העשרה חתולית למתקדמים
03-5403368

העשרה חתולית למתקדמים

העשרה חתולית למתקדמים

 

מאת: שושנה פורבס, אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמה"ש והרצליה ומאלפת כלבים

 


חתולים שיוצאים מחוץ לבית חשופים למספר רב של סכנות: מכוניות, אנשים רעים, נחשים, כלבים משוטטים ועוד ועוד. לכן הרבה מאוד אנשים מעדיפים לגדל את החתול בבית בלבד. אבל כמה הבית שלנו מותאם לצרכים של החתול הממוצע?


אם ברצונכם להעשיר את חיי חתול הבית שלכם, נסו להתסכל דרך העיניים שלהם וקראו את העצות הבאות.

 


להשקיף על העולם מלמעלה


חתול שיכול להשקיף על סביבתו מגבוה הוא חתול שמרגיש יותר בטחון. בנוסף, בגלל שחתולים חושבים גם לגובה, קל מאוד ליצור עוד שטח לחתולים גם בדירה קטנה.
התבוננו בחדרי הבית שלכם וציינו לעצמכם: איפה החתול יכול לטפס בבית? האם הוא מוגבל לגובה של הרצפה והספה ואולי מדף אחד בודד?
תחשבו על משחק "הרצפה היא לבה". האם יש לחתול מסלולים שמאפשרים לו להגיע מנקודה אחת לשנייה בבית בלי לגעת ברצפה? אם כן- כל הכבוד! אתם חושבים כמו חתול. אם לא, הגיע הזמן ליצור לחתול מסלולים כאלו- השתמשו ברהיטים קיימים (ארונות ספרים עובדים מצויין!) או הוסיפו כמה מדפים לחתולים. יש בשוק גם מתקנים ייעודיים למטרה זו, במגוון עיצובים. היו יצירתיים!

מדף רביצה עם כרית נוחה ליד חלון הצופה החוצה, ומקום מרבץ גבוה שיאפשר לחתול לצפות על הבית עם המחוברים ב"מסלול חתולי" יחזקו את התפיסה של החתול שזה השטח שלו, מה שיתרום לתחושת בטחון ורוגע לחתול.


לטפס ולקפוץ


חתולים החיים בחוץ מטפסים על עצים. אם אתם רוצים למנוע מהחתול שלכם לטפס על הרהיטים שלכם, או שתרצו לתת לו קצת העשרה ועידוד פעילות גופנית (טוב לפיגורה החתולית!) דאגו לחתול למקומות לטיפוס ולקפיצה. אפשר לקנות עצי חתולים או עמודי טיפוס לחתולים, או שאפשר להכין בעצמכם- למשל מסולם ישן מעץ, מדפי חתולים ושרפרפים בגבהים שונים. תנו למעצב הפנים שבכם לצאת!

מומלץ מאוד לכלול גם מקומות מרבץ (מיטות חתולים) ואיזורים לגירוד (אפשר לכרוך חבל סיזל מסביב לחלק או לשלב מתקן גירוד קנוי).
מתקן גירוד טוב יעודד את החתול להשתמש בו במקום להשתמש ברהיטים שלכם. יש חתולים שמעדיפים לגרד במאוזן, ויש שמעדיפים לגרד במאונך- התאימו את מתקן הגירוד שלכם להעדפות החתול.  לא משנה אם החתול שלכם מעדיף לגרד במאוזן או במאונך, דאגו לכך שהמתקן יהיה גדול מספיק כדי שהחתול יוכל להתמתח לכל אורכו בזמן הגירוד, ויציב מספיק כדי שהוא לא יתנדנד או יפול כשהחתול יתמתח (במיוחד אם החתול מעדיף להתמתח לאורך).


לשחק ולצוד


אפשר ומומלץ לתלות צעצועי חתולים במגוון מקומות בבית- יש אפילו צעצועי חתולים יעודיים לתלייה שקופצים וזזים כשהחתול נוגע בהם. אבל זכרו- הצעצועים התלויים הם רק תוספת. הרבה חתולים, במיוחד צעירים, זקוקים לעשר דקות משחק אינטראקטיבי (למשל עם לייזר או חכה) עם הבעלים פעמיים ביום. מומלץ שאחת הפעמים תהייה בערב, כשעה לפני שהולכים לישון לאחר המשחק תנו לחתול מעט שימורי חתולים- התגמול לצייד מוכשר!  המשחק איתכם לא רק יחזק את הקשר שלכם עם החתול, אלא גם יעזור לשמור לו על הגזרה, יוציא לו אנרגיה, ויעודד אותו לישון בלילה במקום להציק לכם.


לנוח ולישון


חתולים אוהבים לעשות רוטציה בין מקומות שינה.  מומלץ לפזר מיטות חתולים רכות במיקומים אסטרטגיים בבית. החתול שלכם אוהב להתחפר בסל הכביסה? הוא יעריך מאוד מיטת "איגלו" שהוא יכול להכנס לגמרי בפנים.  החתול שלכם "מת" על קופסאות קרטון? הכינו לו ערסל- קחו קופסת קרטון גדולה, הוסיפו כמה חתכים בצדדים, והשחילו בתוכם חתיכת בד.  לחלופין אפשר להניח בפנים כרית ספה ישנה.


אוכל, שתייה, ארגז


וודאו שאוכל, מים, וארגז החול נמצאים במיקומים זמינים. וודאו שיש מרחק מספק בין האוכל והמים לבין ארגז החול- אף אחד לא אוהב לאכול בשירותים!  מומלץ לפזר כמה קערות מים וכמה ארגזי חול בבית, במיוחד בבית מרובה חתולים.
יש לזכור שחתול הבית הוא חיה אינטילגנטית ומורכבת הזקוקה לגירויים ולסביבה המותאמת אליה. אם תקחו את הזמן כדי להשקיע בחתול שלכם, הוא יהיה רגוע ושמח ויותר, מה שיהפוך את החיים המשותפים שלכם למהנים וקלים יותר!

 


לשאלות ומידע נוסף צרו קשר: המרכז הוטרינרי רמה"ש והרצליה 03-5403368