הטיפול בגור חתולים יתום
03-5403368

מידע

כתבות

הטיפול בגור חתולים יתום

מאת: מעין שקד - אסיסטנטית

 

פעמים רבות אנו שומעים בעלי חתולים מספרים כיצד "החתול אימץ אותם", וזאת למרות שלא תכננו כלל לגדל גור חתולים. לא פעם גורי חתולים צעירים ננטשים ע"י אמם מסיבה זו או אחרת, ובזכות מזל רב ורוחב ליבם של אנשים טובים, הם מוצאים את מקומם בביתם החם של הוריהם המאמצים, ועם הזמן נהיה ברור כי שני הצדדים הרוויחו.

 

"מצאתי גור חתולים יתום, מה עושים??"
חשוב לזכור כי לא כל גור חתולים מיילל או מייבב הוא גור שננטש, ובהחלט ייתכן שאמו עשויה לחזור אליו בכל רגע. עקבו אחר הגור ואל תיגשו אליו מיד. במידה והיללות נמשכות ואמו לא הופיעה לאחר מספר שעות ניתן לגשת אל החתול.  אם החלטתם לאמץ אותו, או רק להיות לו למשפחה אומנת זמנית, הנה מספר דברים שעליכם לדעת לפני שמתחילים.

 

א. בן כמה החתלתול?
ישנם מספר סימנים אשר יכולים לתת לנו אינדיקציה לגבי גילו של החתול:
1. חבל הטבור של החתול נושר 2-3 ימים לאחר היוולדו.
2. גורי חתולים נולדים כאשר עיניהם סגורות, והן מתחילות להיפתח רק לאחר 10-14 ימים.
3. חתולים נולדים ללא שיניים ושיני החלב שלהם מתחילות לבקוע 2-4 שבועות לאחר ההמלטה. במידה ולחתול בקעו כל שיני החלב הוא אמור להיות בגיל 8 שבועות לערך.
4. מהלידה ועד גיל שבועיים אזני החתול סגורות ומקופלות לאחור ורק אז מתחילות להתיישר
5. החתול מתחיל לנקות את עצמו החל מגיל 5 שבועות.

 

ב. מזון
חתולים צעירים ניזונים מחלב אימם, המורכב מחלבון, שומן ולקטוז. אחוז הלקטוז בחלב האם הוא כ-15%, בעוד שבחלב פרה רמתו מגיעה לכ-35%. על כן, לא מומלץ לתת לגור חתולים רך חלב פרה, וזאת על מנת שלא לעורר בעיות במערכת העיכול.
ניתן לרכוש תחליף חלב ייעודי לגורי חתולים בחנויות החיות השונות, ובמקרים דחופים, ניתן אף להשתמש בתחליף חלב לתינוקות או במתכון ביתי (הכולל 90 מ"ל מים, 120 מ"ל יוגורט רגיל, וחלמון ביצה). האכלת הגור דורשת מחוייבות עצומה! החל מרגע הולדתו ועד לגיל שלושה שבועות לערך הגור יונק ועדיין אינו יכול ללקק מזון רך או לאכול אוכל מוצק.
עד גיל זה יש להאכיל את החתלתול באמצעות בקבוק עם פיטמה או באמצעות מזרק כל מספר שעות, בין 9 ל-12 פעמים ביום, לרבות בשעות הלילה. יש להכין כמות פורמולה המספיקה ליום אחד בלבד ולשמור אותה במקרר במהלך היום.


כל שארית פורמולה מהיום הקודם יש לזרוק ולא לעשות בה שימוש חוזר. את הפורמולה יש לחמם, וכמו עם תינוקות, לבדוק את רמת החום על פרק כף היד טרם הגשתה לגור כדי לוודא שהיא איננה חמה מדי.לאחר גיל 3 שבועות ניתן להתחיל בהאכלת מזון רך בנוסף להאכלה מבקבוק עד לגמילה מלאה מיניקה.

 

כמות הפורמולה המומלצת היא 25 מ"ל לכל 100 גרם משקל גוף ליום, כלומר, יש לחלק כמות זו למספר האכלות ביום. בגיל שבוע עד שבועיים יש להאכיל את החתול כל שעתיים, ומגיל 3 שבועות כל 4-6 שעות. 

חשוב:
אחת הסכנות העיקריות בהאכלת גור מבקבוק היא התפתחות דלקת ריאות שאיפתית, הנגרמת כתוצאה משאיפת עודפי חלב למערכת הנשימה. זהו מצב מסכן חיים! על כן, חשוב להקפיד שהחתול יינק מהפטמה ושהפה לא יוצף בחלב. 
בשום אופן אין להגדיל את גודל נקב הפטמה או למלא את פה החתלתול בפורמולה על מנת להאיץ את קצב ההאכלה.

 

ג. פינוי צרכים וניקיון
גור צעיר עדיין אינו יודע לעשות צרכים בעצמו, ודורש גירוי חיצוני של אזור פי הטבעת על מנת שיוכל להפריש שתן או צואה. בטבע, אמו של הגור עושה זאת באמצעות ליקוק האזור.
בבית, עליכם לעשות זאת ע"י העברת צמר גפן ספוג במים חמימים על אזור פי הטבעת, מכיוון הפנים החוצה (על מנת שלא לגרום לזיהומים בדרכי השתן). יש לעשות זאת עד שהגור מגיע לגיל 3 שבועות לערך ועושה את צרכיו בעצמו. את החתול ניתן לנקות באמצעות מגבונים לחים. שאריות של שתן או צואה יכולות להוביל לתחושת אי נוחות ואף לדלקות, ויש לעשות זאת עד אשר הגור יתחיל לנקות את עצמו. לאחר הרחיצה במגבון יבשו את החתלתול ביסודיות באמצעות מגבת רכה.

 

ד. סביבת המחיה
חתלתולים צעירים אינם יכולים לווסת את חום גופם בצורה נאותה, ועל כן, זהו תפקידכם  לדאוג לחימומם. את הגורים יש להחזיק בארגז מרווח, נקי ויבש, מרופד בשמיכה ומתחתיה בקבוק או כרית חימום. וודאו כי קיים חוצץ (כגון סדין או שמיכה) בין בקבוק החימום לגורים, והניחו יד על הבקבוק למשך מספר שניות (התחושה צריכה להיות חמימה ולא חמה! ) על מנת שלא לחממם יתר על המידה ולא לגרום להם לכוויות.ניתן להניח בתוך הארגז שעון מתקתק אשר יסייע בהרגעת הגורים (התקתוק מדמה את פעימות ליבה של אימו).
אם יש מספר גורים, מומלץ כמובן להחזיקם ביחד, כך שיחממו האחד את השני ויארחו זה לזה חברה. ככל שגור החתולים יגדל כך תגדל גם עצמאותו, והוא יתחיל להסתובב בבית, לאכול מזון מוצק, להתפנק ולשחק. 

 

הקפידו לשמור על בריאותו וקחו אותו לבדיקה אצל הוטרינר בהקדם על מנת שיעריך את מצב בריאותו וימליץ לכם על הגיל המתאים לקבלת חיסונים וטיפולים מונעים נוספים.

 

הצלת גור חתולים יתום וגידולו יכולים להיות חוויה מדהימה ומלאת סיפוק, ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה בנושא.

בהצלחה!

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון