתן תרופות בצורת טיפות עיניים. התפרים הינם זמניים ויוסרו כעבור שבועיים או יותר, נדרשות ביקורות תכופות במהלך זמן זה לוודא שתהליך ההחלמה תקין וכמובן שהכלב יחבוש קולר אליזבת למניעת התעסקות עם העין.
 
התקווה היא שהעין תחלים והראייה תשתקם אך תוצאות אפשריות לאחר פרוצדורה זו הן גם – עין שאינה רואה, פזילה, עין יבשה, גירוי כרוני של הקרנית או עין קטנה ומנוונת.
 
ניתוח להסרת גלגל העין (אנוקליאציה) מומלץ כאשר ישנה עדות ברורה לקרע של העצב האופטי או קרע בשרירי גלגל עין רבים או קרע של גלגל העין או כאשר לא ניתן לבצע החזרה מהירה של גלגל העין בשל פגיעות קשות נוספות.
 
בכל מקרה, חשוב לזכור שאם נתקלתם במצב זה יש לפנות לווטרינר מיידית כדי למזער את הנזקים ולשמר את הסיכוי לראיה.
 
 
מצרפים תמונה של זואי שהגיעה אלינו בחירום. החזרנו את העין בהרדמה כללית ולמזלנו, כעת היא רואה והחלימה לחלוטין. 
 
 
‏‏לפני
 
   
 
 
אחרי
 
 
 
 
לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו, מרכז וטרינר רמת השרון, 03-5403368