האם כלבכם זוכר את עוגת יום ההולדת שהכנתם לו בשנה שעברה?
03-5403368

האם כלבכם זוכר את עוגת יום ההולדת שהכנתם לו בשנה שעברה?

האם כלבכם זוכר את עוגת יום ההולדת שהכנתם לו בשנה שעברה?

מישל דבורקין טכנאית מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה.

 

בשנת 2014 חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם החלו לבדוק את טווח זיכרונם של מינים שונים של בעלי חיים – 25 במספר – כולל קופי שימפנזה, דולפינים, כלבי ים, פרות, כלבים, חולדות ועוד. הם אימנו את בעלי החיים להביט על נקודת אור צבעונית ולאחר זמן מה הציגו בפניהם שתי נקודות אור, האחת בצבע שהופיע קודם והאחרת בצבע אקראי. אם בעל החיים "זכר" את הצבע הנכון, הוא זכה בפרס. בצורה זו יכלו החוקרים לחזור על הניסוי שוב ושוב ולראות כמה זמן יוכל בעל-החיים לזכור איזה מן האורות ראה קודם.

 

חולדות הפגינו ביצוע מוצלח כאשר לא היה כלל מרווח זמן בין החשיפה הראשונה לאור לבין החשיפה לשני האורות, ואילו כלבים הפגינו תוצאות טובות יותר דווקא כאשר מרווח הזמן גדל! אך אל תשמחו יותר מדי – מסתבר כי יכולת הזיכרון לטווח קצר בקרב כלבים, כאשר מדובר בדברים שרירותיים וחסרי חשיבות ממשית, הינה קצת מעל לשתי דקות. בני אדם, לשם ההשוואה, מסוגלים להצליח בניסוי זה גם כעבור 48 שעות.

 

הבעיה עם מבחני הזיכרון הללו היא שהם בודקים רק את יכולת הזיכרון לטווח קצר של דברים ואירועים שרירותיים, וניתן לומר שבגדול, מבחני זיכרון נחלקים למספר סוגים שבודקים יכולות זיכרון לטווח ארוך, זיכרון לטווח קצר וזיכרון עבודה. פילים אכן מסוגלים לזכור אירועים טראומתיים, קרובי משפחה וחברים לתקופות ארוכות למדי, ודולפינים מסוגלים לשחזר את שריקותיהם של חבריהם גם כעבור 20 שנה, אך בניגוד למוחנו אשר זוכר דברים אקראיים בצורה יוצאת דופן (שיר פופ מלפני עשור, למשל), זיכרונם של בעלי-חיים מתמקד בדברים אשר נחוצים להישרדותם.

 

בני אדם משתמשים בזיכרון אפיזוודי (זיכרון אירועי) כאשר הם מבינים מה קרה בעבר ומה קורה בהווה- ועל סמך אלו מסיקים מה סביר להניח שיקרה בעתיד. בעלי-חיים, לעומת זאת, לומדים בצורה התנהגותית. כלבכם יודע שהגיעה השעה לאכול מכיוון שהוא מרגיש רעב ולמד לקשר בין פעולות שגרתיות מסוימות, כגון חזרתכם מהעבודה, לבין קבלת האוכל, ולכן חוקרים טוענים כי לבעלי-חיים ישנו זיכרון היסקי והם זוכרים דברים אשר רלוונטיים להישרדותם. חתול, למשל, יזכור היכן מונח האוכל שלו על אף שיצאתם לחופשה, אך סביר להניח שלא ידע בדיוק כמה זמן עבר מאז נסיעתכם. דוגמה נוספת היא שנמר מסוגל לזכור את טרפו אשר הרג הבוקר מכיוון שבטנו עדיין מלאה באוכל, אך סביר להניח שלא יזכור האם ירד גשם בשבוע שעבר.

 

אז סביר להניח שכלבכם האהוב לא יזכור את עוגת יום ההולדת שהכנתם עבורו, אך אין ספק שריחותיהם של כל בני המשפחה חקוקים היטב בזיכרונו, שכן הינם חשובים