הדמיה בחתולים וכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

הדמיה בחתולים וכלבים

 מאת: נועה לייבמן אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה

 

הדמיה בחיות מחמד, היא הדרך שלנו להסתכל אל תוך גופם של הכלבים והחתולים שלנו. יש סוגים שונים של הדמיה, ולכל אחד מהם מאפיינים שונים. חלקם מהירים ויחסית זולים, חלקם דורשים בדיקת מומחה, וכולם דורשים ציוד טכנולוגי מתאים ומתקדם.


במקרים רבים, על מנת לתת אבחנה נכונה של מקרה רפואי, אין לנו ברירה אלא להיעזר באמצעי הדמיה. כמו שבקופות החולים שלנו בני האדם נעשים צילומים, בדיקות אולטרסאונד, MRI, CT וכו' באופן יומיומי, גם בעולם הוטרינריה עומדים לרשותנו כלים רבים.


יתרון אשר נכון לכל סוגי ההדמיה, הוא שהיא אינה פולשנית. כלומר, אין צורך בחדירה או חיתוך של העור, על מנת לבצע בדיקות ולקבל "מבט" אל תוך גוף החיה. כעת נפרט מהם סוגי ההדמיה, למה הם נועדו ומהם היתרונות והחסרונות שלהם.


צילומי רנטגן
צילומי רנטגן הם המשאב הראשון שנפנה אליו במקרה שדורש אבחנה מעבר לבדיקה רפואית כללית (כמו כן, בדיקות דם, שהם לא סוג של הדמיה). צילומי הרנטגן הם מהירים, ויחסית פשוטים לביצוע, ולכן הם סוג ההדמיה הנפוץ ביותר. אצלנו במרפאה, יש את הציוד המתקדם ביותר שקיים כיום, ובעזרתו נוכל לקבל תמונות מדויקות ונכונות.


אם חשבתם על קרינה כשקראתם "רנטגן", אז אתם צודקים, אך אין מה לדאוג. כמות הקרינה שחיית המחמד שלכם נחשפת אליה היא מינימלית ולא מזיקה.


למרות שצילומי רנטגן עוזרים לנו לפתור המון מקרים, הם נחשבים הדמיה יחסית שטחית, ויש מקרים שבהם הוטרינר ימליץ לעבור בדיקה נוספת מסוג אחר. על מנת לעבור צילומים אין צורך בהרדמה או טשטוש, למעט חיות אגרסיביות או לחוצות מאוד, אשר לא ניתן להחזיק אותם ללא תזוזה במהלך צילום.


אולטרסאונד
בבדיקת אולטרסאונד נעשית הדמיה בעזרת גלי קול. גלי הקול פוגעים באיברים ובעצמות וחוזרים, וכך המכשיר מדמה את המרקם והגודל של פנים הגוף. בדיקה זו לא מזיקה בכלל, והיא הנפוצה ביותר לאחר צילומי רנטגן. בעזרת אולטרסאונד ניתן לראות גידולים שונים בצורה ברורה יותר, וגם נוזלים בחללי הגוף. אנחנו במרפאה מציעים בדיקות אולטרסאונד במכשיר שלנו, ובמקרים חמורים יותר מזמינים מומחה לרדיולוגיה שמגיע למרפאה ומציע את הטיפול הטוב ביותר. גם בבדיקה זו אין צורך בהרדמה או טשטוש למעט מקרים מיוחדים.


סי-טי (CT) וMRI
סי-טי (cat-scanning), היא למעשה הדמיית רנטגן מיוחדת, שבה מצלמים סדרה של צילומי רנטגן, שהם למעשה חתכי רוחב של האזור הנבדק. בדיקה זו, יעילה במיוחד כאשר בודקים חלקים מורכבים של הגוף, כמו ראש או פנים, ולעיתים חזה, גב, או מפרקים שונים. בבדיקה זו יש כמות יותר משמעותית של קרינה מאשר בצילום רנטגן רגיל, אך הכמות לא גדולה, ולרוב הבדיקה נעשית במקרים חמורים שבהם עדיף להסתכן בקרינה מאשר לא לקבל אבחנה של המקרה.


בניגוד לסי-טי, בדיקת MRI נעשית בעזרת תהודה מגנטית, אשר לא מזיקה בכלל, ללא קרינה. בדיקה זו היא המדוייקת ביותר, ונוכל להיעזר זה במקרים קשים לאבחון.


שתי הבדיקות הללו נעשות רק בבתי חולים וטרינרים מסוימים, והן מפוענחות ע"י מומחים. הציוד שנדרש לקיום הבדיקות האלה הוא יקר ולא נפוץ בארץ, ולכן גם הבדיקות עצמן יקרות הרבה יותר מצילומים או אולטרסאונד. מכיוון שבדיקות אלה לוקחות יותר זמן, ודורשות מבעל החיים להישאר ללא תזוזה לאורך הבדיקה, יש צורך בהרדמה או טשטוש לפני הבדיקה.


אם רוצים לבצע בדיקה כזאת לחיית המחמד, קודם כל יש לוודא עם הרופא המטפל שיש צורך בבדיקה, ובנוסף שהחיה בריאה מספיק כדי לעבור הרדמה.


לשאלות נוספות צרו קשר עם המרכז הוטרינרי רמה"ש 03-5403368