היפרתירואידיזם
03-5403368

מידע

כתבות

היפרתירואידיזם

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

התירואיד (בלוטת התריס) מורכבת משתי בלוטות הממוקמות בצוואר משני צידיו של קנה הנשימה. בלוטות אלו מייצרות תירוקסין- הורמון האחראי על קצב חילוף החומרים.

בחתולים תיתכן פעילות יתר של הבלוטה אשר תגרום ליצור עודף של תירוקסין. מצב זה נקרא היפרתירואידיזם והינו גורם להגברת קצב חילוף החומרים.

 

מה גורם להיפרתירואידיזם ?

עד עצם היום המדע אינו יודע להסביר לגמרי מה גורם לשינוי בתפקוד התירואיד אולם ברוב המקרים נמצא קשר לגידול שפיר בבלוטת התריס. על אף שהסינדרום המדובר נראה לעיתים רחוקות גם בחתולים צעירים(מעל גיל 5), לרוב הוא מופיע בחתולים בוגרים (מעל גיל 9).

 

מה הם התסמינים ?

התסמינים מתרחשים עקב עליית קצב חילוף החומרים בגוף החתול והם יכולים להופיע בכל מערכות הגוף. ברוב המקרים ניתן לראות שילוב של התסמינים הבאים:

  • תיאבון וצמא מוגבר
  • איבוד משקל
  • שינויים בהתנהגות (החיה הופכת להיפראקטיבית, חסרת מנוחה ויותר קולנית מהרגיל)
  • הקאות
  • שלשולים
  • פרווה ירודה
  • קצב לב מוגבר

 

איך ניתן לאבחן היפרתירואידיזם ?

האבחנה מתבצעת באמצעות ספירה של רמות התירוקסין בדגימת דם.

 

מה הן אפשרויות הטיפול?

ניתן לטפל בהיפרתירואידיזם באמצעות טיפול תרופתי או כירוגי

 

טיפול תרופתי- מתבסס על מתן כדורים בין פעם לפעמיים ביום למשך כל החיים. טיפול זה הינו הבחירה הראשונה מכיוון שהינו פשוט, זול ואינו פולשני, מאידך מדובר בטיפול יום יומי למשך כל החיים, יש צורך בבדיקות דם תקופתיות (על מנת להבטיח שרמות התירוקסין נשמרות בטווח הנורמאלי) ובחתולים מסוימים(תוקפנים או לחוצים) מתן תרופות דרך הפה יכול להיות בעייתי.

 

טיפול כירוגי-  במידה ומצליח נותן פיתרון קבוע אך בעל מספר חסרונות:

יש לייצב תרופתית את החיה לפני הניתוח, במידה ומדובר בגידול סרטני קיים קושי להסירו, יש להיזהר על בלוטות הפרוטיד(שולטת ברמות הסידן בגוף) שבגלל הקרבה האנטומית עלולה להיפגע,  מכיוון שמדובר במחלה של חתולים מבוגרים לא תמיד המצב הכללי של החיה מאפשר ניתוח.

 

בנוסף- בשנים האחרונות חברתHill's  מייצרת מזון רפואי y/d)) בעל רמות יוד מאד נמוכות(היוד הוא יסוד מרכזי במבנה התירוקסין) ולכן יצור התירוקסין מוגבל לרמות היוד המופחתות.