הכלב שלי משתעל
03-5403368

מידע

כתבות

הכלב שלי משתעל

מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

מתעוררים בבוקר ופתאום שומעים את פלאפי משתעלת.
נדמה שהיא מנסה להוציא משהו מהגרון. מה זה יכול להיות??
איך הוטרינר יכול לאבחן את המחלה?

 

קודם, צריך לדבר על האנטומיה של דרכי הנשימה.

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


הוטרינר דורון נרי מסביר שמערכת הנשימה בנויה מהחלק העליון (אף, פה וסינוסים), קנה הנשימה והריאות. שינויים פתולוגיים בריאות ובקנה הנשימה יגרמו לשיעול.
מחלות בקנה הנשימה בדרך כלל יופיעו כשיעול כאילו הכלב מנסה להוציא משהו מהגרון.

 

שתי המחלות העיקריות שקשורות לקנה הנשימה הן שעלת וקריסה של קנה הנשימה.

שעלת היא מחלה דלקתית הנגרמת ע"י שני וירוסים וחיידק בשם בורדטלה. מחלה זאת מדבקת כאשר הכלב נגוע במחלת השעלת משתעל בקרבת כלב אחר. ניתן למנוע את מחלת השעלת ע"י מתן חיסון שניתן לעשות אצל הוטרינרים, בצורת טיפות המוחדרות לאף.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

המחלה השניה הנגרמת ע"י פתולוגיה בקנה הנשימה היא קריסת קנה הנשימה. מחלה זאת נפוצה בכלבים קטנים ומבוגרים, כגון יורקשייר טרייר. היא מאופיינת ע"י חולשה של הגיד המחזיק את טבעות קנה הנשימה, וברוב המקרים הטיפול הוא ניתוח ע"י וטרינר, לחיזוק הסחוס.

מחלות ריאות בדרך כלל מאופיינות ע"י שיעול עמוק שלפעמים מלווה בריר או מוגלה. מחלות ריאות כוללות אסטמה, סרטן ואי ספיקת לב.

 

כאשר הוטרינר בודק את הריאות הוא מקשיב בעזרת סטטוסקופ לקולות השונים הנוצרים בריאות בשל המחלה. בדרך כלל צילום רנטגן יהיה מומלץ על מנת לראות את השינויים בלב ובריאות, ובמקרים מסויימים חשוב לעשות גם בדיקת א.ק.ג וגם אולטרסאונד לב. לעיתים נחוצה גם בדיקת דם בכדי לראות כיצד הגוף מגיב לשינויים בריאות.

 

בסופו של דבר, תמיד חשוב שהוטרינר יבדוק את השיעול על מנת לקבל תמונה טובה של גורם השיעול וידע מה דרל הטיפול הטובה ביותר לכלבך.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה