הכלב שלכם נשך? לא יודעים מה לעשות? כל המידע בכתבה!
03-5403368

מידע

כתבות

הכלב שלכם נשך? לא יודעים מה לעשות? כל המידע בכתבה!

כתבה מאת: ד"ר ניר אוחנה וטרינר

 

כלבים שנשכו לא יחוייבו יותר בהסגר בכלביה אלא יוכלו לשהות בהסגר ביתי.
 

בעל חיים שנשך אך חוסן כראוי במהלך השנה שקדמה לאירוע, לא יילקח לבידוד במכלאה עירונית אם בעליו הציג בפני וטרינר עירוני בדיקה וטרינרית שהתקיימה 10 ימים לאחר הנשיכה.

 

בחודש שעבר אישרה הכנסת את התיקון לפקודת הכלבת, שתאפשר הסגר ביתי לכלבים וחתולים שנשכו. עד היום, היו מחויבים בעלי חיים שנשכו להכנס להסגר במכלאה עירונית למשך עשרה ימים, כדאי לשלול אפשרות למחלה בכלבת.
 

לפי התיקון החדש, בעל חיים שחוסן כראוי במהלך השנה שקדמה לאירוע לא יילקח לבידוד במכלאה עירונית. במקום זאת – בעל החיים יוכל להישאר בבידוד ביתי.

 

פקודת הכלבת מחייבת כי חיה שנשכה אדם או בעל חיים, תובא להסגר על ידי בעליה תוך 24 שעות, בכדי למנוע נשיכות ומגע נוסף עם בני אדם, ולבחון האם בעל החיים מראה סימנים קליניים שעשויים להצביע על חשד למחלת הכלבת.

 

הכלבת היא מחלה קטלנית וחשוכת מרפא. מחלת הכלבת היא אחת המחלות הנפוצות והמפחידות ביותר של בני אדם וחיות. כל עשר דקות מת אדם בעולם ממחלת הכלבת, מחצית מהנפטרים הם ילדים מתחת לגיל 15, ובסה"כ מתים מדי שנה מהמחלה כ-55 אלף איש, בעיקר כתוצאה מחשיפה לכלבים חולים. המחלה נגרמת ע"י נגיף שמסוגל לפגוע בכל היונקים בעלי דם חם ומועבר ברוק ע"י נשיכה.
מרגע שמופיעים סימני המחלה באדם או בבע"ח אין אפשרות להצילם והמוות וודאי.

 

במקרה של הודעת נשיכה ע"י הבעלים של הכלב הנושך, הכלב או החתול יובאו לבדיקה ראשונית אצל הרופא הווטרינר הרשותי, שיוכל להחליט על תצפית בית במקרים בהם מתקיימים התנאים הבאים:
1. הכלב או החתול לא נמצאו במהלך 3 החודשים שקדמו לנשיכה באזור שנקבע כ"אזור סיכון לכלבת";
2. הכלב מסומן, רשום ומחוסן כנדרש בחוק, החתול חוסן, אין מידע על מגע של הכלב או החתול עם חיה חשודה במהלך 45 הימים שקדמו לנשיכה;
3. אין סימני שינוי התנהגות או סימנים קליניים אחרים המעלים חשד לכלבת ועוד.

 

תנאי נוסף הוא כי בעל הכלב או החתול מוכן להתחייב כי יגיע לביקורות סדירות אצל הרופא הווטרינר הרשותי במהלך תקופת התצפית, וכן יביא את הכלב או החתול מידית לבדיקה אצל רופא וטרינר רשותי בכל מקרה של חשד למחלה/שינוי התנהגות או מוות.

 

בין התנאים הנוספים עליהם המליצה הוועדה: בעל הכלב או החתול מתחייב כי בתקופת התצפית לא יהיה הכלב או החתול במגע עם בעלי חיים אחרים, למעט אלה המוחזקים דרך קבע באותו בית; בעת יציאה לטיול יוחזק הכלב בידי אדם בוגר בלבד, במהלך הטיולים עם הכלב ימנע מכניסה לגנים ציבוריים, גני משחקים ומוסדות חינוך.
חתול לא יצא כלל מהבית בתקופת ההסגר למעט לצורך בדיקות וטרינריות, בעל הכלב או החתול יפקיד ערבון כספי כהתחייבות לעמידתו בתנאים.

 

 

לפרטים נוספים אנא צרו איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368