הסכנות הקיימות בשימוש ברצוע מתארכת
03-5403368

מידע

כתבות

הסכנות הקיימות בשימוש ברצועה מתארכת

מאת: עדן חיים, אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמת השרון, בוגרת מכון מגיד.

 

אחד המכשירים הפופולאריים ביותר המשמשים לריסון כלבים בעת הוצאתם לטיול הוא הרצועה המתארכת. יחד עם זאת, הרבה בעלי כלבים תוהים האם רצועה זו בטוחה לשימוש. ובכן, באופן כללי התשובה תלויה בסיבה שלשמה רכשו בעלי הכלב את הרצועה. למרות שיש כמה דרכים שבהן ניתן להפיק תועלת מרצועה זו, חשוב לזכור שטמונות בה סכנות למחזיק הרצועה ולכלב אם נעשה שימוש לא נכון.

 

לפני השימוש ברצועה מתארכת, היה בטוח שהרצועה שברשותך חזקה מספיק בכדי לשלוט בכלבך. בכלבים שלהם נטייה לזנק או לרדוף אחרי כלבים אחרים או חתולים השימוש ברצועה לשליטה וריסון הוא אסור בהחלט. כמו כן, יש להימנע לחלוטין משימוש ברצועות אלו בכלבים גדולים.

 

ממה צריך להיזהר?

-כוויות: רצועות נמתחות, בייחוד הדקות, יכולות לגרום לנו לכוויות. זה עלול לקרות אם תיתן לכלבך לרוץ לפניך כשהרצועה כרוכה סביב ידך. פציעות בלתי רצויות יכולות להימנע אם תשתמש ברצועה נמתחת מהסוג השטוח המתגלגלת לסליל.

 

-הסתבכות ברצועה או חנק: לא רק שרצועות מתארכות עלולות לגרום לנו לכוויות, הן גם יכולות להסתבך סביב צוואר או רגלי הכלב. גרוע מזה, אם כלבך נכנס לפאניקה ומיטלטל בזמן ההסתבכות ברצועה, זה יכול לגרום לרצועה להיכרך אפילו חזק יותר. למרות שיתכן ותוכל לשחרר את החלקים שנכרכו סביב צוואר הכלב, הסיטואציה יכולה להיהפך במהירות למסכנת חיים.

 

-תאונות פטאליות: יש מצבים שבהם הכלב יכול לרוץ בפתאומיות ועם הרצועה הנמתחת שמחוברת אליו הוא יכול להתרחק אפילו יותר מהרגיל ובמהירות רבה יותר. יתכן שכלבך יזהה עכבר או משהו מעניין אחר בצד השני של הרחוב ולפתע ירוץ אחריו. אם אתה לא ערני מספיק, ההתנהגות הפתאומית של כלבך וחוסר היציבות של הרצועה יכולים לגרום לו להיתקע באמצע הכביש מול מכונית דוהרת.

 

דברים נוספים שלעולם לא תרצה שיקרו:

 

-ידית שנוטה ליפול: זה קורה מכיוון שלעיתים נדירות יש לרצועות אלו ידית גמישה\נכרכת ולרוב הידית היא כבדה ומגושמת . גרוע יותר – אם הפלת את הידית, חוסר המתח בין הידית לרצועה יכול לשלוח את הידית הכבדה בדהירה לכיוון הכלב. לא רק שהידית הכבדה יכולה לחבוט בראשו של הכלב, אם הכלב נבהל מכך הוא עלול להתחיל לרוץ ולברוח.

 

-חבל נתפס: אם תתפוס את החבל של הרצועה בזמן שהוא נמשך מהידית אתה עלול לסבול מפציעות מיידיות,   כמו חתכים או כוויות.

 

-חבל הרצועה שנכרך ומסתבך מסביבך: שימוש לא נכון עלול לגרום לחבל הרצועה להיכרך ולהתהדק סביב אצבעותיך או  אצבעותיו של מישהו אחר ולגרום לחבלות עמוקות או גרוע מזה- קטיעה.

 

-קולר שנקרע או נופל מכלבך: ברגע שזה קורה, הרצועה יכולה לחזור במהירות שיא בזמן שהקצה השני של הרצועה  מסתובב ומצליף במקביל ודבר זה עלול לגרום לפציעות רציניות בפנים, שיניים ועיניים.

 

לסיכום:

 

השימוש ברצועה מתארכת יכול להיות יעיל ונוח, אך חובה עלינו להיות עירניים, לדעת איך לתפעל את הרצועה בצורה הטובה ביותר ולנקוט באמצעי בטיחות על מנת להימנע מפגיעות מיותרות או בריחת הכלב.