הליקובקטר בכלבים וחתולים - מה זה? כיצד מאבחנים ואיך מטפלים.
03-5403368

מידע

כתבות

הליקובקטר בכלבים וחתולים - מה זה? כיצד מאבחנים ואיך מטפלים.

מאת גל לוי, אסיסטנטית. בוגרת תואר ראשון במדעי הים והסביבה ותואר ראשון בקיימות וממשל.


הליקובקטר היא קבוצה של חיידקי ספירלה שבאופן מדהים מסוגלים לשרוד את החומציות הקשה של הקיבה וידועים בהיותם כאחד הגורמים העיקריים להיווצרות כיבים בקיבה הן באנשים והן בבע''ח שלנו.

עד שנות ה-80, כיבי קיבה טופלו במבחר של נוגדי חומצה מתוך מחשבה שעודף חומציות בקיבה גרם לכיב. למעשה, רוב כיבי הקיבה והתריסריון של בני אדם נובעים מזיהום בחיידקי הליקובקטר. נכון להיום  זיהום כיבי זה מטופל הן באמצעות נוגדי חומצה והן באנטיביוטיקה המכוונת במיוחד נגד הליקובקטר.


כיצד הליקובקטר גורם לנזק?

מעט מאוד אורגניזמים יכולים לעמוד בחומציות הקיצונית של הקיבה. רקמת הקיבה מוגנת בשכבת ריר שלתוכה מופרש ביקרבונט (מימן פחמתי) כמנטרל חומצה. השלמות של רירית זו מונעת מחומצת הקיבה שלנו להשתחרר בגוף ולשרוף את שאר האיברים והרקמות. הליקובקטר שורד על ידי שימוש באנזימים כדי ליצור שכבה משלו של ביקרבונט מגן. חליפת בטיחות קטנה זו מאפשרת לחיידקים להתחפר בשכבת הריר של הקיבה, שם הם מייצרים דלקת ברקמת הקיבה. חולים רבים נושאים את חיידקי ההליקובקטר ואינם מפתחים תסמינים. עם זאת, אם ההליקובקטר חודר מספיק עמוק, הוא ייקשר לתאים המפרישים ריר של הקיבה וישבש את יכולתם לייצר ריר תקין. בסופו של דבר, חומצת הקיבה מקבלת גישה לרקמת הקיבה ותוצאות הן צריבה של דפנות הקיבה וכך בעצם נוצרים כיבים. מה שהופך את המצב לגרוע יותר, אורגניזמים של הליקובקטר מסוגלים לעורר הפרשת חומצה נוספת על ידי רקמת הקיבה. כתוצאה מכך יותר צריבה ועוד כיבים ובמהרה החולה חווה כאבים, בחילות ו/או הקאות. לא ברור מדוע ישנם חיידקי הליקובקטר החולקים את הקיבה עם המארח שלו בשלווה וישנם אורגניזמים רבים של הליקובקטר המשבשים את שלמות רירית הקיבה וגורמים למחלות. יתכן שללא מחלות קיבה נוספות (כגון מחלות מעי דלקתיות) או גורמים אחרים (מתח, חרדה), הליקובקטר לא גורם לבעיות, בנוסף ישנם זנים וסוגים רבים של הליקובקטר ולא כולם גורמים נזק. אורגניזמים של הליקובקטר נמצאים לעתים קרובות במספרים קטנים בקיבה רגילה.

נראה שהליקובקטר הוא אחת הסיבות לכך שבעל חיים שהיה יציב עם מחלת מעי דלקתית או מחלת קיבה אחרת עלולה להחמיר לפתע.

 

האם זיהום בהליקובקטר גורם לסרטן?

בבני אדם, נראה שזיהום בהליקובקטר אכן עלול לגרום לסרטן. אנו יודעים שאצל אנשים זיהום בהליקובקטר מייצג עלייה של 400% בסיכון להתפתחות סרטן הקיבה. חיות מחמד, לעומת זאת, נדבקות במינים שונים של הליקובקטר, ולא נוצר אותו קשר לסרטן במינים אלה.
 

האם לחיית המחמד שלי יש גידול יתר של הליקובקטר?

ישנן דרכים מצוינות רבות לקבוע אם הבעיה הכרונית במערכת העיכול של חיית המחמד מסובכת על ידי זיהום בהליקובקטר.

בִּיוֹפְּסִיָה-
אמנם אפשר לפספס את הליקובקטר אם הוא יושב רק באזורים מסוימים בקיבה, אבל ביופסיה היא ללא ספק הבדיקה המדויקת ביותר. שיטה זו לא רק מזהה את הזיהום אלא גם מעריכה את מידת הדלקת ובודקת סרטן.

בדיקת ה-Rapid Urease-
כמה גסטרואנטרולוגים ישמרו נוזל בדיקה מיוחד בהישג יד במהלך הליך הביופסיה. ניתן לשים דגימת רקמה מיותרת בנוזל הבדיקה ולבדוק לאחר כשעה. הנוכחות של urease, האנזים שיוצר את שכבת הביקרבונט המגנה של ההליקובקטר, גורמת לשינוי צבע בתמיסה. בדרך זו, ניתן לזהות את הליקובקטר תוך שעה ולא לאחר היומיים הנדרשים לקבלת תוצאות ביופסיה.

בדיקת PCR-
ניתן להשתמש בבדיקת DNA רגישה במיוחד זו, אך היא אינה נפוצה וזמינה רק במספר מרכזים.

בדיקת דם-
ניתן לזהות נוגדנים נגד הליקובקטר אך לרמות שלהם לוקח חודשים לרדת גם לאחר שהאורגניזם ההליקובקטר נעלם מזמן. זה מגביל את התועלת של בדיקה כזו.

 

מהו הטיפול?
פרוטוקול הטיפול מורכבים בדרך כלל משתי סוגים של אנטיביוטיקה ותרופה סותרת חומצה (מכונה טיפול משולש). ישנם עדיין שילובי תרופות רבים המכונים טיפול משולש, אבל לפחות נראה שכולם יעילים כל עוד משתמשים לפחות בשתי אנטיביוטיקה ובסותרת חומצה חזקה יחד.
 

האם חיית המחמד שלי יכולה להדביק אותי?
איננו יודעים כרגע את התשובה לשאלה זו. אנחנו כן יודעים שיש לפחות מין אחד של הליקובקטר המסוגל להדביק גם בני אדם וגם חתולים. אנו יודעים שבעלות על חתולים אינה מייצגת סיכון מוגבר לזיהום בהליקובקטר בבני אדם. העברת המחלה מתרחשת במגע עם קיא או חומר צואה. לכן תמיד מומלץ, כשאתה מנקה אחרי חיית המחמד שלך, ללבוש כפפות במידת האפשר ובוודאי לשטוף את הידיים ביסודיות לאחר מכן.
 

 

לפרטים ושאלות נוספות ניתן ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמה"ש
03-5403368