הבנה התנהגותית של כלבים וכיצד לספק להם את צרכיהם ההתנהגותיים
03-5403368

מידע

כתבות

הבנה התנהגותית של כלבים וכיצד לספק להם את צרכיהם ההתנהגותיים

מאת: אראל רגב, אסיסטנט ומאלף מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

ראשית, קראו על גזע הכלב שברשותכם. כמובן רצוי ליישם המלצה זו לפני שהולכים לאמץ או לקנות כלב, אבל נצא מנקודת הנחה שהתאהבתם והוא כבר אצלכם בסלון. לכל גזע יש את הסיפור שלו, בפן ההתנהגותי וכמובן גם בפן הרפואי.

 

לכל הכלבים אותה השפה, וסימנים מאוד ספציפיים.


גורמים כאלו ואחרים כמו הוצאה מוקדמת/מאוחרת מהשגר, ניתוחים קוסמטיים, מבנה גוף שונה ואפילו אופי הפרווה/שיער משפיעים בצורה שלילית על היכולת שלנו ושל הכלבים האחרים לזהות סימנים ונדרש להתמקצע מעבר לממוצע בכדי שנוכל לשלוט טוב יותר בסיטואציות ולהבין את הכלב שלנו.


נתחיל בשלב בו אתם באמצע תרגול חשיפה לגור, ומישהו ניגש לעבר הכלב שלכם. ישנם סימנים מגדילי מרחק-תתרחקו ומקטיני מרחק-תתקרבו.

 

סימנים מגדילי מרחק:

 

 • מבט ישיר לעיניים

 

 • עמידה זקופה ומתוחה

 

 • משקל גוף נוטה קדימה

 

 • חשיפת שיניים

 

 • נהימות

 

 • זנב זקור (בסיס הזנב כלפי מעלה. בגזעים מסוימים כמו בוקסר שניתן לראות בלי זנב, לא ניתן לזהות כשכוש רוחבי ואיטי (שמחה) או כשכוש זקור ומאוד מהיר ומזהיר. לכן יש לשים לב לבסיס הזנב)

 

סימנים מקטיני מרחק:

 

 • כשכוש זנב רוחבי ואיטי יחסית כשבסיס הזנב במרכז (כשכוש שמח)

 

 • קידת משחק

 

 • עיניים "רכות"

 


ישנם סימנים כמו סימני הרגעה למשל פיהוק שלא בסיטואציה של מנוחה או עייפות, הטיית מבט מגורם מסויים, "ליקוק שפתיים" שלא בסיטואציה של אוכל/שתייה, התנערות- יכולה גם להעיד על שחרור לחץ, ניתן לראות הרבה בזמן משחק בין כלבים או אחרי מפגש עם כלב אחר. כמו כן גם אחרי סיטואציה מלחיצה,
מיצמוצים בעיניים,ריחרוח פתאומי של הרצפה שדלא למטרת עשיית צרכים ועוד.


ניתן לשים לב לסימנים אלה אצל כל הכלבים למעט המיצמוצים שלעיתים יהיה קשה יותר לשים לב אצל כלבים בעלי שיער ארוך. סימני ההרגעה יגיעו לרוב לפני סימני הלחץ. משמע- אם אתם מזהים את החד מהסימנים הבאים, כבר פספסנו את השלב בו הוא ניסה כנראה להרגיע את הסיטואציה:


גוף קופא


זנב בין הרגליים


אישונים מורחבים


הלחתה מוגברת


ועוד


סימני פחד, לרוב יופיעו במקביל או מיד אחרי סימני הלחץ:


כיפוף של הגוף


נשירת שיער מוגברת


השתנה


אוזניים מוטות אחורה


הזעה בכפות רגליים


ועוד

 

כלב, לומד לתקשר רבות עם אחיו לשגר. אך ניתן לראות במקרים רבים שישנן בעיות תקשורת כאלה ואחרות הגורמות לבעיות התנהגות כמו פחדים ותוקפנות. לכן במידה ולא ניתן לו את הזמן ללמוד ולהתנסות, זה עלול לקרות. וכמו כן, גם העידר חשיפה בגלל היסטוריה לא טובה.


כמו כן, ניתוחים כמו גזירת אוזניים והורדת זנב, אשר הוצאו מהחוק אך לצערנו עדיין מתקיימים ע"י אנשים פרטיים או פורעי חוק, פוגעים ישירות בתקשורת הכלבית של הכלב מאחר והם מתפרשים אחרת בעינינו וכלבים אחרים.

אנחנו לא נדע איך לקרוא את הסיטואציה בזמן, והכלבים עלולים לקרוא משהו אחר לגמרי ממה שהכלב באמת מראה להם.


כשכלב נכנס למצב של דריכות, ומתחיל להראות סימני מגדילי מרחק, עמידה זקופה, גוף מתוח הוא גם מעמיד את אוזניו. והוא מתמקד על משהו מאוד ספציפי. גזירת האוזניים הינה אחת הדרכים בה נהגו להשתמש בכדי לעורר כלבים אחד על השני לקרבות.


כמו כן, כלב בלי זנב, מתקשה מאוד להראות אם הוא מזהיר, או שמח. לכן עלול להקלע לסיטואציה בה הוא מזהיר אך בכל זאת מתקרבים אליו ועוברים את הסף שלו ומשם זה יכול להגמר גם בנשיכה, או לחילופין שמח אך הכלב השני לא יכול לקרוא את סימני ההרגעה נכון.

 

כל כלב, מכל סוג שהוא, מדבר ומסמן באותה הדרך. ישנם כלבים שמדלגים על סימני ההרגעה ועוברים ישר ללחץ,  ישנם כלבים שאינם יודעים איך לתקשר כלל כי הוצאו מוקדם מדי מהשגר וגדלו רק עם בני אדם. ויש כלבים שמיד אחרי סימן הרגעה בודד ינשכו באוויר.
עם הזמן- התפקיד שלכם, הוא ללמוד להכיר את הגבולות של הכלב שלכם הכי טוב שניתן. ולהכיר את ההיסטוריה שלו הכי טוב שניתן (במידה וקיימת והגיע אליכם אחרי שהיה במקום אחר).

 

כלב, לפני שינשך, יהיה ממוקד מאוד בגורם שמולו ויפגין סימני הרחקה כגון נהימות, חשיפת שיניים ונביחות. יפגין לרוב קיפאון מוחלט לפני שנושך כשהפה שלו סגור לחלוטין.

 

סימנים לפני נשיכה יבואו לרוב לפי הסדר הבא:

 

 • מבט

 

 • קיפאון ופה סגור

 

 • נהימות

 

 • הרמת שפה

 

 • נשיכה באוויר (אקט של נשיכה , אך ללא מגע שנוצר)

 

 • נשיכת אזהרה ( מגע ללא נזק )

 

 • נשיכה כשהניבים נכנסים לעור אך עזיבה מיד לאחר מכן

 

 • נשיכה וניעור

 

 • נשיכות אחת אחרי השניה. "אטרף".

 

***שימו לב כשאתם ניגשים לכלבים, וכמובן, בנושא שלנו, כשהכלב שלכם פוגש או נחשף לדברים חדשים בעולם. שימו לב לשפת הגוף שלו ואל תתביישו לצאת או לבקש לצאת מסיטואציות מסויימות בכדי למנוע מצבים לא נעימים ופחדים ובעיות בעתיד. מומלץ מאוד להיעזר במאלף מוסמך וללמוד את שפת הגוף של הכלבים.***


אם אתם מחפשים דרך לראות את שפת הגוף של הכלב שלכם בצורה הטובה ביותר- צלמו בוידיאו והריצו את הסרטון בהילוך איטי. כך שתוכלו לשים לב גם לאוזניים, עיניים, הרמות שפה ועוד מלא סימנים שבורחים לנן מן העין. וכמובן- חברו את התוצאה של הסיטואציה לסימנים בכדי לזהות במה הכלב שלכם משתמש לעיתים תכופות יותר בכדי לתקשר וכמובן-מה הוא אומר?.