האם כלבים יכולים להרכיב משקפיים?
03-5403368

מידע

כתבות

האם כלבים יכולים להרכיב משקפיים?

מאת ויטל משומר, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

מתי ביקרת בפעם האחרונה אצל האופטומטריסט? אולי אתה נאבק לקרוא את התווים במסך הפלאפון שלך או אולי העולם יצא ממיקודו. לא משנה מה סיבת הביקור, הסיכוי להגיע לבדיקת ראייה הוא חלק מהטיפול הרפואי השגרתי שלך ממש כמו ביקור אצל רופא השיניים או בדיקה רפואית. אבל מה עם הכלב שלך?

 

האם כלבים לא מפתחים בעיות ראייה? יותר מכך, אם הם כן זקוקים למשקפיים ולא משיגים אותם, אז למה לא? האם כלבים יכולים להשיג משקפיים?

 

כן! למעשה, כלבים יכולים וסובלים מראייה לקויה, רק שאינם יודעים לקרוא או לנהוג, ולכן אנו נוטים לא לדעת על כך. אך בעיות הראייה מהן סובלים הכלבים שונות מאלה שלנו, ומשקפיים אינן בהכרח התשובה.

 

בואו נסתכל מקרוב על האפשרויות הקיימות למיקוד תשומת הלב של הכלב שלנו. האם הכלב שלי זקוק למשקפיים? איך לכל הרוחות גורמים לכלב לקרוא תרשים עיניים? אולי תוכל לשנות את האותיות ל"עצמות" וללמד את הכלב לנבוח את מספר העצמות שהם רואים. רעיון מטורף?

 

כן, קשה לדמיין את זה קורה. עם זאת, מה שניתן לעשות זה להיות ערני לסימנים המעידים על פגיעה בראייה. אלו כוללים: אם הכלב נגרר מאחור בטיול, מסרב לנוע בסביבה לא מוכרת, אם נבהל כשנוגעים בו במפתיע, נתקל בחפצים או אם האישונים נראים מורחבים ומוגדלים ואינם הולכים וקטנים באור בהיר.

 

 

כיצד אוכל לאבחן ולתקן את הראייה של הכלב שלי?

 

אובדן ראייה או ראייה לקויה מקשים על הכלב בהתמודדות עם מקומות שאינם מוכרים להם. לכן, לרוב כאשר הבעלים יוצא לטיול במקום חדש והכלב קופא ומסרב להתקדם, אלו התסמינים הראשונים שיש לנו בעיית ראייה.

 

המפתח לתיקון בעיות ראייה הוא זיהוי השורש הגורם לה. ישנם טיפולים המונעים הידרדרות, ובכך  עוזרים לשמר את הראייה הקיימת.

 

 

להלן רשימת לקויות ראייה אותן ניתן לאבחן בבדיקה וטרינרית אצלנו, במרכז וטרינרי רמת השרון:

 

• גלאוקומה - זוהי עליית לחץ בתוך גלגל העין. זה דוחס את הרשתית, פוגעת בה ופוגעת בראייה.

 

• קטרקט - העדשה צריכה להיות שקופה כך שהאור יעבור לחדר האחורי של העין. קטרקט הוא עננות של העדשה, שמונעת מהאור להגיע לשכבות הרגישות לאור.

 

• רטינופתיה - למרבה הצער, אצל גזעי כלבים רבים יש מחלות תורשתיות המובילות לנזק מוקדם של השכבה הרגישה לאור החשובה ביותר, הרשתית.

 

• לחץ דם גבוה - יתר לחץ דם גורם לרשתית להתרחק מגב העין, וגורם לעיוורון.

 

• היה ערני לשינויים בהרגלים של הכלב שלך, כמו צמא מוגבר, והקפד ללכת לבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר. הם יכולים לזהות בעיות בסיסיות כמו סוכרת או מחלת קושינג, המשפיעות על ראייה.

 

 

במה שונה ראייה לקויה בכלבים ובבני אדם?

 

ראשית, ראייתו הרגילה של הכלב פחות חדה משל האדם. על כן, אם כלב היה בעל רישיון נהיגה, אפילו עם ראיית כלב 'רגילה' הוא היה זקוק למשקפי ראייה.

 

שנית, לאנשים יש ראייה לקויה מסיבות שונות מאשר לכלבים. בעיות ראייה אנושיות הן לרוב תוצאה של התאמה גרועה בעדשות או לקות בגלגל העין, אשר ניתנים לתיקון בקלות באמצעות משקפיים. עם זאת, כלבים נוטים לסבול יותר ממצבים ניווניים של הרשתית, גלאוקומה או קטרקט.

 

הבדל מרכזי נוסף הוא שכלבים מסתגלים היטב לראייה פחות טובה. תחושת הריח, המגע והשמיעה שלהם חדים ומאפשרים לכלב לנווט בצורה חלקה סביב מקום מוכר או לטייל, ולכן הם פחות תלויים בחוש הראייה בכדי להתמצא במרחב.

 

 

 

לשאלות, מידע נוסף ותיאום בדיקה, אנא צרו איתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368