האם כלבים וחתולים יכולים להיות רגישים ללקטוז?
03-5403368

מידע

כתבות

האם כלבים וחתולים יכולים להיות רגישים ללקטוז?

מאת: מאירה כהן מנהלת מרפאה מרכז וטרינרי רמת השרון

כשאנו מדמיינים חיית מחמד לוגמת חלב עולה לנו לראש תמונה של חתלתול או כלבלב רוכנים מעל קערת חלב ועם שפם חלב קטן ומתוק. תמונה זאת לא משקפת בהכרח את המציאות. לחלק מהכלבים והחתולים אין בעיה לעכל חלב ומוצריו ומנגד חלקם חווים קשיים בעיכול החלב וחוסר נוחות אקוטי לדוגמא – גזים, שלשולים או הקאות – כל פעם אשר הם צורכים מזונות כאלו. הכל מסתכם בתגובה של הגוף שלהם לרכיב תזונתי ספציפי שנמצא בחלב- לקטוז.

 

אז מה זה בדיוק לקטוז? ובכן, לקטוז המכונה גם סוכר חלב המורכב משתי מולקולות סוכר אשר מחוברות יחד – מגלוקוז וגלקטוז. הלקטוז מפורק במעי הדק על-ידי האנזים לקטאז המבצע הידרוליזה של הקשר הגליקוזידי. בכל עת שהגוף אינו מסוגל לייצר ולהפריש את הלקטאז, ממשיך סוכר החלב לעבר המעי הגס ושם הוא מתפרק בעזרת החיידקים המצויים שם. בין תופעות הלוואי של פירוק זה נמנים כמו שאמרנו קודם – שלשולים, כאבי בטן, אי-נוחות וגזים.

 

אתם בטח שואלים את עצמכם איך זה בדיוק הגיוני הרי שהם גורים הם יונקים חלב אם. לגורים יש בשפע את אנזים הלקטאז אשר משמש לפירוק ועיכול החלב שהם יונקים. בזמן שהם מסוגלים לעכל את חלב אימם אין זה אומר שהם מסוגלים לעכל חלב פרה או חלב עיזים.  ברגע שנגמלו מיניקת חלב הם מייצרים פחות ופחות את אנזים הלקטאז וכך רוב הכלבים והחתולים נהיים רגישים ללקטוז.
בדיוק כמו אנשים – גם כלבים וחתולים סובלים מרגישות ללקטוז. בלי האנזים לקטאז הם פשוט לא יכול לעכל מוצרי חלב ותסמיני כאב בטן אקוטיים כמעט תמיד מופיעים. אז, במידה ושמתם לב שהכלב שלכם נוטה לגזים או צואה רכה אחרי צריכת מוצר חלבי, יש סיכוי גבוה שהוא רגיש ללקטוז. במקרים נדירים הכלב עלול להיות אלרגי לפרוטאין שבחלב ולמרות זאת חלב לא נחשב כמסוכן ורעיל לכלבים ולחתולים.
לכלבים וחתולים אשר רגישים ללקטוז עדיין יש תקווה – זאת משום שהתגובה  ללקטוז עלולה להיות קשורה בקשר ישיר לכמות. כשמוצר מכיל אחוזים גבוהים יותר של לקטוז – התגובה לרוב תהיה בהתאם. יש לזכור שלא בכל מוצרי החלב יש את אותו מינון של לקטוז. ש הרבה סוגי גבינות ויוגורטים שמכילים פחות לקטוז מחלב.

לסיכום, כשאחוזי הלקטוז במוצרי חלב הם נמוכים יותר הסבירות שהוא יסבול מכאבי בטן או תסמינים כל שהם היא נמוכה יותר. אז, להציע לכלב ולחתול שלנו מוצר חלב דל לקטוז יכול להיות בסדר. האמת שכמעט כל גבינה קשה יכולה להיות חטיף טבעי ומצוין לחיית המחמד שלכם. לדוגמא ניתן לקחת חתיכת גבינה צהובה ולהחביא בה כדורים.
כמובן שלפנק אותם בליקוקים קצרים של גלידה קרה ביום חם או שלוק מכוס החלב שלכם לא אמורים להוות בעיה (במידה והם לא אלרגים לחלבון החלב) אך לא בכמויות גדולות – הכל במידה. תסמינים לרגישות ללקטוז לרוב יופיעו בטווח 12 שעות ממתן מוצר חלבי. אז במידה והכלב או החתול שלנו מצליחים "לגנוב" מנה נכבדת מומלץ לעקוב אחריהם ולראות אם הם מביעים חוסר נוחות או סובלים מתסמינים כגון כאבי בטן, הקאות או שלשולים.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו – מרכז וטרינרי רמת השרון\הרצליה 03-5403368