האם כלבים מתים בשנתם?
03-5403368

מידע

כתבות

האם כלבים מתים בשנתם?

 מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

הרבה בעלי כלבים יום אחד יצטרכו להתמודד עם העובדה שבעל החיים שלהם מבוגר ו/או חולה והסוף קרב. הרבה מבעלי הכלבים מייחלים שכלבם ילך בבית בשנתו בשלווה. דבר זה נוטע בליבם של הבעלים נחמה כלשהי שהכלב נפטר לבד ללא התערבות של וטרינר והלך בשקט וללא סבל.

 

אך מה היא המציאות? האם כלבים באמת מתים בשלווה בשנתם?

 

כמה זמן כלב חולה לפני שהוא נפטר?

 

המוות הוא לא תמיד מהיר ושליו. כלבים חולים יכולים לגסוס שעות, ימים ואפילו שבועות. זה משתנה מחיה לחיה, כך שכלב אחד ייכנע למחלה במהירות, כאשר אחר ייסחב אתה הרבה יותר זמן. 

 

אם אתם רואים כלב שמאוד חולה ונראה שהוא בימיו האחרונים, סביר מאוד להניח שאין לו איכות חיים. אם כלב נראה רע, (רזה, כחוש, חלש וכו') ונראה שסופו קרב, רב הסיכויים שהוא לא נינוח, כאוב, ולא שמח. הנשימות שלו עלולות להיות מאומצות וגופו עלול להיות כאוב. הוא כבר נהיה דמנטי והמזג שלו משתנה, לא כמו הכלב האהוב והשמח שאתם מכירים ואוהבים.  כלב שלא אוכל ושותה, לא שולט בצרכיו, מתקשה לנשום, אינו יכול ללכת יותר ולכן עושה על עצמו את הצרכים הוא כלב שסובל ואין לו איכות חיים יותר. בסופו של דבר הוא לא נהנה מהחיים וסבל הוא מנת חלקו הבלעדית.

 

ישנם בעלים אשר לא מעוניינים לספק לכלבם טיפולים נוספים כאשר הוא חולה ומצפים שהכלב ימות לבד בבית. כל סיבה שלא תהיה לבעלים, הכלב יסבול ויהיה במצוקה בגלל הבעלים שלו.

 

האם כדאי לחכות שהכלב ימות בשנתו?

 

אם כלב סובל, מוות טבעי יכול לקחת הרבה זמן ויכול להיות מלווה בהרבה כאב וייסורים. בעלים שונים יגידו שהם רוצים לתת לעצמם זמן להיפרד מהכלב. דבר זה הוא לגיטימי אך ורק כאשר הבעלים מודעים לעובדה שהוא באמת סובל והם צריכים לעשות את הפרידה קצרה כדי לא להאריך את הסבל שלו. הדרך הכי טובה להיפרד מהחבר הכי טוב היא להעניק לו את השחרור מהסבל כאשר הוא זקוק לו. כאשר אין לו איכות חיים יותר לבוא לווטרינר ולתת לו ללכת בכבוד ולא למות בייסורים.

 

המסקנות

 

הציפייה שהכלב ימות לבד בשינה יכולה אומנם להתממש אבל מאוד מאוד נדירה! ברב המקרים הכלב ימות מרעב וצמא! שזהו מוות איטי כואב ובסבל רב. חשבו פעמיים על כלבכם האהוב שלא הייתם רוצים שיסבול, ולכו לווטרינר שלכם על מנת לסיים את סבלו. זהו המעשה האוהב האחרון שתוכלו לעשות עבור הכלב האהוב.

 

 

לפרטים נוספים ושאלות אנא צרו אתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368