הבנת החושים של הכלב שלכם
03-5403368

מידע

כתבות

הבנת החושים של הכלב שלכם

מאת יוליה קלוז'ני - אסיסטנטית

הצעד הראשון בהבנת הכלב שלכם הוא קבלת החושים שלו וקבלת העובדה שהוא שונה מבני אדם.     לשניהם, כלבים ובני אדם, קיימים אותם שלושה חושים: ראייה, שמיעה וחוש הריח, אבל בזמן שבני אדם מתקשרים לרוב על ידי שמיעה, ראייה ורק אז חוש הריח, כלבים קודם כל מתקשרים על ידי חוש הריח, חוש הראייה ורק אז חוש השמיעה. נהוג לייחס לכלבים חוש אוניברסאלי נוסף בעזרתו הם יכולים להרגיש את האנרגיה, רגשות של יצורים אחרים בסביבתם. הנתונים הסטטיסטיים לגבי רמת הרגישות משתנים בין גזע לגזע.

האף

כלב מפרש את העולם על פי ריח, כבני אדם אנחנו אפילו לא יכולים לדמיין את ההרגשה של קבלת כל המידע דרך חוש הריח. בעוד מוחו של כלב הוא רק עשירית ממוח אנושי, החלק שאחראי על הריח הוא פי 40 גדול יותר מאשר בבני אדם. חוש הריח של הכלב הוא כ-1,000-10,000,000 יותר רגיש מבני אדם. אצל בן אדם יש כ-5 מיליון בלוטות ריר בהשוואה לכלב שיש לו בערך בין 125,000,000 ל-300,000,000 (תלוי בגזע).

תהיתם פעם מדוע האף של הכלב שלכם רטוב? הריח שעל האף של הכלב שלכם בעצם עוזר לו ללכוד חלקיקי ריח. כאשר האף יבש הם יכולים לסייע לחוש הריח על ידי ליקוק של האף.

כאשר כלבים מריחים הם בעצם מקבלים את כל הסיפור ולא רק יודעים לזהות ריח מסוים. הם מסוגלים להריח פרמונים שמצויים לא רק בשתן ובצואה, אלא גם על העור והפרווה. כתוצאה מכך הם יכולים לספר הרבה על כלב או אדם אחר, כולל אם מדובר בזכר או נקבה, מה הם אכלו, איפה הם היו, במה הם נגעו, או באיזה מצב רוח הם נמצאים.

משמעות הדבר הוא שכאשר הכלב שלך מריח אדם אחר, עץ שכלב אחר השתין עליו, כיסא שמישהו ישב בו או מכנס שכלב אחר התחכך בו, הם למעשה קוראים את הסיפור ולא רק מריחים ניחוח מעניין. בעוד בן אדם היה מריח משהו כמו רוטב ספגטי כריח אחד, כלב מריח כל מרכיב בנפרד. שלא כמו בבני אדם הנחיריים של הכלב יכולים לנוע באופן עצמאי ולאפשר להם לדעת מאיזה כיוון מגיע הריח.

כלבים יכולים גם להריח וגם לנשום בו זמנית, אלה שתי פעולות שונות למטרות שונות. כאשר כלב פעיל ומתנשף יתר על המידה חוש הריח שלו מופחת בכ-40% מאחר והוא משתמש באוויר כדי לקרר את עצמו ולא לריח.

עיניים

מאחר וכלבים לא דוברים שפה, המחשבות שלהם הם יותר כמו רצף של תמונות, ממש כמו ילד לפני שהוא לומד לדבר.

כלבים יכולים לראות בצורה הכי טובים בשעה בין הערביים ושחר. הראייה בתאורה נמוכה שלהם היא הרבה יותר טוב מאשר בבני אדם, אבל הראייה הכללית שלהם היא פחות טובה.שאלה נפוצה בקרב בני האם היא "האם הכלבים עיוורי צבעים?" התשובה היא לא, לא בדיוק כלומר הם לא רואים רק בגוונים של שחור ולבן בלבד. מחקרים הראו כי כלבים רואים בצבעים של גווני כחול וצהוב. לדוגמא קשת בעיני כלב תראה כך: כחול כהה, כחול בהיר, אפור בהיר, צהוב בהיר, חום כהה, צהוב ואפור כהה.       סגול והכחול נראים כגוונים של כחול. כחול-ירקרק נתפסת כגוון של אפור. האדום נראה כשחור או אפור כהה. כתום, צהוב וירוק כולם יראו לכלב כגוונים שונים של צהוב. אם רוצים שהכלב יראה יותר בבירור את הצעצועים על הדשא עדיף לבחור בצעצועים בצבע כחול, צעצועים כתומים צהובים וירוקים הכלב ימצא בעזרת אפו.

כלבים רואים תמונות על מסך טלוויזיה, אבל כנראה גם רואים אור מהבהב, כמעט כמו הבזק אור בתמונה, יכולת הרזולוציה ההבהוב של אדם היא כ 55 הרץ ושל הכלב בסביבות 75 הרץ.

אוזניים

גורים נולדים חרשים ומתחילים לשמוע רק בהיותם בני 21 יום. הם גם נולדים עיוורים במהלך תקופה זו הם מסתמכים רק על חוש הריח שלהם לפירוש עולמם. ברגע שחוש השמיעה מתפתח הם מסוגלים לשמוע למרחוק עד פי 4 משמיעתו של אדם בעל שמיעה נורמאלית. כלבים מסוגלים לשמוע צלילים גבוהים יותר מבני אדם. לכלבים יש 18 שרירים שמאפשרים את תזוזת האוזניים לעומת רק 6 בבני אדם שמאפשרים תזוזה מעטה אם בכלל.

אנרגיה

בעלי חיים יכולים לחוש באנרגיה, או במונחים של בני אדם- רגשות. זוהי השפה האוניברסאלית של בעלי החיים. האם ראיתם פעם קבוצה של חיות פרא שאוכלות יחד בשלווה? הרי ברור שבעלי חיים אלה לא מדברים מילה אחד עם השני ושואלים האם פני כולם לשלום, ועדיין איכשהו כולם יודעים שהם לא הולכים לפגוע אחד בשני.

 

כלבים מפרשים רגשות אנושיים כמו חרדה, דאגה, פחד, כעס, רחמים ועצבנות והם לא מקשיבים לרגשות אלה. כלבים מקשיבים למישהו רגוע אך תקיף בגישתו. הם משתמשים בחישת האנרגיה שלהם כדי לקבוע מי צריך להיות המנהיג של הלהקה שלהם. מי שבעל האנרגיה החזקה והיציבה ביותר הם ירצו שימצא בסביבתם. בזמן שאפשר להסתיר רגשות מאדם אחר, אי אפשר להסתיר את הרגשות מכלב.