האם כלבים מסוגלים להריח פחד
03-5403368

מידע

כתבות

האם כלבים מסוגלים להריח פחד

מאת: עומר ברנדייס, אסיסטנט במרכז וטרינרי רמה"ש, ובוגר תואר ראשון במדעי בע"ח.


האם שמתם לב שכאשר אתם מרגישים פחד כלבכם נהיה יותר קשוב ותלותי?
האם שמתם לב שהכלב שלכם מתנהג אחרת ליד אנשים שאוהבים כלבים לעומת אנשים שלא אוהבים כלבים?
לכלבים יש חוש ריח יוצא מן הכלל, אך האם הם מסוגלים להריח פחד? ואם כן, כיצד?


האם זה נכון שכלבים מסוגלים להריח פחד?

המדע נכנס לתמונה, והתשובה היא כן מהדהד – כלבים יכולים להריח פחד! חוש הריח של הכלבים כל כך מפותח שהם מסוגלים לזהות את המצב הרגשי שאדם נמצא בו, ע"י הריח שאותו אדם פולט. שמעתם נכון, אתם לא יכולים להסתיר פחד מכלבים.


עד לא מזמן הרעיון שכלבים יכולים להריח פחד היה תאוריה בלבד, אך מחקר שנערך בנושא ונקרא "העברה בין מינית של מידע רגשי באמצעים כימיקלים: מבני אדם לכלבים", מוכיח למעשה שכלבים (או לפחות גולדן רטריבר ולברדור רטריבר) יכולים להריח רגשות אנושיים ולהגיב בהתאם.


כשאר אדם מפחד, בלוטות הזיעה שלו מתחילות להפריש לחות, במיוחד בתי השחי. זיעה זו מכילה אותות כימיים שכלבים יכולים להריח.

האם כלבים יכולים להריח את ההבדל בין פחד ואושר?

החוקרים הניחו נכון כי כלבים יגיבו בצורה שונה לריחות אנושיים שנפלטו במצבים ריגשיים שונים – כלומר פחד ואושר.
במחקר עצמו, כלבים נחשפו לשלושה גירויים – בעליהם, אדם זר, ומכונת ריחות. הכלבים נחשפו לריחות השונים באופן אקראי.
החוקרים אספו ריחות מבני אדם בשלושה מצבים שונים: פחד, שמחה, וניטרלי (ללא זיעה). הריחות נאספו מבתי שחי של תורמים גברים אקראיים שלא היו מעורבים בדרך אחרת בהליכי הניסוי.


לאחר מכן החוקרים צפו בתגובות הכלבים, כולל בהתנהגויות המופנות לשלושת המטרות, התנהגויות המעידות על לחץ, וקצב לב. החוקרים גילו שכאשר הכלבים נחשפו לריחות "שמחים" הם תיקשרו יותר עם הזר והדופק שלהם היה נמוך יותר.


לעומת זאת, כשאר הכלבים נחשפו לריחות "פחד", הדופק שלהם היה גבוה יותר, והם הפגינו יותר התנהגויות של לחץ ומתח הקשורות לתגובת "הילחם או ברח", תגובה גופנית של מערכת העצבים האוטונומית החיונית להישרדות.


הכלבים גם חיפשו יותר ביטחון בקרבת בעליהם, ויצרו פחות קשר עם הזר מאשר הכלבים שנחשפו לריחות "שמחים".
החוקרים הגיעו למסקנה כי סימנים כימיים – הריחות שאנחנו פולטים בתגובה למצבו הרגשי – מהווים תקשורת בין מינית לכלבים. לכן, אם אנחנו מפחדים, הם יכולים להריח את הפחד שלנו, ולפחד בעצמם כתגובה.


מה החושים של הכלב שלך יכולים לספר לך

כלבים יכולים לעזור לנו להכיר במצבים הריגשיים בהם אנו מצויים. אנשים רבים הסובלים מחרדה כרונית, עשויים לא להיות מודעים שהם מסתובבים במצב של הילחם, ברח או קפא.
כלב שמתאים עצמו לאופן בו אנו מפגינים מתח או פחד, יכול לעזור ולאותת לנו כשהרגשות האלה מתחילים להופיע, ולעזור לנו לעבור בצורה טובה יותר את תחושות החרדה.
חשוב גם להכיר בכך, שכלבים יכולים להרגיש את האנרגיה שלנו. לכן, נסו למתן את הלך הרוח שלכם במצבים מתוחים – נניח בביקור הבא שלכם במרפאה – בכדי להקל על בעל החיים שלכם, ולעבור את החוויה בצורה נינוחה יותר.

בריאות הנפש שלכם ושל הכלבים שלכם חשובה. אם תשימו לב להתנהגות של הכלב שלכם, תוכלו ללמוד יותר על מצב הרוח שלכם ועל המצב הנפשי שלכם, יותר מהצפוי.

 

 

לשאלות נוספות,
מוזמנים ליצור איתנו קשר ,
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368