וטרינר, וטרינרים, מרכז וטרינרי רמת השרון \ הרצליה
03-5403368

מידע

כתבות

איך לגרום לחתול שלכם לעלות במשקל?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה

 

המונח "חתול שמן" מעלה הרבה תמונות של חתולים שמנים בדמיון. אבל לא שומעים הרבה על "חתול רזה". אך אם החתול שלכם לא מקבל את התזונה שהוא צריך, יתכן ותצטרכו ללמוד איך לגרום לחתול שלכם להעלות במשקל. חתולים בדרך כלל הם אכלנים מאוד בררנים. הם יכולים לאכול את אותו האוכל במשך תקופה מסוימת ואז יום בהיר אחד לסרב לגעת בו.

 

אובדן משקל
איבוד משקל בחתולים הוא בעיה רצינית. איבוד משקל הוא מצב גופני הנגרם מאיזון קלורי נמוך שהחתול צורך. דבר זה קורה כאשר גופו של החתול מנצל ו/או מפריש חומרים מזינים מהר יותר מאשר הוא סופג אותם. בסופו של דבר, יותר קלוריות נשרפות מאשר נספגות בגוף.  איבוד משקל הוא רציני מבחינה קלינית כאשר הוא עולה על 10 אחוז של משקל הגוף  הנורמאלי בשנה ולא קשור לאיבוד נוזלים. לחתול שמאבד ממשקלו יכול להיות תאבון נורמלי, מופחת או מוגבר אז אבחון הבעיה יכול להיות מאתגר. שימו לב לסימנים העלולים להופיע אצל החתול כגון פרווה דלילה ולא מבריקה, שלשול, הקאות וקושי בבליעה. אובדן משקל יכול להיגרם משלוש סיבות עיקריות – זמינות מזון, התנהגותית ובריאותית.

 

איך לדעת עם החתול רזה מידי?
באופן כללי, לקבוע בצורה מדויקת האם החתול רזה, שמן או במשקל טוב יכול להיות קצת קשה כי לא תמיד רואים. בחתולים עם הרבה פרווה קשה יותר לראות את זה בעין. בשביל הערכה כללית של המצב הגופני של החתול שלכם, אתם יכולים להשתמש ב"שיטת היד" – הרגישו את הצלעות של החתול שלכם והשוו את זה לאיך שהיד שלכם מרגישה. אם זה מרגיש כמו גב כף היד – מרגישים את הצלעות מעט אבל הן לא בולטות, המשקל ככל הנראה בטווח התקין. אם האזור מרגיש כמו כף היד העצמה  - רך ולא מרגישים את הצלעות כלל, החתול שלכם כנראה שמן. אם התחושה דומה יותר לפרקי האצבעות שלהם – קל להרגיש את הצלעות והן בולטות, יש סבירות גבוהה לכך שהחתול נמצא בתת משקל.

 

כיצד לדעת מתי להגיע לבדיקה אצל הווטרינר?
אחת הסיבות לאיבוד תאבון אצל החתול עשויה להיות אלרגיה למזון או בעיות בעיכול. כאב בטני הוא מאוד לא נוח והוא גם סיבה שתגרום לו לא לרצות לאכול. בעיות בשיניים יכולות גם הן לגרום לכך שלחתול "אין תיאבון" כשמעשה, הוא רעב אבל כואב לו לאכול ולכן הוא אוכל פחות מהרגיל. חתול גם יכול לפתח אנורקסיה בדומה לבני אדם. זהו מצב חמור הדורש התייחסות מידית וביקור אצל הווטרינר כדי לטפל בבעיה. אם כמות האוכל שהחתול אוכל פוחתת עד לרמה של איבוד משקל רב, אם החתול שלכם מסרב לאכול מעל ל24 שעות יש לגשת איתו לבדיקה בדחיפות שכן אם חתול לא אוכל יותר מיומיים-שלושה עלול לפתח כבד שומני.
גורמים כמו טפילי מעיים, בעיות בכליות, סכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס ומגוון סיבות נוספות יכולות גם הן לגרום לאבדן תיאבון או ירידה במשקל. אם אתם דואגים או חושדים התיאבון של החתול שלכם ירוד או שהוא רזה מידי גם אם התיאבון שלו תקין – הביאו את החתול שלהם לבדיקה רפואית. במידה ונשללו או טופלו בעיות בריאותיות, וכמות המזון היומית של החתול מתאימה לו, אך הוא עדיין רזה, ניתן לעבור לטיפול בסיבות התנהגותיות.

 

שינויים סביבתיים
לפעמים גורמים סביבתיים יכולים לגרום לחתול להפסיק לאכול. האם היה שינוי כלשהו בסביבת החתול שלכם? דברים כמו ילד חדש, חיה חדשה בבית, מעבר דירה, החלפת רהיטים, שיפוצים (בבית או אצל השכנים), ריחות או רעשים חדשים יכולים לגרום לחתול שלכם להילחץ ולהרגיש חוסר ביטחון. הלחץ הזה יכול לגרום לירידה בתיאבון ובכך לגרום לירידה במשקל. חשבו היטב אם היו שיניים שיכולים להיות משמעותיים עבור החתול – לפעמים מה שנדמה לנו כדבר קטן ושולי עלול להשפיע מאוד על בעלי החיים בבית. במידה ולחץ הוא סיבה אפשרית לכך שהחתול מאבד במשקל, נסו לארגן מקום שקט, מוגן ובטוח בו החתול שלכם יכול לאכול בנחת.

 

אינסטינקט
חתולים הם ציידים וטורפים מטבעם. הם מעדיפים אוכל חמים שנותן להם את הריח הטרי של "טרף שבדיוק ניצוד". אם החתול לא מוכן לאכול כשמגישים לו, נסו לחמם מעט אוכל רטוב (אם היה במקרר ולא טרי). יש לשים לב כמובן שהאוכל לא חם מדי. יש גם לשים לב שעצמות מבושלות לא טובות לחתול ואף מהוות סכנה. מבחינת אוכל יבש, צעצועי האכלה שמפזרים אוכל כשהחתול נותן להם מכה יכולים גם לעזור לעורר עניין באוכל כי הם מעוררים את האינסטינקט הטבעי של הציד.

 

שינוים באוכל
חתולים יכולים להיות בררניים מאוד כשזה מגיע לאוכל. חלק מעדיפים אוכל רטוב, חלק יבש. יש חתולים שמוכנים לאכול רק אוכל בטעם עוף ויש כאלו שלא מוכני לגעת בו. במקרה של חתול בריא באופן כללי ובררן באוכל, נסו סוגים שונים של מזונות בטעמים ומרקמים שונים כדי למצוא את סוג האוכל שהחתול שלכם אוהב. זכרו, אוכל צריך להיות לא רק טעים אלא גם בריא ולכן מומלץ להשתמש במזונות של חברות גדולות ומוכרות.


הקיבה של החתולים קטנה יחסית ולכן כדאי לתת מספר ארוחות קטנות במקום ארוחה גדולה שהחתול כנראה לא יסיים והאוכל יישאר בצלחת. זמינות תמידית של מזון היא דבר מתעתע. מצד אחד – תמיד יש אוכל והחתול יכול לאכול מתי שירצה. מצד שני – האוכל נשאר פתוח ומאבד מהמשיכה שלו. גם אנחנו בני האדם מעדיפים תמיד אוכל שמרגיש לנו טרי – אם נשאיר שקית צ'יפס פתוחה והוא יתרכך או פרוסת לחם שהתייבשה – לא נרצה לאכול אותם גם אם מכל הבחינות הם בסדר גמור, פשוט פחות טעימים / פחות כיף לאכול אותם. לכן, כדאי לפצל את הכמות היומית למספר ארוחות לא רק כי החתול יהיה קל יותר לסיים את האוכל שהוא מקבל אלא כי האוכל עצמו יהיה מושך יותר.


טריק נוסף הוא אוכל מאוד טעים עם שפע קלוריות. אוכל לגורים למשל עשיר מאוד שעוזר לחתלתולים לגדול, להתפתח וכמובן – לעלות במשקל. אוכל ייעודי לגורים לרוב גם טעים מאוד וגם קל לעיכול ולספיגה. אופציה משמינה נוספת – חטים בין ארוחות שיספקו להם קלוריות נוספות, רק אל תגזימו או שהחתול לא ירצה לאכול את האוכל שלו וידרוש רק את החטיפים. סוגים שונים של האוכל שלנו יכולים לעזור – טונה, עוף, ביצים ומזונות נוספים טעימים וגם משמינים (ולפעמים מאוד). במידה וברצונכם לפנק במזון של בני אדם – צרו קשר עם מרפאתנו לקבל ייעוץ וטרינרי בנוגע למזונות מותרים, אסורים, מומלצים ומומלצים פחות.

 

 

את העלייה במשקל, בדיוק כמו על ירידה במשקל יש לעשות בצורה הדרגתית ולהיות במעקב רפואי. יש לזכור להפסיק את ה"תיקונים" לחתולים רזים כאשר מגיעים למשקל היעד או שהחתול ימשיך לעלות במשקל ויגיע בסופו של דבר לבעיה ההפוכה – השמנת יתר.

 

 

לעוד שאלות ניתן לפנות אלינו,
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368

 

לידיעתכם, אנו מבקשים בכל לשון של בקשה, לא לפנות אלינו טלפונית בנוגע לכתבה מחוץ לשעות פעילות הקבלה. המרפאה היא מרפאה פרטית ששעות הקבלה שלה הן ימי ראשון עד חמישי 7:30 בבוקר על 22:00 בלילה. ימי שישי בין השעות 7:30 עד 13:00. המרפאה סגורה בימי שבת וחגים.
תודה על ההבנה.