המקל הנודד
03-5403368

מידע

כתבות

המקל הנודד

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

הנרי הוא כלב בורדר-קולי מקסים, חברותי ונמרץ, שהגיע אלינו לראשונה לאחר ששיחק בפארק עם מקל במבוק. המקל נשבר בתוך פיו של הנרי תוך כדי ריצה וגרם לחתך בלשונו. כפיס העץ שהיה תקוע בבסיס הלשון הוצא החוצה בניתוח קצר והלשון נתפרה. עד כאן שגרתי, או לפחות לא ממש מיוחד, הלא כן? ובכן, להנרי היו עוד כמה הפתעות בשרוול, או יותר נכון – ברגל...למרות הטיפול שקיבל מהוטרינר, באנטיביוטיקה ומשככי כאבים הנרי הראה התאוששות חלקית בלבד. אמנם היה לו מצב רוח טוב באופן כללי, אולם הוא פיתח צליעה על רגל ימין קדמית, חום, ונפיחות משמעותית בצד ימין של הצוואר, שגרמה להיווצרות בצקת לאורך כל רגל ימין הקדמית. גם ספירת הדם הצביעה על תהליך דלקתי אקוטי.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


טיפול אנטיביוטי אגרסיבי יותר הביא לשיפור ניכר במצב - החום, הנפיחות והבצקת ירדו - ולאחר כ-3 שבועות של טיפול חזר הנרי לתפקוד רגיל כמעט לגמרי. אולם, ימים ספורים לאחר שהסתיים הטיפול האנטיביוטי חזר הנרי לצלוע ואף פיתח נפיחות דרמטית מעל כתף ימין. לאור העובדה שהנרי סבל מדלקות חוזרות, וכן לאור נסיבות הפציעה, שכללו מקל שנשבר בתוך הפה, התבסס חשד הוטרינר שמקור הבעיה הוא פיסת עץ נוספת התקועה אי-שם בתוך רגלו של הנרי.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


חשוב לציין שחשד זה היה קיים מלכתחילה, ואף נעשו צילומים לאשש חשש זה, אולם העובדה שהנרי הגיב יפה לטיפול אנטיביוטי והנפיחות ההתחלתית ירדה, הביאו אותנו לבחור בגישה רפואית-שמרנית.

 

אם כן, מה הוטרינרים עושים כשיש חשד לגוף זר התקוע אי-שם בתוך הגוף? אין הרבה ברירות – מתחילים לחפש! ההשערה הייתה שהנרי בלע חלק מהמקל שבמקור גם חתך את הלשון. אותו החלק יצא דרך הושט – צינור הבליעה – ונדד לאורך צד ימין של הגוף, מהצוואר לכיוון הכתף. מכאן, שכדי למצוא את הגוף הזר בתוך הרקמה הבצקתית והנפוחה, יהיה צורך לחפש ביסודיות לאורך נתיב הנדידה המשוער הזה.


הנרי הוכנס להרדמה כללית והניתוח החל. הוטרינר ביצע שני חתכים מעל כתף ימין ולכיוון הצוואר, תוך זהירות לא לפגוע בכלי דם גדולים ועצבים הנמצאים באזור. בנוסף, בוצעה אנדוסקופיה – כניסה עם מצלמה זעירה לתוך הושט, על-מנת לחפש את פצע החדירה. לאחר חיטוטים ונבירה שנמשכו מעל לשעה, כמעט שכבר עמדנו להרים ידיים, אך לפתע הצליח הוטרינר להרגיש משהו מוזר מתחת לכתף בכיוון בית-החזה של הנרי. היה צורך לגשש יחסית עמוק בתוך הבשר כדי להגיע למקום החשוד, והנה – מצאנו כפיס עץ דק באורך 6 ס"מ. אם יש אחד אולי יש עוד? המשך חיפוש באותו המקום העלה 2 כפיסים נוספים באורך זה, וכן את הממצא העיקרי – מקל במבוק עגול בקוטר 0.5 ס"מ ובאורך של 16 ס"מ!!! אם לשפוט לפי המיקום ונתיב הנדידה של החלקים, הרי שבתוך ימים ספורים הם היו עלולים להגיע לריאות ולגרום לנזק רציני.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


למזלו הרב של הנרי חלקי העץ הוצאו בזמן, ובאורח פלא ממש לא נגרם כל נזק משמעותי. כבר למחרת הוא החל להתרוצץ ולקפוץ כאילו מעולם לא היה חולה. תרבית שנלקחה ע"י הוטרינר מהפצע בעת הניתוח, סייעה בבחירת אנטיביוטיקה אופטימאלית. נכון להיום הנרי מרגיש מצוין והוא אמור להגיע להוצאת תפרים בימים הקרובים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה