הביוץ וההיריון בחתולה- כל מה שרציתם לדעת
03-5403368

מידע

כתבות

הביוץ וההיריון בחתולה- כל מה שרציתם לדעת

מאת נירית אברס-כהן, B.Sc בביוטכנולוגיה ימית וסטודנטית ללימודים רפואה וטרינרית באוניברסיטה העברית, ביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט. אסיסטנטית וטרינר, מרכז וטרינרי רמת השרון.

 

חתולים מסווגים כבעלי חיים בעלי רבייה עונתית והנקבות בעלות ביוץ מושרה. משמעות המושג ביוץ מושרה הינו ביוץ שיתקיים אך ורק אם התקיים זיווג עם הזכר.


החתולה מגיעה לבגרות מינית בממוצע בגיל 6-10 חודשים, כאשר קיימת אפשרות להגעה לבגרות מינית מוקדמת בגיל 4 חודשים או לבגרות מינית מאוחרת בגיל שנתיים, כך שקיימת שונות גדולה. מכיוון שהחתולה היא בעלת רבייה עונתית, עונת השנה בה החתולה נולדה משפיעה במידה רבה על הגיל שבו היא מגיעה לבגרות מינית.

חתולים נחשבים כ-long day breeder זאת אומרת שעונת הרבייה מתחילה עם התארכות שעות האור. הם זקוקים ל-10-12 שעות תאורה מינימום לצורך פעילות שחלתית, במידה והם נמצאים ב- 8 שעות תאורה ביום הם לא מגיעים לרבייה. לכן, חתולה לא מעוקרת שחיה בסביבה ביתית תהיה מחזורית רוב הזמן מרגע הגעתה לבגרות מינית. חתולי רחוב החיים בתאורה טבעית, חווים במהלך החורף תקופה של אנאסטסרוס " "Anestrus- תקופה בה אין פעילות רבתית או פעילות פחותה מאוד, כך שבחורף יש משמעותית פחות המלטות.


השלבים קיימים במחזור המיני של החתולה הינם הפרוסאסטרוס "Proestrus"- קצר מאוד, בדרך כלל לא מובחן – וקשה להבחין בינו לבין האסטרוס "Estrus". החתולה מייללת הרבה, 'נמרחת' על רגלי הבעלים, עליה בווקאליות, אך היא עדיין לא מוכנה לביוץ.  אחריו מופיע שלב האסטרוס. במהלך האסטרוס- הנקבה מוכנה לזיווג ויש זקיקים בשחלה שיכולים לבייץ, והוא נמשך כ-7 ימים בממוצע (בין 3 – 16 ימים). בשלב זה החתולה מראה סימני ייחום בולטים, וביניהם lordosis  - חשיפה של איבר המין לכיוון הזכר, עליה בווקאליות, החתולה מייללת וקוראת לזכרים להגיע, השתפשפות בחפצים וכו'.


קיימים 2 המצבים בתקופה האסטרוס, מצב בו החתולה הזדווגה עם זכר, או לא הזדווגה עם זכר. במידה והחתולה לא הזדווגה עם זכר, החתולה תיכנס לשלב האינטראסטרוס-"interestrus". תקופת האינטראסטרוס היא התקופה בין חלונות הזמן בהן החתולה מוכנה לזיווג והוא נמשך בממוצע 9 ימים אך יכול להיות גם 3 שבועות.


במידה והחתולה הזדווגה עם זכר, יתקיים ביוץ. הביוץ מתרחש עקב גירוי וגינאלי -רפלקס עצבי הגורם לשחרור הורמונים ועקב כך יתרחש ביוץ תוך 20-60 שעות. על הפין של זכר שאינו מסורס מופיעים מעין קוצים. הקוצים גורמים לרפלקס עצבי עצם החדירה לנקבה, שמוביל לשחרור מאסיבי של הורמונים וביוץ. בזכר מסורס המופע הקוצי על הפין נעלם בעקבות ירידה ברמות טסטוסטרון. 


כאשר נעשה זיווג ובעקבותיו ביוץ הוא יכול להסתיים בהיריון או בהיעדר היריון. במידה ויש היריון, אורכו הממוצע הוא כ-63 ימים. במידה ולא יתקיים היריון, החתולה נכנסת לדיאסטרוס " Destrus "–לתקופה של 35-40 ימים. מצב זה מכונה גם  דמוי- היריון, בו החתולה חושבת שהיא בהריון אך למעשה היא לא.


ברגע שזכר אחד מזווג את החתולה מתרחש הביוץ, אך יכולים להיות גם שני אבות במידה וזיווג מזכר אחר מתרחש פרק זמן קצר לאחר הזיווג הראשון, מצב זה יותר נדיר בחתולים מאשר בכלבים. גודל השגר הממוצע בחתולה הוא בין 3-4 גורים.


לשאלות נוספות אנא צרו קשר.
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-540-3368