המתת חסד
03-5403368

מידע

כתבות

אובדן חיית המחמד

את: ד"ר דורון נרי, וטרינר

לעיתים הדבר המתחשב ביותר במצב הרפואי של חיית המחמד שלכם הינה המתת חסד, אשר גואלת אותם מסבל וייסורים התמודדות עם השאלה אם להמית או לא הינה קשה ורצוי להתייעץ עם הוטרינר בטרם מחליטים כך. קשה להיות אחראי למוות של חיה לאחר שהיית אחראי לאיכות חייה אך לעיתים אין ברירה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מתי הזמן הנכון?

אם החיה אינה יכולה להמשיך ולהנות מאיכות חיים, אם היא סובלת מכאבים או פציעה באופן קשה. ההתייחסות לסבל ומניעתו הינה צעד חשוב בקבלת החלטה זו. ההתייעצות עם הוטרינר היא שלב נוסף בקבלת החלטה מסוג שכזה. הוטרינר לרוב מכיר את התנהגות חיית המחמד שלכם ויכול להסביר לכם על מצבה הפיזיולוגי. שתפו אותו בהתלבטות שלכם. ערכו בדיקה מקיפה של חיית המחמד ושיקלו אופציות חלופיות. זכרו שהווטרינר אינו יכול לקבל החלטה זו במקומכם.בסיום הבדיקה ייתכן ותרצו ללכת הביתה לחשוב לפני קבלת ההחלטה. לעיתים בעל החי שברשותכם היא חיה תוקפנית ומסוכנת לכם וכלפי בני משפחתכם. במקרה כזה המתת חסד תעשה רק לאחר שבדקתם פתרון אחר כגון מציאת בית חלופי.

 

כיצד אומרים שלום?

אקט הפרידה הוא הצעד הראשון והחשוב על מנת לחוות רגש טבעי ובריא של צער ותחושת אובדן. תחושות אלו הן טבעיות כיוון שחיית המחמד שלכם, היא החבר הטוב ביותר שלכם. במידה והחלטתם שהמתת חסד היא הבחירה האנושית, המתחשבת והנכונה ביותר עבורכם ייתכן ותרצו להיפרד מחיית המחמד בצורה נאותה. הפרידה יכולה להיות בבית, בסביבה הטבעית שלה, או לעיתים המצב מחייב פרידה במרפאה הוטרינרית. פרידות הן דבר קשה ביותר ואם אתם רואים כי בני המשפחה שלכם מתקשים בתהליך הפרידה – עזרו להם.

 

האם זה כואב?

המתת חסד נעשית על ידי זריקת חומר הרדמה (המשמש גם לניתוחים) אך המינון שאנו משתמשים בו גבוה יותר. למעשה חיית המחמד שלך "תלך לישון" בתחילה ולאחר מספר שניות הלב יפסיק לפעום.

 

התמודדות עם האובדן אחרי לכת חיית המחמד לעולמה תחושות אובדן וצער הן נורמאליות ולפעמים האנשים סביבך אינם מבינים את גודל הצער והאובדן שאתה מרגיש ואינם מכירים בחשיבות חיית המחמד בחייך. ישנם תסמינים שונים של אבל וכל אחד מבני המשפחה יחווה אותו באופן שונה.מצאו את הזמן לדבר על הכאב, שתפו אחד את השני. יחד תוכלו להתגבר על האובדן.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

האם עלי לקחת חיית מחמד חדשה?

מערכת יחסים עם בעל חיים אינה דבר שקל לשכוח ולהשאיר מאחור. לעיתים אנו חשים אחרי לכתה כי אין מקום לחיה אחרת במקומה. ירגיש כאלו שחיית מחמד חדשה תקל עליכם את תהליך האבל ויש כאלו שהדבר יאיץ בהם על יתר המידה.ההחלטה הינה החלטה משותפת ולהביא חיית מחמד חדשה בטרם עת, אינה דבר מומלץ.המוות הינו חלק מן החיים ואין אנו יכולים למנוע אותו אך אנו יכולים לצייד את עצמנו בכלים על מנת להתמודד איתו בדרך הטובה ביותר.

 

נסו לזכור את הדברים הטובים ועל ידי כך תבינו שהזמן שביליתם עם חיית המחמד שלכם, ההנאה ושמחת החיים שהיא הביאה לחייכם, כל אלו עולים בחשיבותם על המוות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה