האם לכלבים מותר לאכול אבוקדו
03-5403368

מידע

כתבות

האם לכלבים מותר לאכול אבוקדו

מאת מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

בתור בעלי כלבים, בוודאי תהיתם האם מזונות מסוימים של אנשים רעילים לכלבים. כאשר אתם מחפשים מידע האם אבוקדו בטוח או רעיל לאכילה אצל כלבים, תמצאו לבטח תוצאות הנעות מבטוח לגמרי לאכילה לרעיל מאוד.


בכתבה זו, נענה לכם בפירוט על הרעילות של אבוקדו בכלבים.


השאלות על רעילות של מזונות שונים בכלבים עלו משמעותית כאשר נלמד ממחקרים שישנם מזונות של אנשים הרעילים לכלבים.
הרעלנים העיקריים נמצאים בשוקולד, ענבים וצימוקים, וכל מזון המכיל את הממתיק המלאכותי קסיליטול. (בדרך כלל נמצא במסטיקים ללא סוכר). חשיפה לסכנות שבמאכלים הללו הובילו לשאלה המתבקשת באיזה עוד מאכלים יש סכנה של רעילות לכלבים.

 

האם הכלב שלי יכול לאכול אבוקדו?
אבוקדו הוא עץ שמקורו במרכז אמריקה, המייצר את פרי האבוקדו. כאשר הפרי בשל, "הבשר" שמתחת לקליפה ומסביב לגלעין נהיה רך ובין צבע בז' לירוק בהיר. כיום ניתן למצוא את האבוקדו במקומות רבים בעולם בזכות הפופולאריות שלו במזון של אנשים.


התשובה לשאלה האם כלב יכול לאכול אבוקדו היא כן. כלבים יכולים לאכול אבוקדו ובדרך כלל אוהבים את המרקם הרך ויכולים ליהנות ממנו כחטיף בריא. אבוקדו דל בפחמימות עשיר באנטי אוקסידנטים, ומקור טוב לאשלגן, מגנזיום, קלציום, והוויטמינים A, E ו C


                                        
הסכנות שבאבוקדו לכלבים
כאשר מחפשים את הבטיחות והסכנה שבאכילת אבוקדו אצל כלבים, צריך להתחשב במספר דברים:


ראשית, ישנו פוטנציאל לחסימה אם חלילה בולעים את הגלעין או אוכלים את הקליפה. כלבים האוכלים את כל הפרי עלולים לפתח דלקת מעי וחסימה פוטנציאלית. קליפת האבוקדו אינה קלה לעיכול ועלולה לגרום לחסימת מעי.


שנית, יש את סכנת החנק אם כלב בולע את הגלעין. אם אתם מקלפים אבוקדו, וודאו כי לכלב אין גישה לקליפה שלו ולגלעין שלו.


שלישית, רוב המחלוקת בהאם האבוקדו רעיל או בטוח לכלבים מבוססת על הרעלן ששמו פרסין שנמצא באבוקדו. הוא נמצא בגלעין ובקליפה של האבוקדו וגם בעלים ובקליפת הגזע של העץ. בליעה של כל אלו, עלולה לגרום להרעלה של כלבים.


לפי מחקרים שנעשו על ידי מרכזים לבדיקת רעלים אצל בעלי חיים, נראה שיש השפעה מועטה של הרעלן על כלבים וחתולים. תופעות לוואי טוקסיות אפשריות אחרי צריכת כמות גדולה של אבוקדו עשויות לכלול שלשולים, כאבי בטן והתכווצויות בבטן. הרעלן פרסין משפיע בעיקר על סוסים וחיות משק וגורם להם למצוקת נשימה, כשל לב, והצטברות נוזלים.
למרות שפרי האבוקדו נחשב בטוח, כמויות גדולות ממנו ומכל פרי אחר אינן חלק מהתפריט המאוזן שכלב צריך לצרוך, ויכולות לגרום לדלקת במעי. כל כלב יגיב בצורה שונה לצריכה מוגזמת של אבוקדו או כל פרי אחר, בדיוק כמו שבני אדם גם יגיבו באופן שונה אחד מהשני למאכלים שונים.


האם הכלב שלי צריך לאכול אבוקדו?
אבוקדו הוא לא חלק מהתפריט המאוזן המומלץ לכלב. עדיף לתת לכלב שלכם אוכל מאוזן ומלא שיענה על כל צרכיו התזונתיים.


לפרטים נוספים ושאלות אנא פנו אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה 03-5403368