האם כדאי לעקור שיני חלב שלא בקעו מעצמן
03-5403368

מידע

כתבות

האם כדאי לעקור שיני חלב שלא בקעו מעצמן

האם כדאי לעקור שיני חלב שלא בקעו מעצמן.

מאת: קוזנצוב סופי , אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

כששיני החלב של החתול או הכלב שלכם לא נפלו מעצמן, בחלק מהמקרים הדבר גורם להרבה בעיות דנטליות ובדרך כלל לא ניתן לשים לב שיש שיניים כאלה עד גיל מבוגר יותר.

גורי חתולים וכלבים מפתחים שיניים חלביות נשירות בערך בגיל 3 שבועות, בגיל 3 וחצי חודשים השורשים של השיניים הנשירות "חלביות" אמורות להתחיל להיספג ולתת מקום לשיניים הקבועות "בשריות" לצאת. בחלק מהמקרים השורשים של השיניים החלביות לא יספגו כמו שצריך או יספגו רק חלקית מה שיגרום לשיניים הקבועות לצאת בזוויות אבנורמליות ולא נכונות. הדבר הזה יכול להיגרם לשן בודדת, כמה שיניים או אפילו לכל הפה.
כאשר יש יותר מדי שיניים ויש צפיפות בין השיניים הצטברות של אוכל, פלאק ואבנית נעשית יותר קלה, והדבר עלול בעתיד לגרום לריקבון שיניים ולמחלות חניכיים.
תוצר לא רצוי נוסף של שיניים שבוקעות בצורה לא נכונה או בזווית אבנורמלית הן חיכוך של השיניים בלסתות הגורם לכאב ודלקות, התפתחות לא נכונה בעצם הלסתות, וסגר לא תקין שעושה חיכוך בשיניים ומוריד שכבה מהשיניים מה שיוביל בסופו של דבר לאיבוד שיניים.
הסיבות לשיניים חלביות שלא נשרו לא מוסברות לגמרי עדיין, אך כלבים מגזעים קטנים הכי מושפעים מתופעה זו.
כלבים עם נטייה מראש לתופעה זו כוללים ביניהם : מלטז , פומרניאן , פודל ,שיצו , בולדוג , ויורקשייר טרייר.
אך תופעה זו יכולה לקרות לכל גזעי הכלבים.
בנוסף לשיניים חלביות שלא נשרו תוכלו לראות סימפטומים נוספים להימצאות שלהם בפה כמו:
• חניכיים אדומות ומדממות
• ריח לא טוב מהפה
• ג'ינג'יביטיס (דלקת חניכיים)
• פיסטולה הנמצאת במרחב בין הפה לחלל האף.

טיפול בשיניים חלביות שלא נשרו :
אם אתם שמים לב שהשיניים החלביות של כלבכם עדיין נמצאים בפה והשיניים הקבועות גם מתחילות לצאת, קבעו תור לווטרינר המטפל שלכם בכדי שיוכלו להוציא את השיניים החלביות תחת הרדמה מלאה.
כשמוציאים את השיניים החלביות בזמן לשיניים הקבועות עדיין יש הזדמנות לחזור למקום הנכון שלהם בפה ולמנוע בעיות אחרות כמו סגר לא תקין, במידה והסגר הוא ברמה שלא מאפשרת חיים והתנהלות נורמאלית, יכול להיות שיהיה צורך בטיפול אורתודנטי (תיקון של מנח השיניים) .
בכדי להוציא בשלמותו את השורש של השן החלבית יש צורך בהרדמה מלאה כדי לא לגרום לכאב, ויש צורך בצילומי רנטגן דנטליים כדי לראות שלא פוגעים בשן הקבועה, השן החלבית יצאה בשלמותה ולא נשארו חלקי שורש העלולים לגרום לדלקות.
הרבה מלקוחותינו מחליטים כן להוציא את שיני החלב בעת ביצוע הסירוס/עיקור כי גם ככה עוברים הרדמה כללית וזו הזדמנות בכדי למנוע בעיות בעתיד.

 

למידע נוסף, אנו עומדים לשירותכם,

מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.
03-5403368