האם לחתולים באמת יש תשע נשמות ומה מקור הביטוי
03-5403368

מידע

כתבות

האם לחתולים באמת יש תשע נשמות ומה מקור הביטוי


מאת גל לוי, אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון. בוגרת תואר ראשון בקיימות וממשל ותואר ראשון במדעי הים והסביבה הימית.

 


האם שמעתם פעם את המשפט ש"לחתולים יש תשע נשמות" ותהיתם מאיפה זה בא? במאמר זה, אנו הולכים לצלול לתוך ההיסטוריה מאחורי הביטוי הזה והאם הוא נובע מאיזושהי אמת או שהוא מיתוס פופולרי.

מקור הביטוי
איש אינו יודע בוודאות מאיפה הגיעו "תשעת הנשמות", אך היסטוריונים רבים מכירים בכך שהאמרה הזו קיימת כבר מאות שנים. ניתן לאתר ביטוי זה כבר בתקופה של מצרים העתיקה. רבים מהאלים שהמצרים הקדמונים סגדו להם דמו לחתולים או היו יצורים חצי חתול וחצי אדם. הם אפילו חנטו את חתולי המחמד שלהם והניחו אותם בקברים כשהם מתו. חתולים זכו להערכה רבה כבעלי חיים חשובים, וייתכן שזו הייתה אמונה שיש להם חיים מרובים. טקסטים ישנים אחרים מתייחסים ספציפית לחתול שיש לו תשע נשמות. לדוגמה, פתגם אנגלי ישן אומר: "לחתול יש תשע נשמות. בשלושה הוא משחק, בשלושה הוא תועה, ובשלושת האחרונים הוא נשאר." יש גם התייחסות לחתולים שיש להם תשע נשמות במחזה המוכר של וויליאם שייקספיר, רומיאו ויוליה. למרות שאנחנו לא יודעים בדיוק מה המקור של הביטוי, ברור שחתולים מילאו תפקידים חשובים בחייהם של אנשים ובתרבות הפופולרית במשך אלפי שנים.

 

למה המספר 9?
במצרים, יוון וסין, תשע נחשב למספר קסום. עם זאת, תרבויות אחרות ייחסו מספר שונה של חיים לחתולים. לדוגמה, בכמה מדינות דוברות ספרדית, הם אומרים שלחתולים יש שבע נשמות ואילו לחלק מתרבויות המזרח התיכון יש מיתוסים לגבי חתולים שיש להם שש נשמות.

אמת או מיתוס?
ברור שהאמרה שלחתולים יש תשע נשמות היא מיתוס. חתולים, כמו לכל שאר החיות, יש רק מחזור חיים אחד. יתכן שהמיתוס הזה נמשך בשל העובדה שנראה שחתולים מצליחים להימלט בקלות ממוות ומתאונות, ולצאת ללא פגע וללא רעש. הסיבה לכך היא שלחתולים יש מה שנקרא רפלקס "יישור אוויר". משמעות הדבר היא שבזמן שהם באוויר, הם מסוגלים להתפתל ולתמרן את גופם מסביב ולעזור להם לנחות בבטחה על רגליהם. אולי שמעתם גם את האמרה ש"חתולים תמיד נוחתים על הרגליים". אמנם זה לא תמיד המקרה, אבל חתולים אכן נוחתים על רגליהם לעתים קרובות יותר מאשר לא. זה לא אומר שהם יוצאים מכל נפילה ללא פגע, אבל יש להם סיכוי טוב יותר לשרוד נפילות מאשר בעלי חיים אחרים.

 


עזור לחתול שלך להפיק את המרב מחייו!
מכיוון שלחתול שלך יש מחזור חיים אחד, עליך לעזור לו להפיק מהם את המרב! טיפול נאות בחתול שלך הוא הצעד הראשון להבטיח שהוא יהיה מאושר ובריא. למרות שכל חתול הוא שונה, ואין בהכרח פתרון "יחיד מתאים לכולם" לכל חתול, הנה כמה טיפים ותזכורות פשוטות לדרכים בהן תוכלו לטפל בחתול שלכם:

בדיקות וטרינר שגרתיות: הקפידו לקחת את החתול שלכם לווטרינר, גם אם זה רק לבדיקה פשוטה ושגרתית. ודאו שאתם גם מעודכנים בכל החיסונים של החתול שלכם, והקפידו על טיפול נגד טפילים חיצוניים, כגון: קרציות ופרעושים.
האכלה במידה הנכונה: חתולים יכולים בקלות להיות בעודף משקל אם לא מקפידים על התזונה שלהם. בדקו עם הווטרינר שלכם כדי לקבל המלצות לתזונה המתאימה שהחתול הספציפי שלכם צריך להיות עליה. מומלץ לשלב מזון יבש ורטוב מידי יום בתזונה של החתול מאחר וחתולים לא שותים מספיק מים. בעוד שפינוקים זה כיף מדי פעם, הקפידו לא להגזים.
ספקו מים נקיים: חתולים לא שותים מספיק מים! וודאו שיש לחתול שלכם מקור מים זמין ונקי כל הזמן. דאגו לשטוף את קערת המים מידי יום ולהחליף לו למים טריים בתדירות גבוהה במהלך היום. יכול להיות שחתול שלכם יעדיף לשתות מכלי זכוכית או חרס על פני נירוסטה- ודאו את העדפות שלו לכלי המים האוכל. חתולים מסוימים עשויים להיראות לא מתעניינים בקערת המים שלהם בהתחלה, וזו הסיבה שמזרקת מים יכולה להיות רעיון טוב עבורם!
טיפוח יומי: הברשה וסירוק של החתול שלכם באופן קבוע לא רק טוב לשמירה על הפרווה נקייה וללא סבכים, אלא גם תמנע כדורי שיער! ודאו שאתם משתמשים בכלי הטיפוח המתאימים כדי להפיק את המרב מפגישות הטיפוח שלך!
שמור על ארגז החול נקי: זה טוב לעשות לא רק כדי למנוע ריחות לא נעימים בבית, אלא, על ידי ניקוי ארגז החול של החתול שלך על בסיס קבוע, תוכלו לראות אם יש משהו מדאיג לגבי הצואה או השתן שלהם.
זמן משחק: אחרון חביב בהחלט, זמן משחק נהדר עבור חתלתולים הן פיזית והן נפשית! הקפד לספק להם שפע של צעצועים ודברים לשחק איתם כדי שהם יוכלו ליהנות ולהתאמן!

 


לפרטים ושאלות נוספות מוזמנים לפנות אלינו.
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 03-5403368.