הפקינז / Pekingese
03-5403368

מידע

כתבות

הפקינז / Pekingese

גזע הפקינז \ מאת: הארי טוויל - טכנאי וטרינרי

 

שם באנגלית: Pekingese

 

מקור
הפקינז קיבל את שמו מהעיר העתיקה "פקין", המוכרת כיום כבייג'ינג. הם נחשבו כלבים קדושים שגירשו את הרוחות הרעות. באותה תקופה, רק בני משפחת המלוכה של סין היו רשאים לגדל כלבים מגזע זה ואם מישהו היה גונב אותם הוא היה מוצא להורג! אנשים שאינם משרשרת האצולה היו צריכים להשתחוות להם. כאשר הקיסר מת, היו מקריבים את הפקינז שלו על מנת שיוכל ללכת איתו ולתת לו הגנה בחיים שלאחר המוות. בשנת 1860 הבריטים כבשו את הארמון האימפריאלי הסיני וחיילי הקיסר קיבלו הוראה להרוג את הכלבים הקטנים כדי למנוע מהם ליפול לידיהם של "שדים זרים". חמישה מהפקינזים שרדו וניתנו למלכת ויקטוריה של אנגליה. מאותם חמשת הפקינזים הגיע הפקינז אותו אנו מכירים היום. בשנת 1893 הוצג לראשונה הפקינז בבריטניה, ובשנת 1909 הוכר כגזע רשמי על ידי איגוד הכלבנות האמריקאי (ה- AKC).

 

תיאור
הפקינז הוא כלב קטן, מאוזן וקומפקטי.
גוף: מוצק ושרירי, וגובהו נמוך מאורכו.
ראש: גדול ביחס לגוף, כאשר החלק העליון הוא מאסיבי, רחב ושטוח. בעל פנים שטוחות. הלוע גם כן רחב ושטוח ועבה במיוחד מתחת לעיניים מה, שגורם למעין הפרדה בין החלק העליון והתחתון של הפנים. צבע הלוע שחור. אפו של הפקינז שחור, קצר ורחב. השיניים נפגשות במנשך הנקרא "מנשך הפוך" ובעל לסת רחבה.
עיניים: גדולות, בולטות ועגולות. רחוקות זו מזו ובעלות ריסים שחורים.
אוזניים: ממוקמות בפינות הקדמיות העליונות של הגולגולת, שטוחות על הראש ובצורת לב. האזניים פרוותיות במיוחד ונראות כמתמזגות עם הראש – מראה המקנה לפקינז את מראהו ה"מלבני".
צוואר: קצר ועבה.
רגליים: קצרות, עבות ובעל עצמות כבדות.
זנב: גבוה, מעט מקושת ומונח על הגב.
פרווה: הפרווה החיצונית ארוכה ובעלת מרקם מחוספס מעט. הפרווה הפנימית רכה ועבה.
צבע: בכל הצבעים (חום,שחור, לבן, לבן חום וכו'), לפעמים עם מסכה שחורה.

 

טמפרמנט
כלבי הפקינז הם כלבים קטנים אך מאוד אמיצים, רגישים, עצמאיים וקשורים במידה רבה לבעליהם. כלבים מקסימים אשר לרוב משמשים ידידים נפלאים לבעליהם. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי כלבים מגזע זה עשויים להיות קשים לאילוף ולחינוך צרכים ועל כן אל תאפשרו להם לפתח את "תסמונת הכלב הקטן"! לבעלי כלבים רבים יש נטייה להאמין כי מאחר ומדובר בכלב קטן אין צורך להקפיד על חינוכו, דבר הגורם לכלב לחשוב שהוא מנהיג הלהקה ועשוי לגרום לדרגות שונות של התנהגויות שליליות, כגון: עקשנות, קינאה, חרדת נטישה, נהימות ואף נשיכות ונביחות אובססיביות. התנהגויות לא רצויות נוספות כוללות חשדנות כלפי זרים ואף אלימות בקרבת ילדים ומבוגרים. עם זאת, יש לזכור כי אלה אינן תכונותיהם המולדות של הפקינזים! אלה הן התנהגויות הנובעות מחינוך לא נכון של בני האדם ולכן יש להקפיד על קביעת כללים וגבולות, כמו גם טיולים יום יומיים המאפשרים להם לפרוק מעט מהאנרגיה הנפשית והפיזית שלהם. ברגע שבעליו של הפקינז תופס את תפקיד המנהיג בבית (ולא מאפשר לכלב לחשוב שעליו לשמש כמנהיג ולהשתלט על הבית), בהיותו חזק ויציב מספיק, הפקינז יוכל להירגע ולהיות הכלב הקטן והמופלא שהוא נולד להיות.

 

גובה ומשקל
גובה ממוצע: 30 – 45 ס"מ
משקל ממוצע: 3.6 – 4.5 ק"ג - יש לשים לב כי כלבים מגזע זה הינם בעלי נטייה להשמנת יתר!
כל פקינז השוקל פחות מ-2.6 ק"ג נקרא "פקינז שרוול" - הסוג הקטן ביותר של משפחת הפקינזים והסוג הכי פופולארי במהלך התפתחות הגזע בסין. כל סוג השוקל בין 2.7 – 3.6 ק"ג נקרא "מיני פקינז". 

 

בעיות רפואיות

- פקינזים נוטים להצטנן בקלות רבה.

- לידות קשות מאוד.

- פריצות דיסק ובריחה של פיקת הברך ברגליים אחוריות.

- בעיה בעיניים הנקראת TRICHAIASIS שנובעת מגידול של הריסים לתוך העיניים.

- בעיות נשימה עקב אפם הקצר והחיך הארוך שלהם.

- בעיות לב.

 

תנאי החיים
בשל גודלו הקטן הפקינז הינו כלב נוח מאד לגידול בדירה. הם לא מאוד פעילים בתוך הבית ויסתדרו מצוין גם ללא חצר.

 

התעמלות
כלבים מסוג זה דורשים טיול יומי ארוך וכן זמן משחק (עם כלבים אחרים, עם בעליו או אפילו בחברת עצמו). הספרות המקצועית מראה כי כלבים שלא יוצאים לטיולים על בסיס יום יומי נוטים לפתח בעיות התנהגות. כמו כן, הפקינז ייהנה ממקום מוגדר בו יוכל להסתובב באופן חופשי. הרגילו את הגור ללכת עם רצועה כבר מגיל קטן, והקפידו כי הוא ילך לצידכם או מאחוריכם אך לעולם לא לפניכם – המוביל הוא המנהיג!

 

תוחלת חיים
פקינזים בריאים חיים בין 10 ל- 15 שנים.

 

טיפוח
סירוק והברשה מידי יום מומלצים מאוד.  ניקוי הפנים, בין קפלי האף ומסביב לעיניים גם הם נחוצים במרבית המקרים על בסיס יום יומי. כמו כן, מומלץ לבדוק את רגליו השעירות לאחר טיולים על מנת לוודא שלא נלכדו קוצים או אבנים קטנות בכפות הרגליים. כלבים אלה מנשירים שיער במידה ממוצעת.

 

קבוצה
רועים, AKC צעצוע (כלבים זעירים).

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון