האם חתולים חולמים?
03-5403368

מידע

כתבות

האם חתולים חולמים?

האם חתולים חולמים? / מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


כאשר נראה לכם לעיתים שהחתול שלכם מנמנם או ישן כל הזמן, הוא יתכרבל לו על עדן החלון, העיתון, הספה, או בחיקכם לנמנום קצר לפחות כמה פעמים ביום וזה נורמלי לחלוטין. למעשה, מומחים מצאו שחתולים ערים רק 5 עד 9 שעות ביום. ברור שהחתול שלכם 'חוטף' הרבה תנומות, אבל מה הוא עושה בזמן שהוא ישן? האם יש לו חלומות על עכברים ועל קטניפ? על פי מומחים חתולים אכן חולמים אך הם אינם בטוחים עדיין על מה.


מחזורי שינה של חתול

התנהגות חתולים בזמן השינה דומה לזו של בני אדם בהרבה אופנים. בדיוק כמונו, חתולים עוברים כמה שלבים במהלך השינה. בשלב הראשון, הם נעשים חולמניים ומנומנמים, אבל הם עדיין בהכרה מסוימת. האוזניים שלהם עשויות לזוז אם הם שומעים רעשים וקולות, והם יפקחו עיניים אם ישמעו משהו מתרחש לידם. בשלב השני, פעילות גלי המוח שלהם נעשית יותר קצבית, פעימות הלב מאטות והטמפרטורה שלהם צונחת. בשלב השלישי חתולים עוברים בין שינה קלה לשינה עמוקה. בשלב הרביעי הם עוברים לשינה עמוקה, בשלב החמישי הם עוברים לשנת רע"מ (ריצוד עיניים מהיר) באנגלית R. E. M rapid eye movement.
חתולים יכולים לעבור בין השלבים 2 עד 5 ברציפות בזמן השינה. כאשר חתולים נכנסים לשנת רע"מ, הם מתחילים לחלום. מדענים קראו לזה בעבר שינה פרדוקסלית. בתהליך הזה סימני החיוניות של החתול נעשים דומים לזו של חיה במצב ערות. למרות זאת, קשה מאוד להעיר אותם בזמן הזה של השינה. הכפות רגליים והפנים שלהם יכולים לזוז, הזנב לזוז מצד לצד או למעלה למטה, והפרווה עשויה לסמור. אל טעו: חתולים מאוד רגועים כאשר הם נמצאים בשנת רע"מ. למרות שהתזוזות שלהם עשויות להראות כאילו הם לחוצים, הם למעשה רגועים ביותר שהם לא יכולים להרים את הראש. חתולים בדרך כלל מכורבלים או שוכבים על הצד במשך שנת הרע"מ. איך זה אפשרי לחתול שלכם להזיז את השפם שלו או להזיז את כפות הרגליים שלו כאשר הוא רגוע ונינוח לחלוטין?  הסרוטונין הוא מוליך עצבי שעובד לווסת את הפעילות של השרירים. בזמן השלבים האחרים של השינה, נוירונים השולטים על המוליך העצבי סרוטונין, עוברים לפקד על פעילויות שרירים. בשנת רע"מ נוירונים המפרישים סרוטונין לא פועלים ואז הסרוטונין אינו שולט על תנועות עדינות ושרירים קטנים עדיין יכולים לזוז.
האם החתול שלכם ישן כאשר הראש מוטה מעלה? קוראים לזה תנוחת 'קופסת הלחם'. חתולים ישנים לרב ישנים בתנוחת ראש מורמת, כאשר הכפות רגלים שלהם מקופלות מתתת לבטן. תנוחה זאת קורת בשלב כשהשינה עדיין לא עמוקה והשרירים עדיין פעילים. אותו דבר קורה גם לנו בני האדם כאשר אנו נרדמים בכיסא. בתחילה נישאר ישרים וכאשר מתחילים להירדם לשינה עמוקה, עלולים 'לנזול' כלפי מטה בכיסא. אנו אפילו עלולים ליפול מהכיסא אם השרירים לגמרי רפויים.
על מה חתולים חולמים?


למרות שהמחקרים בנושא החלומות של חתולים לא ברורים עדיין, ישנו מחקר שסובר כי חתולים חולמים על ציד. הסיבה לממצא הזה היא העובדה שחתולים לא משתמשים בחלק במוח שלהם שעוזר לשרירים להיות רפויים בזמן שנת רע"מ. במהלך המחקר החתולים התרוצצו שרטו ונשפו כאילו הם תוקפים חיה אחרת.
המחקר התרחב גם ליונקים אחרים בטבע, שמצא כי כל היונקים מלבד הקיפודניים (יונקים אשר לא ממליטים אלא בוקעים מביצה דוגמת הברווזן האוסטרלי). נרדמים ומגיעים לשנת רע"מ. טורפים בטבע ישנים יותר בשלווה מאשר הנטרף. הם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שלא יטרפו בזמן שהם ישנים ולא נמצאים על המשמר. הנטרפים לעומת זאת, אף פעם לא באמת ישנים עמוק מהחשש להיטרף.
בטבע, חתולים הם טורפים. בחתולים ביתיים יש נטיה טבעית להתנהגות של טורפים בזמן השינה. יש להם פרצי אנרגיה מוקדם בבוקר וכאשר השמש שוקעת. בטבע, אלו הם הזמנים שבהם הם צדים. חתולים נוטים להתחבא ולישון באמצע היום והלילה, זמן שבו טורפים אחרים עלולים לחפש אותם.
לפרטים נוספים אפשר לפנות אלינו מרכז וטרינרי רמת השרון / הרצלייה 03-5403368