האם להביא גור כלבים לכלב המבוגר שלכם הוא רעיון טוב?
03-5403368

מידע

כתבות

האם להביא גור כלבים לכלב המבוגר שלכם הוא רעיון טוב?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה במרכז וטרינרי רמת השרון. 

 

אם יש לכם כלב מבוגר בבית וחשבתם שאולי זה יהיה רעיון טוב לצרף עוד גור קטן למשפחה, יש כמה נקודות חשובות שעליכם לקחת בחשבון לפני שאתם מביאים עוד גור קטן וחמוד כתוספת למשפחה.

במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות והחסרונות שבהבאת גור כלבים לכלב מבוגר, ומה חשוב וכדאי לקחת בחשבון.

 

האם גורים קטנים הם חברה טובה לכלב מבוגר?

באופן מסוים,  הרעיון של הבאת גור קטן לכלב מבוגר נשמע הגיוני. גורים יכולים לספק לכלבים מבוגרים חברה, לעזור להם להיות פעילים, לשמור להם על הערנות ואף להאריך את תוחלת חייהם.
הם גם יכולים להיות הסחת דעת טובה לכלבים מבוגרים הנשארים לבד בבית ומרגישים בודדים או משועממים וכתוצאה מכך יכולים לפעמים ללקק את עצמם עד כדי גרימת נזק.  אך לפני שאתם הולכים ומאמצים לכלבכם המבוגר גור קטן וחמוד יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון.

גורים זקוקים להרבה תשומת לב, אילוף, פעילות סבלנות וזמן. הם בדרך כלל רעשנים ופרועים, בעלי יכולת קשב מאוד קצרה ואי אפשר להשאירם לבד להרבה זמן. בנוסף, יהיו זקוקים לאילוף נכון כיצד להתנהג בבית ולעשות צרכים בחוץ.
למרות זאת, אל תתנו לעבודה הקשה עם גור חדש לעצור בעדכם מלאמץ גור קטן לכלבכם המבוגר.  חיוני להתחשב בעובדות כמו אורח החיים שלכם, לוח הזמנים, וצרכי הכלב המבוגר לפני שמגיעים להחלטה סופית.

כל זה יעזור להבטיח שכלבכם המבוגר יקבל את כל היתרונות שבהבאת עוד גור קטן לחייהם ללא בעיות בלתי צפויות.


מה לקחת בחשבון לפני שמביאים גור לכלב מבוגר?

אורח החיים שלכם ולוח הזמנים שלכם. כמו שהוזכר קודם לכן, גורים קטנים זקוקים להרבה תשומת לב ואילוף. אז אם אתם רב שעות היום עובדים מחוץ לבית או יש לכם אורח חיים מלא וגדוש, לקחת גור כלבים אולי לא יהיה הרעיון הכי טוב.
חשוב גם לזכור שטיפול בכלב מבוגר ובגור קטן מצריך הרבה עבודה. אם אינכם בטוחים שתוכלו לעמוד בעומס של טיפול בשני כלבים כל אחד עם הצרכים שלו כדאי לחכות לזמן בו תהיו יותר פנויים להשקיע את המאמץ.


בריאות כלבכם המבוגר

בריאותו של כלבכם המבוגר היא גם גורם חשוב להתחשב בו. אם כלבכם המבוגר מאוד אקטיבי ובבריאות איתנה, אז הבאת עוד גור קטן עשויה להיות רעיון מצוין. אך אם הוא סובל מבעיות בריאותיות הקשורות לגילו, הבאת גור חדש עלולה לגרום לסטרס בשבילו.
דוגמאות לבעיות בריאותיות הקשורות לגיל המבוגר של הכלב כוללות דלקת מפרקים, איבוד שמיעה או ראייה, קושי בהליכה ותנועה, וחוסר תפקוד קוגניטיבי. כל אלה עשויים להוות השפעה מהותית על הבריאות הכוללת של כלבכם המבוגר, מה שיגרום לו לקשיים בהסתגלות לבעל חיים חדש בבית.

 

המזג והאופי של כלבכם המבוגר

מזגו של כלבכם המבוגר והתנהגותו כלפי כלבים אחרים הוא עוד פקטור חשוב להתחשב בו. לכלבים שונים יש יכולת הסתגלות שונה לכלב חדש הנכנס לחייהם. בעוד שכלב אחד יסתגל במהירות ובקלות לנוכחותו של עוד בעל חיים בבית אחר אולי יתקשה להתמודד עם החלוקה של תשומת הלב.
אם הכלב המבוגר שלכם מאוד רגוע ונינוח ומסתדר טוב עם כלבים אחרים, גור חדש יהיה להם חברה טובה ותוספת מבורכת למשפחה. אך אם הוא דומיננטי מאוד ורכושני כלפיכם ולא מסתדר טוב עם כלבים אחרים, גור עלול ליצור מתחים בבית.


איך להכיר בין הכלב המבוגר לגור?

אם החלטתם שהבאת גור כלבים לכלבכם המבוגר היא רעיון טוב, חשוב לדעת איך להפגיש ביניהם בצורה נכונה וטובה כך שכולם יהיו מוגנים ורגועים.

הכירו ביניהם מחוץ לבית.

הפגישו בין כלבכם המבוגר לגור החדש בסביבה ניטרלית מחוץ לבית. זה יעזור להפחית את הסיכון של אגרסיביות כתוצאה משמירה על טריטוריה וייתן לשני הכלבים להתרגל בקצב שלהם. ברגע שמצאתם מקום בטוח וניטרלי בו הם יכולים להיפגש, תנו לכלב המבוגר לרחרח את הגור קודם, לפני שתתנו להם להגיע למגע פיזי בו זמנית. תנו מספיק זמן בשביל שני הכלבים כדי שירגישו נוח זה בנוכחותו של זה, ויכירו את הריח אחד של השני.קחו את הזמן כאשר אתם מביאים אותם הביתה

כשאתם מחליטים על זמן נכון להביא את שני הכלבים הביתה, ודאו שאתם משגיחים עליהם מקרוב  בהתחלה. זה יאפשר לכם להתערב במהירות במקרה של ריב או מתח בין השניים. תנו להם בהדרגה להיות אחד בחברת השני בתוך הבית יותר ויותר אך תמיד תחת השגחה צמודה. עשויים לעבור שבועות עד שהכלב המבוגר שלכם והגור החדש ירגישו נוח זה בחברתו של זה בתוך הבית. תנו להם את הזמן לו הם זקוקים להסתגל.


אל תדחקו בהם להתחבר

כלב מבוגר אולי יירתע מלהתחבר לגור קטן, במיוחד אם הוא חי בסביבה נטולת בעלי חיים רב שנותיו. לכן, אל תצפו מכלבכם המבוגר לאהוב את הגור מיד, זה יכול לקחת זמן. היו ערניים לשפת גוף חיובית כמו כשכוש זנב ועמידה נינוחה, אך אל תכפו עליהם להתקרב אחד לשני ולשחק אם הם עדיין לא מרגישים נוח בנוכחות אחד של השני.


היו מוכנים לנסיגה לאחור

זכרו, תהליך זה לוקח זמן. אם דברים לא זורמים חלק מיד בהתחלה, חשוב לא להתייאש. המשיכו בתהליך והיו סבלניים עם כלבכם המבוגר והגור החדש עד שיוכלו לחיות יחד בנינוחות. אם אתם רואים איזשהו סימן לאגרסיביות או להתנהגות טריטוריאלית, חשוב שתתייעצו עם מאלף מוסמך שייתן לכם טיפים ועצות איך להתנהל  במצבים כאלה.

 


לסיכום

הבאת גור חדש לכלבכם המבוגר יכולה להיות רעיון מצוין אם יש לכם את הזמן והאנרגיות להשקיע בשניהם. אך חשוב להתחשב בבריאות, מזג והתנהגות הכלב המבוגר שלכם לפני לקיחת החלטה. לקחת גור חדש זו התחייבות גדולה, וזו לא החלטה נכונה לכל כלב מבוגר ובעליו. אם אתם חוששים מהבאת גור חדש הביתה תוכלו להתייעץ עם וטרינר ו/או מאלף מקצועי.

 

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368