המטומה באוזן
03-5403368

מידע

כתבות

המטומה באוזן

המטומה  הינה שטף דם היוצר נפיחות ונגרם ע"י דימום מכלי דם שנשבר בתוך רקמה. המטומה באוזן (אוטוהמטומה/aural hematoma ) קורית כאשר ניעור הראש גורם לשבירת כלי דם בתוך האפרכסת.

אפרכסת האוזן עשויה אז להיות נפוחה מדם כולה או בחלקה. הנפיחות עשויה להיות כל כך נרחבת שהפתח לתעלת האוזן נסתם על ידה.המשקל הכבד של האוזן הנפוחה איננו נוח ויגרום לשינוי במנח האוזן. אפרכסת האוזן תרגיש מלאה בנוזל ונפוחה כמו בלון.

המצב נפוץ יותר בכלבים אך קיים גם בחתולים.

למה המטומה באוזן מהווה בעיה?

המטומה קטנה כנראה לא תגרום בעיה ואינה דורשת טיפול. ישנם מספר מצבים בהם ההמטומה כן דורשת טיפול:

·        ההמטומה גדולה מאד וסוגרת את תעלת האוזן. לא ניתן להעריך האם יש דלקת בתעלת האוזן וכמובן שאין גישה לתעלת האוזן במידה ונדרש טיפול בה. יש לפתור את ההמטומה כדי שתהיה גישה אל תעלת האוזן.

·        ההמטומה היא במיקום כזה שהחלמה טבעית שלה תגרום להצטלקות שתיצור היצרות תמידית של תעלת האוזן, מצב המועיד את החיה לדלקות אוזניים מתמידות.

·        אם האפרכסת המלאה והנפוחה מהווה מטרד שאינו סביר לחיה.

·        כדי לשפר את סיכוייי אפרכסת האוזן לעמוד זקופה לאחר החלמת ההמטומה או למנוע הצטלקות נרחבת באפרכסת מסיבות קוסמטיות.

כיצד פותרים את ההמטומה?

ישנן שיטות רבות . הנה כמה שיטות מקובלות:

שאיבת הנוזל בדיקור : בשיטה זו שואבים את הנוזל הדמי עם מחט ומזרק. הבעיה היא שנותר באפרכסת חלל שנוטה להתמלא שוב בנוזל במהירות כך שלרוב מדובר בהקלה זמנית. היתרון הוא שמדובר בשיטה פשוטה וזולה, החסרון – הסיכון בהכנסת זיהום והנטיה לחזרתיות.

ניתוח – תפרים באוזן : בגישה זו הכלב מורדם, מבוצע חתך אורכי בחלק הפנימי של האפרכסת , ההמטומה מנוקזת במלואה ומבוצעים תפרים אורכיים רבים באפרכסת שמטרתם סגירת החלל ומניעת אפשרות להצטברות מחדש של נוזל דמי באפרכסת. התפרים נשארים כ 3 שבועות כדי לאפשר הצטלקות טובה וסגירת החלל.

ניתוח – הכנסת צינורית (teat cannula /ונפלון) : בהרדמה, ניתן להכניס צינורית להמטומה ולקבע אותה.הנוזל מנוקז והצינורית נשארת באפרכסת מספר שבועות ומנקזת את הנוזל שממשיך להיווצר עד שאין יותר צורך בניקוז.

במצב בו יש גם דלקת אוזניים

בדרך כלל יש מלכתחילה סיבה טובה לכך שהכלב ינער את אוזניו, דלקת באוזן. קיומה של הדלקת מצריך טיפול בו זמני בהמטומה ובדלקת. יש לבדוק את תעלת האוזן לקיומה של דלקת ולטפל בהתאם.

מה יקרה אם נשאיר את הההמטומה  ללא טיפול?

אם לא נטפל תהיה החלמה ספונטנית, הנוזל יספג,והנפיחות תפחת, הבעיה היא שבתהליך זה כרוכה הצטלקות רבה והאוזן לאחר מכן נראית לא טוב קוסמטית ( מראה כרוביתי). החלמה ספונטנית של המטומה גדולה יכולה לקחת מספר חודשים במהלכם החיה תסבול מאי נוחות. אם החיה נמצאת בקבוצת סיכון להרדמה, ניתן לשקול ויתור על ניתוח.

המטומה באוזן בחתולים

בחתולים המצב מסובך יותר משום מסחוס האפרכסת רגיש יותר לדלקת ותהליך ההצטלקות יותר קיצוני. המטומה לא מטופלת עשויה בסבירות גבוהה לגרום תעלת אוזן מוצרת ודלקות אוזן כרוניות.לכן בשורה התחתונה בחתולים מומלץ לתקן את ההמטומה בניתוח. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שלרוב בחתולים המראה הקוסמטי גם לאחר ניתוח אינו מוצלח כמו בכלבים.

 

לפרטים נוספים צרו קשר

דר' מיכל רייך וטרינרית

מרכז וטרינרי רמת השרון / הרצליה