היסטיוציטומה בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

היסטיוציטומה בכלבים

מאת: דר' מיכל רייך וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון הרצליה

 

היסטיוציטומה הוא גידול עור שפיר שלרוב חולף מאליו. באופן אופייני מופיע בכלבים צעירים (לרוב פחות מגיל שנתיים) בעל מראה עגול ושחוק באיזור החצי הקדמי של הגוף, אך יכול להופיע גם במקומות אחרים ובגילאים בוגרים יותר. מאחר וישנם גידולים אחרים דומים להיסטיוציטומה חשוב להגיע לאבחנה מדויקת.
היסטיוציטומה הוא גידול שמקורו בתאי לנגרהנס. אלו תאים המצויים בעור ומהווים חלק ממערכת החיסון של העור, תפקידם עיבוד אנטיגנים המגיעים מבחוץ והצגתם לתאי מערכת חיסון אחרים.


אבחנה


מאחר ומראה גידול היסטיוציטומה יכול להיות דומה גם לגידולים אחרים שאינם שפירים או לתהליכים דלקתיים אחרים יש חשיבות באיבחון המדויק.
איבחון יכול להעשות ע"י בדיקת ציטולוגיה או ביופסיה.
בבדיקה ציטולוגית על ידי וטרינר ,נניתן עם מחט לדגום תאים מהגידול ולפזר אותם בעזרת מזרק על פני זכוכית נושאת. בבדיקה מיקרוסקופית במעבדה יוכלו על סמך התאים לאפיין את התהליך. יתרון שיטה זו – זול וזמין, לא דורש טשטוש ולא פולשני. חסרון – לעתים קשה יותר לאפיין במדויק את התהליך ע"ס תאים בודדים.
ביופסיה- לרוב נעשית בהרדמה או בטשטוש עמוק על ידי וטרינר – חותכים חתיכת רקמה מהגידול (או ניתן להסיר את כולו) ושולחים למעבדה. שם על סמך הרקמה הנראית במיקרוסקופ ניתן לאפיין בדיוק רב את התהליך.יתרון – דיוק. חסרון – פולשני,דורש טשטוש/הרדמה ויקר יותר.


טיפול


לרוב גידול ההיסטיוציטומה יסוג מאליו. הממוצע הוא 3 חודשים לתהליך. במהלך זמן זה יתכן והגידול  יגרד או יפצע ויזדהם. ניתן גם להסיר את הגידול בניתוח – זו האופציה המהירה ביותר לטיפול אך זה מקובל ביותר להמתין תקופה לנסיגת הגידול. אם יש גירוי מקומי ניתן למרוח משחות המכילות נוגדי דלקת.

לפרטים נוספים דר' מיכל רייך וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 035403368