האם כלבים יכולים לאכול בצל?
03-5403368

מידע

כתבות

האם כלבים יכולים לאכול בצל?

מאת: אור ג'נח, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

בצל הוא לרוב מרכיב עיקרי במטבח שמציע ניחוחות מדהימים ותוספות טעימות לכמה מהמנות האהובות עלינו. עם זאת, ירק זה מסוכן לאכילה עבור כלבים.
הנה כמה מידע שימושי על מדוע כלבים לא יכולים לאכול בצל ומה לעשות אם את חושדת שהכלב שלך אולי אכל בצל נא, בצל מבושל או כל מזון המכיל בצל או אבקת בצל.

 

 

האם בצל מזיק לכלבים?

כן, בצל רעיל לכלבים ואסור להם לאכול אותו. בין אם מבושלים או נאים, כל חלקי הבצל וצמח הבצל רעילים לכלבים, כולל הפקעת, העלים, המיץ והאבקות המעובדות. אין לכלול שום צורה של בצל בתזונה או בפינוקים של חיית המחמד שלך.

 

הבצלים שייכים למין Allium, ושמם המדעי הוא Allium cepa (cepa בלטינית זה "בצל"). הם מכילים תרכובת רעילה בשם N-propyl disulfide, הפוגעת בתאי הדם האדומים, דבר המוביל להרס ולפירוק שלהם. תהליך זה, הנקרא המוליזה, גורם לאנמיה ולשינוי צבע השתן לאדום או חום. במצב של אנמיה, איברי הגוף כבר לא מקבלים מספיק חמצן. במקרים חמורים, זה יכול לגרום לאי ספיקת איברים ומוות.

 


האם כלבים יכולים לאכול בצל ירוק או עירית?
בצל ירוק (Allium fistulosum) ועירית (Allium schoenoprasum) הם שניהם בני המין Allium והם גם רעילים לכלבים. כלבים לא צריכים לאכול שום צורה של בצל- אדום, לבן, צהוב, מתוק, בצל ירוק, עירית, כרישה, או אפילו שום- שכן כל אלה הם בני המין Allium.

 


עד כמה בצל רעיל לכלבים?
כמות בצל שנחשבת מסוכנת לכלב שלך תלויה במשקל הכלב שלך ובכמה גורמים אחרים שיכולים לגרום להם להיות בסיכון גבוה יותר. הרעלת בצל מצויה באופן עקבי אצל חיות מחמד שצורכות כמות בצל שהיא יותר מ-0.5% ממשקל גופן.


כלבים שעשויים להיות רגישים יותר להרעלת בצל כוללים: גזעים יפניים (אקיטה, שיבא אינו), כלבים עם מחלות במקביל כמו סוכרת, מחלת כבד או אנמיה או כלבים שנוטלים תרופות מסוימות.
כדי לעזור לקבוע כמה בצל מסוכן בהתבסס על גודל הכלב שלך, כדאי לקבוע כמה פרמטרים לגבי גודל הבצל. למטרותינו, בצל בינוני אחד יהיה דומה בגודלו לתפוז וישקול בערך 0.5 קילו. בצל בגודל כזה שווה ערך ל-1 כוס בצל חתוך לקוביות, או שווה ערך ל-1 כף אבקת בצל.


בצל בינוני אחד= 1 כוס בצל חתוך לקוביות= 1 כף (או 3 כפיות) אבקת בצל.


אם הכלב שלך בלע קרוב או יותר מהכמויות המצוינות להלן, יש ליצור קשר במהרה ולתאם הגעה אלינו למרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.

 

 

כמויות רעילות של בצל עבור כלבים:
גודל כלב/משקל בצל נא בצל חתוך אבקת בצל
קטן (עד 4.5 ק"ג) 1/10 בצל בינוני 1/10 כוס 1/10 כף (1/3 כפית)
בינוני (בערך 14 ק"ג) 1/3 בצל בינוני 1/3 כוס 1/3 כף (1 כפית)
גדול (בערך 27 ק"ג) 2/3 בצל בינוני 2/3 כוס 2/3 כף (2 כפיות)

 


סימנים של הרעלת בצל אצל כלבים:
אם הכלב שלך אכל בצל, סימנים קליניים עשויים להתפתח תוך יום או יותר. תביאי את הכלב אלינו, למרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה, אם הוא אכל את הכמויות המפורטות בתרשים למעלה או הראה את הסימנים הבאים: הקאה, שלשול, לא אוכל, כאבי בטן, חניכיים חיוורות, עייפות/חולשה, מעידה או איבוד שיווי משקל, חוסר סובלנות, שתן אדום או חום, קצב נשימה מוגבר או עלייה בקצב הלב.

 

 

מה אם הכלב שלי אכל בצל?
אם הכלב שלך אכל בצל, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לקבוע כמה בצל או מוצר המכיל בצל נצרך. אם אינך בטוחה או שהכמויות קרובות או גדולות מאלה המפורטות בתרשים למעלה, קחי מיד את חיית המחמד שלך אלינו (בתיאום) למרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה. את יכולה גם להתקשר אלינו למספר 03-5403368.

 


איך וטרינרים מטפלים בהרעלת בצל אצל כלבים?
אבחנה של הרעלת בצל היא בדרך כלל באמצעות שילוב של היסטוריה, סימנים קליניים ובדיקה מיקרוסקופית של דגימת דם. התרכובת הרעילה בבצל יוצרת נזק מבני ספציפי לתאי הדם האדומים הנקראים גופי היינץ, שניתן לראות במיקרוסקופ. אם חיית המחמד שלך אכלה את הבצל במהלך השעתיים האחרונות, סביר להניח שהווטרינר יתחיל בטיפול על ידי גרימת הקאות כאמצעי לטיהור. הוא עשוי גם לתת פחם פעיל כדי לקשור כל רעלן נוסף. במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך באשפוז חיית המחמד שלך עבור נוזלים IV או עירוי דם.


רוב הכלבים מתאוששים מבליעה קלה של בצל ואין להם סיבוכים ארוכי טווח. עם זאת, הרעלת בצל חמורה עלולה להיות קטלנית, במיוחד ללא טיפול. המניעה היא המפתח- אל תאפשרי לכלב שלך לאכול בצל או מזונות המכילים בצל או אבקת בצל.

 

 


למידע ופרטים נוספים מוזמנים.ות ליצור קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.
03-5403368