הזנת חתולים
03-5403368

מידע

כתבות

הזנת חתולים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

החתול, בניגוד לרוב חיות המחמד אותן אנו מגדלים, הינו קרניבור אובליגטורי, כלומר: טורף הניזון מבשר וצריך אספקה של בשר בדיאטה שלו (זאת בניגוד לכלב, למשל השייך לקבוצה של 'אוכלי כל'). בטבע ניזונים החתוליים על בשר ציד; רקמות בעלי חיים אחרים, העשירות בחלבון שמקורו מן החי. חוקרים שערכו אנאליזה לגופות של חולדות ומכרסמים קטנים אחרים (מזונם ה'טבעי' של חתולי הבית) מצאו כי כ- 50% מהחומר היבש בגוף החולדה הינו חלבון, כ- 40% הינו שומן וכ- 10% הן פחמימות. נתונים אלה מהווים מעין 'קו מנחה' בכל הנוגע להרכב מזון מסחרי לחתולים.
הזנת חתולים דורשת מתן תשומת לב יתרה למספר דרישות תזונתיות, ייחודיות:

 

חלבון
חתולים משתמשים בחלבון לייצור אבני בניין החיוניות לבניית גופם, כמו גם להפקת אנרגיה. חתולים זקוקים לאספקה שוטפת של חומצות אמינו (אבני הבניין מהן מורכבים החלבונים) ספציפיות דוגמת טאורין, ארגינין, מתיונין וציסטאין. החתולים אינם מסוגלים לאגור את החומרים הללו, ועל כן דורשים אספקה שוטפת במזון של החומצות אמינו הנ"ל. זו הסיבה לכך שחתולים חולים שאינם אוכלים עלולים לסבול מחוסר חלבון בגופם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

טאורין הינה חומצה אמינית יחודית, שמקורה בחלבונים מן החי. חומצה זו חיונית ליצור תקין של מלחי מרה בכבד ולשמירה על מאזן הסידן בתאי הגוף. בנוסף, חיונית לשמירה על תפקוד תקין של מערכת הראייה, שריר הלב, מערכת הרבייה, המערכת החיסונית ומערכת העצבים. בניגוד לבני אדם ולכלבים, המסוגלים לייצר טאורין בגופם, חתולים אינם מסוגלים (בשל חוסר של אנזים ספציפי) ועל כן זקוקים לאספקה שוטפת של טאורין במזון. חסר מתמשך של טאורין עלול להוביל לעיוורון, מחלות לב, בעיות פוריות ורבייה ולהפלות. אי לכך מזון חתולים איכותי מכיל בתוכו חלבון מן החי. חשוב לציין שחתול הניזון ממזון מסחרי מובחר, יקבל את כל אספקת הטאורין מן המזון ואין צורך בהוספת טאורין למזון.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

שומן
למרות התדמית השלילית שיש לשומן בהקשר של הזנה, הרי שתכולה מסוימת של שומן הכרחית לתפקודו התקין של הגוף; בחתולים, מתוקף היותם קרניבורים אובליגטוריים, משמש השומן כמקור עיקרי להפקת אנרגיה. בנוסף, השומן מהווה מקור לחומצות שומן חיוניות, החשובות ליצירת אבני בניין מהם מיוצרים תאי הדם וכן חומרים החיוניים למערכת החיסון וההגנה על רקמות בגוף. חומצות שומן, בעיר מסוג אומגה 3 ו-6 חיוניות לבריאות העור והפרווה.
במזון מסחרי יש חשיבות רבה לשומן בהעלאת הטעימות של המזון (palatability), דבר המשפיע על הסכמת החתול לאוכלו (והרי אין כל ערך במזון מסחרי, יהיה איכותי ומזין ככל שיהיה, אם החתול לא רוצה לגעת בו...). כמו כן השומן חשוב לספיגתם של ויטמינים מסיסי שומן, דוגמת ויטמין E ו- A.


מנגד, עודף של שומן במזון עלול להוביל להשמנה מיותרת של החתול ולבעיות בריאותיות נלוות.

 

פחמימות
תוספת של פחמימות למזונות מסחריים לחתול הינה קונטרוורסאלית. מצד אחד – חתולים יכולים להשתמש בפחמימות כמקור זמין לאנרגיה (בנוסף לשומן). חתולים מנצלים ביעילות סוכרים פשוטים, המהווים אנרגיה זמינה למוח ולשריר הלב וחיוניים בעיקר בתקופות הריון והנקה. הפחממות אף מסייעות לניצול השומן לצורך הפקת אנרגיה. חשוב לזכור שגם במזונם הטבעי, בשר החולדות מכיל כ- 10% של פחממות. מנגד, חתולים נחותים מבחינה פסיולוגית בניצול פחמימות, בהשוואה ליונקים אחרים (דוגמת הכלב ואפילו האדם); בחתולים קיימת רמה טבעית, נמוכה של אנזימים שונים דוגמת עמילאז, וגלוקוקינאז האחראי לפירוקם של סוכרים מורכבים ולניצולם בגוף.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

מבחינה תעשייתית יש חשיבות לפחמימות (בצורה של עמילן) כ'חומר דבק' החיוני בגיבוש כל מרכיבי המזון לצורת כופתית (הצורה בה מופיעים כל המזונות המסחריים היבשים) ובשמירת לכידותה של הכופתית.
כיום מכילים כל המזונות המסחריים רמות כאלה ואחרות של פחמימות.

בשוק קיימים מזונות רבים, מחברות שונות. חלקם מצויינים וחלקם ברמה נמוכה. חשוב להזין את החתול במזון חתולים 'מאוזן ומלא', מחברה איכותית ומוכרת (היזהרו ממזונות זולים מאוד ולא מוכרים). בשל דרישות ההזנה היחודיות שפורטו לעיל, לא ניתן להאכיל חתול במזון כלבים כמזון יחיד.

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

בכל שאלה או התלבטות הינכם מוזמנים לפנות לצוות המרפאה על מנת לקבל יעוץ והכוונה באשר להזנת חתולכם.

שיהיה בתיאבון!!!