החתול שלי מפחד מרעשים: איך לעזור לחתולים מפוחדים
03-5403368

מידע

כתבות

החתול שלי מפחד מרעשים: איך לעזור לחתולים מפוחדים

מאת: נעם פוזמנטיר, אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמת השרון

 

למה החתול שלי מפחד מרעשים?
בדיוק כמו אצל בני אדם, לכל החתולים יש מידה מסוימת של פחד נורמלי כשהם שומעים רעשים חזקים, פתאומיים או מוזרים. זה חלק מאינסטינקט ההישרדות שלנו. עם זאת, חלק מהחתולים רגישים במיוחד לרעש או מציגים תגובות מוגזמות לצלילים מסוימים. צלילים מסוימים, כמו צלצול או דפיקה בדלת, מסמנים שאירועים מפחידים אחרים (למשל, מבקרים שמגיעים) עומדים להתרחש.


איך אני יכול לעזור לחתול שלי להיות נינוח יותר סביב רעשים "מפחידים"?
דרך אחת היא להשתמש בטכניקות לשינוי התנהגות הנקראות דה-סנסיטיזציה והתניה נגדית.
לפני שתתחיל בתרגילים, תצטרך לייצר סביבה נעימה ובטוחה לחתול. ודא שלחתול שלך יש כמה מקומות שהוא יכול לסמוך עליהם כדי לסגת מקולות או אירועים מאיימים. מקומות בטוחים נפוצים כוללים על גבי מדפים או מתקני גירוד, מאחורי או מתחת לרהיטים, מנשא פתוח או בארון. החתול החששן שלך צריך להרגיש רגוע ונינוח באזור הבטוח. אתה יכול לעזור להפוך את החללים האלה למנחמים במיוחד על ידי מתן פינוקים, צעצועים קטנים, מים ושמיכות עם ריחות מוכרים. בהתאם לרעש שהחתול שלך חושש ממנו, תרצה להכין אותו לתרגילים על ידי ניהול הסיטואציות באופן הבא:

 

  • דפיקות או צלצול בדלת. כמה דקות לפני הגעת האורחים, קח את החתול שלך לחדר הבטוח. ניתן גם לבקש מהאורחים להתקשר אליך כשהם מתקרבים לביתך כדי שלא יצטרכו לצלצל בפעמון או לדפוק.
  • שואב אבק. קח את החתול שלך לחדר הבטוח לפני שתתחיל לשאוב אבק. הצמדת שמיכה מעל הדלת או בבסיס הדלת עשויה לעזור לעמעם עוד יותר את הרעש. אם יש לכם שותפים או בני משפחה שבאים והולכים, שימו שלט על הדלת כדי שכולם ידעו שהחתול נמצא בחדר שלו מסיבה כלשהי. אם אתה שואב אבק לעתים קרובות, נסה לשאוב באמצעות שואב ידני קטן יותר או מטאטא בימים מסוימים או במקומות מסוימים.
  • טלפון מצלצל. נסה להוריד את עוצמת הקול והצלצול של הטלפון.

מטבע הדברים קשה לצפות או להימנע מרעשים פתאומיים אשר עלולים להלחיץ את החתול. עם זאת, מתן מקומות מסתור חלופיים במקומות שונים בתוך הבית שלך עשוי לעודד את החתול שלך להישאר בקרבת מקום, להגיח מהר יותר (במקום להירדם במקום המחבוא שלו) ולהרגיש ביטחון בבית- הטריטוריה שלו. ניתן גם ליצור מקומות מסתור אהובים על ידי חירור קופסאות קרטון והנחתן בפינות שקטות בבית.

 

איך אני משתמש בשינוי התנהגות כדי להפוך את החתול שלי פחות לפחד?
במהלך מפגשים מרובים, תרגיל את החתול שלך לרעש המדאיג על ידי הגברת עוצמת הקול בהדרגה או הקטנת המרחק בין החתול שלך למקור הקול, עד שהוא מסוגל להישאר רגוע לחלוטין בזמן שהקול מתרחש בעוצמת הקול הטיפוסית שלו. בתחילה, הצליל מעורר הפחד יהיה עמום או מושמע בווליום נמוך מאוד או במרחק גדול. מלבד פינוקים או צעצועים, ייתכן שתזדקק גם לעזרת חבר במקרים מסוימים.

 

אם מספר רעשים שונים מפחידים את החתול שלך, עבדו עם צליל אחד בכל פעם. המתן עד שהחתול שלך נראה בנוח עם צליל אחד לפני שתעבוד על אחר. להלן השלבים שיש לבצע:


1) החלט כיצד תשלוט בעוצמת הקול:

  • ניתן לכסות את מקור הקול בשמיכה או מגבת. ניתן לחשוף את המקור בהדרגה כאשר החתול שלך הופך לחסר רגישות לרעש.
  • ניתן לשנות את המרחק בין החתול למקור הקול. לדוגמה, התחל את התרגילים עם החתול שלך בחדר שונה מהטלפון או השואב, עם דלת סגורה בין הרעש המפחיד לחתול. הקטינו לאט את המרחק בין החתול לקול.
  • ניתן להקליט צלילים או להשמיע דרך יוטיוב ובהדרגה לבצע את החשיפה מול החתול.


2) מצא ווליום התחלתי (או מרחק). תתחיל את התרגילים בעוצמת הקול (או המרחק) שבו החתול שלך אינו מפגין שום סימן של חרדה, עוררות או תוקפנות כאשר הצליל מושמע. החתול שלך צריך להיראות רגוע לחלוטין ולהרגיש בטוח כאשר הצליל מושמע ברמה או במרחק זה. עוצמת הקול בפועל תלויה בטמפרמנט של החתול שלך, בסוג הצליל ממנו הוא מפחד ובמרחק ממקור הקול. לדוגמה, עוצמת הקול ההתחלתית תצטרך להיות נמוכה יותר אם הצליל שאתה עובד עליו הוא שואב אבק הפועל ולא מישהו שדופק על הדלת.

עבור חתולים חששנים מאוד, רק המראה של מקור הקול (למשל, שואב האבק) עלול לגרום להם לפחד. במקרים אלו, התחל את התרגילים במקום בו החתול שלך אינו רואה את מקור הקול. אתה יכול גם לעבוד על כך שהחתול שלך יהיה נוח עם מראה שואב האבק או מקור קול אחר על ידי מתן פינוקים ליד מקור הקול מבלי להפעיל אותו.


3) התחל שינוי התנהגותי. השמע את הצליל בעוצמת הקול או במרחק ההתחלה וצפה מקרוב בהתנהגות החתול ובשפת הגוף שלו. כל עוד הוא נשאר רגוע ולא נראה חרד, תנו לו פינוק מיוחד (למשל, טיפה של שימורים), סיבוב משחק או ליטוף כלשהו. הצליל חייב לבוא לפני הפינוק, לא להיפך, אז שימו לב לסדר שבו אתם מציגים את השניים. המשך בפעילות זו למשך מספר דקות. ניתן לעשות מספר מפגשים קצרים במהלך היום.


4) הגבר את עוצמת הקול (או הקטן את המרחק). לאחר מספר מפגשים, תבחין שהחתול שלך מתרגל יותר לשמוע את הצליל המושמע בווליום נמוך. הגבר מעט את הסאונד על ידי ביטול העמעום של מקור הקול מעט, העברת מקור הקול קרוב יותר לחתול, או הגדלה מעט של הווליום במערכת הקול. שוב, עקוב מקרוב אחר החתול שלך עבור כל סימני החרדה. אם הוא נשאר רגוע, תגמל בפינוק. חזור על התרגיל מספר פעמים. לאחר מכן, במשך מפגשים רבים, הגבר בהדרגה ובאופן הדרגתי את עוצמת הקול של הצליל או הקטנת המרחק בין החתול שלך לבין הצליל.

5) להנמיך אם החתול שלך נהיה מודאג. אם אתה מבחין בחתול שלך מראה סימני חרדה, הרחק את הצליל או הורד את עוצמת הקול עד שהוא לא יפחד יותר. התחילו את הפגישה הבאה במרחק או בנפח ה"בטוח" הזה והמשיכו לשייך את הפינוק המיוחד שלו לרעש המפחיד. כאשר אתה מתחיל להקטין את המרחק או להגביר את עוצמת הקול, עשה זאת במרווחים קטנים יותר ממה שעשית בעבר.


6) הוסף אלמנטים אחרים. ברגע שלחתול שלך נוח לאכול או לשחק בזמן שהוא שומע את הצליל בעוצמה רגילה, אתה יכול לחזור על התרגילים עם צלילים שונים או להוסיף במצבים שונים. היכולת של החתול שלך להכליל ולהציג התנהגות רגועה סביב מגוון צלילים ומצבים תהיה תלויה בתדירות שבה תוכל לחזור על התרגילים האלה ולהוסיף אלמנטים שונים.

 


נסו לזכור שייתכן שייקח זמן עד שהחתול שלכם יתגבר על הפחד שלו, כך שההתקדמות עשויה להיות איטית. רק זכרו שבסך הכל אתם עוזרים לשפר את איכות החיים של החתול שלכם. במקרים מסוימים, תרופות נגד חרדה עשויות לעזור להקל על שינוי התנהגות. אם יש לך שאלות לגבי תרגילי חוסר רגישות והתניה נגדית או כיצד ליישם אותם במצבו של החתול שלך, אנא התייעץ עם הווטרינר שלך, מומחית התנהגות וטרינרית או יועץ התנהגות שמכיר את הטכניקות.

 


לכל שאלה נוספת, ניתן לפנות אלינו
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368