הבנת שפת הגוף של ציפורי מחמד ותוכים
03-5403368

מידע

כתבות

הבנת שפת הגוף של ציפורי מחמד ותוכים

מאת: ד"ר דורון נרי ודר. טל מאייר וטרינר

 

מה מנסות להגיד לנו הציפורים?

ציפורי מחמד נחשבות בעלות "מצבי רוח", ברגע אחד הן יכולות להיות נחמדות ורוצות לשחק, אולם ברגע אחר הן עלולות להיות תובעניות ולא ידידותיות. רגע אחד ברור מה הן רוצות, וברגע אחר מסתוריות.
הבנת שפת גופן ייתן לנו מבט אל צרכיהן ורצונן.וטרינר רמת השרון, וטרינר הרצליה
למרות שצורת ההתקשרות שונה בין המינים, ההתנהגויות הבאות נצפו ברוב המינים בדרגות שונות. הסתכלות על העיניים, הקשבה לקולות, מבט על הכנף, הזנב, המקור והסתכלות כללית – יתנו לנו תמונה רחבה.

 

עיניים
שלא כמו בני אדם, הציפורים יכולות לשלוט בגודל האישון – הן מסוגלות להקטין ולהגדיל את האישון בצורה מהירה (נקרא הבהוב או הבזקיות) – דבר זה יכול להעיד על מספר דברים: התרגשות, עניין רב, כעס, פחד או אגרסיביות. ע"מ להבין את התופעה יש צורך להבין את הסיטואציה בה נמצאת הציפור, תנוחת הגוף שלה ומצב הרוח שלה.

 

ווקאליזציה
בטבע הציפורנים משתמשות במגוון קולות למגוון שימושים – להזהיר מפני סכנה, למשוך בן זוג, להגן על הטריטוריה, לקשרים חברתיים ו"שיחה".רוב הציפורים מאוד קולניות ופעמים רבות פשוט מנסות לתקשר איתנו.
שירה, דיבור ושריקה – לרוב סימנים של שמחה, בריאות, ומצב רוח טוב. ישנן ציפורים שיעשו את הקולות בנוכחות בני אדם, וישנן כאלו שדווקא יעשו אותם כשהן לבד.
קשקוש – יכול להיות חלש או חזק, קשקוש חלש יכול להעיד על שביעות רצון ואף על ניסיונות לדבר, ואילו קשקוש חזק מיועד למשוך תשומת לב. בטבע קשקושים נשמעים לרוב בשעות הערב לפני השינה וכנראה קשורים לתקשורת בין חברי הלהקה.
גרגור – לא כמו גרגור של חתול, גרגור של ציפור יכול להעיד על שביעות רצון, או סימן שמשהו מציק או מטריד אותן. כשאר ישנו גרגור חשוב לבדוק את הסביבה ותנוחת הגוף ע"מ להבין מה הגרגור מבטא.
נקישות בלשון – ציפורים נוטות לבדר את עצמן ע"י נקישה של הלשון במקור והשמעת "קליק", גם במקרה של רצון לליטוף ותשומת לב יכולה להישמע נקישה כזו.
נהימה – לא בכל הציפורים, מדובר לרוב בקולות הקשורים לאגרסיביות. במידה ומופיעים קולות נהימה מומלץ לחפש את הגורם שמפריע לציפור ולסלק אותו. לרוב הציפורים לא מעוניינות במגע בשלב זה.

 

כנפיים
הכנפיים משמשות גם לתקשורת בנוסף לתעופה:

נפנוף כנפיים – נפנוף כנפיים או תעופה במקום משמשים כאימון גופני, למשיכת תשומת לב או סתם להראות שמחה. ציפורים מרימות את הכנפיים לפעמים סתם כדי למתוח את הגוף או לקרר את עצמן.

נקישות בכנפיים – יכול להעיד על עצבנות או כאב, לעיתים הדבר משמש להתפיח את הנוצות או לסדר אותן. נקישה בכנפיים המלווה בהרמת כתפיים והורדת הראש- יכולה להעיד על רעב.וטרינר רמת השרון, וטרינר הרצליה

שמיטת כנפיים – בציפורים בוגרות שמיטת כנפיים יכולה להעיד על חולשה ועל מחלה. אם הציפור מבצעת שמיטת כנפיים לאחר מקלחת לרוב מדובר בייבוש של הכנפיים.

 

נוצות
שפת הגוף של הציפור כוללת את הצורה בה היא מציגה את נוצותיה:
נוצות "פרועות" או תפוחות – ציפורים פורעות ומתפיחות את הנוצות כחלק מתהליך הניקוי העצמי. פעולות אלו מאפשרות להיפטר מאבק ולכלוך ולבסוף גורמות לנוצות לחזור למקומן הטבעי. ציפורים נצפו מותחות את הנוצות כדרך לשחרור מתח.
במידה והנוצות נשארות "פרועות" – ייתכן ומדובר בבעיה רפואית – כדאי להיוועץ עם הוטרינר.

מיקום הציצית – לתוכים כמו הקוקוטיילים יש ציצית יפה, מרשימה וגדולה. ציפורים רגועות יחזיקו את הציצית לאחור ורק הקצה שלה עומד כלפי מעלה. במידה והיא מתרגשת מלראות אתכם, צעצוע חדש, אוכל וכו' היא תעלה את הציצית ותפרוש אותה.
במידה והציצית מאוד גבוהה ייתכן והדבר מסמל פחד או התרגשות ויש להתייחס לזה כהתרעה. ציפורים אגרסיביות יכולות להראות ציצית שטוחה.

רעידה – רעידות יכולות להופיע במצבי פחד, התרגשות או כחלק מהתנהגות חיזור.

 

זנב
נוצות הזנב משמשות גם הן לתקשורת כמו זנב של בעלי חיים אחרים:

נפנוף זנב – כמו אצל כלבים, גם ציפורים יכולות לכשכש בזנב על מנת להביע שמחה. נפנוף בזנב יכול להעיד גם על עשיית צרכים קרובה...

נקישות זנב – לרוב סימן לשמחה, שמחה לראות אתכם, שמחה לצעצוע אהוב או לקבלת צ'ופר.

נדנוד זנב – נדנוד זנב המלווה בנשימה מהירה לאחר מאמץ – זו דרכה של הציפור להחזיר לעצמה נשימה.  במידה ולא היה מאמץ גופני – ייתכן ואלו סימנים של בעיה או זיהום במערכת הנשימה – במידה וזה קורה כדאי להגיע לבדיקה אצל הוטרינר.

פרישת זנב – לרוב מתלווה להתנהגויות נוספות הקשורות לכעס או אגרסיביות.

רגליים וכפות רגליים:
רגליים וכפות רגליים לא משמשים לרוב לתקשורת, אבל קשורים להתנהגות מעניינת ביותר של הציפור:

רקיעת רגליים – ציפורים אחדות, לדוגמא הקקדו, רוקעים ברגליים להראות דומיננטיות בטריטוריה שלהם. לרוב הם יעשו זאת רק כאשר ירגישו שהטריטוריה שלהם מאויימת.

"רגליים חלשות" – ציפורים אשר אינן עומדות או מחזיקות את עצמן על ענף/מוט ומראות חולשה פתאומית, לרוב לאחר שהיו בידיים ונאלצתם להכניס אותן חזרה לכלוב – זו דרכם להראות התנגדות (הצגה), אם תתנו לציפור תשומת לב, הרגליים "יתחזקו" מייד באופן מדהים.

עמידה הפוכה עם הראש למטה – זו התנהגות נורמלית בחלק מהציפורים, לרוב סימן לאושר.

גירוד תחתית הכלוב – ציפורים שרגילות לחפש מזון בקרקע ינסו לחפור בתחתית הכלוב (למשל אפרור אפריקאי), זו התנהגות נורמלית.

 

מקור וראש
המקור משמש למספר פונקציות, החל מטיפוח עצמי ועד שבירת אגוזים וגרעינים, הוא יכול לשמש כנשק או לבניית קן, וכמובן שגם לתקשורת:

חריקת מקור – לרוב מסמל שביעות רצון, פעמים רבות תיראה או תישמע בעת השינה. לרוב יש תזוזה של חלק אחד מול החלק השני. מומחים ווטרינרים  חושבים שהדבר נועד לשמור על המקור במצב טוב.

קליקים עם המקור – אם מדובר בקליק אחד – לרוב מדובר באמירת שלום, אם מדובר ברצף של קליקים לרוב זה סימן לאזהרה. קליקים נפוצים מאוד בקוקוטיילים וקקדו.

ניגוב מקור – נראה הרבה פעמים לאחר האכילה, הציפור מנגבת את המקור על ענף, צידי הכלוב או על הרצפה ע"מ לשמור אותו נקי. לעיתים הדבר משמש לסימון טריטוריה.

נשיכה – ישנן סיבות רבות, חשוב לקשר עם שאר ההתנהגות ושפת הגוף: הגנה, פחד, כעס. במידה והציפור עומדת עם מקור פתוח ובעמדת כריעה – זו אינדיקציה ברורה שהיא עומדת לנשוך.

לעיסה: לעיסה נפוצה מאוד ומשמשת גם לצורך תחזוקת המקור וגם כשעשוע עבור הציפור. מומלץ לספק לציפור צעצועים מתאימים ללעיסה כדי לשמור על עניין ולמנוע לעיסה של דברים שעלולים להזיק לה.

רגורגיטציה – זוהי למעשה פליטה של מזון מהפה, מהוושט או מהזפק. אם הציפור מקטינה את עיניה, מטלטלת את הראש, מותחת את הצוואר ואז פולטת מזון – זו דרכה להראות לכם חיבה רבה...
ציפורים מאכילות את הגוזלים ע"י פליטה של מזון, ופעמים רבות זוגות פולטים מזון כחלק מתהליך החיזור וההתקשרות.

פעירת פה – דרכן של הציפורים לשחק אחת עם רעותה ע"י תפיסת מקור במקור.

ניעור ראש – נצפה הרבה באפרור אפריקאי – לא ידועה הסיבה.

טלטול הראש מצד לצד – דרכן למשוך תשומת לב.

 

לסיכום
ציפורים משתמשות בכל חלקי גופן ע"י לתקשר, לעיתים המסרים ברורים מאוד וכל בעל חיים אחר מסוגל להבין את המשמעות, לעיתים זה פחות ברור ורק בעלי ניסיון יוכלו לפרש נכון את הסימנים.ציפורים מסויימות הן בעלות שפת גוף משלהן, אך דברים מסויימים חוצים מינים ואוניברסליים בין כל הציפורים.תקשור עם הציפורים שלכם ע"י צפייה ופירוש ההתנהגות ישפרו את הקשר ביניכם.

כמובן שאם נצפו בעיות – כדאי להיוועץ עם הוטרינר.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון