האם חתולים באמת פחות אוהבים מכלבים?
03-5403368

מידע

כתבות

האם חתולים באמת פחות אוהבים מכלבים?

האם חתולים באמת פחות אוהבים מכלבים?

 


מאת: מאיה זיידנר, אסיסטנית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


לאחרונה, נראה סחף של דאגה בכותרות האינטרנט בהקשר למחקר חדש. הכותרות עלולות להוביל אותנו למסקנה כי חתולים אוהבים אותנו פחות מכלבים, אך למעשה, הכותרות מטעות ולא נותנות סקירה נכונה של הממצאים מאותו מחקר.
מחקר ה'קשר הבטוח'
על פי אתר האינטרנט PLOS One, בו פורסם המחקר של אליס פוטר ודניאל מילס, המחקר כלל כעשרים זוגות של חתולים ובעליהם. החתולים הושמו בשני חדרים, עם שני כיסאות (האחד לבעלים, והשני לזר), יחד עם משחקי חתולים וחלונות מכוסים. מצלמת וידיאו תיעדה את האינטראקציה בין כל חתול לבין הבעלים ואיש זר בזמן שהם מבצעים מספר התנהגויות שונות (הבעלים יוצא וחוזר, האדם הזר יוצא וחוזר וכדומה). החוקרים השתמשו במבחן תיאורית ההיקשרות של מרי איינסוורת' כדי לאמוד את ההתנהגות של החתולים ולתרגמם לרמת ההיקשרות שלהם כלפי בעליהם.
תוצאות מחקר ה'קשר הבטוח'
החוקרים מצאו כי החתולים שהשתתפו במחקר אכן יללו יותר כאשר בעליהם עזבו את החדר, בהשוואה לעזיבתו של הזר, אך הם לא ראו כל הוכחה נוספת המעידה על הקשר בין החתול לבעליהם כ'קשר בטוח'.
החוקרים מצאו כי "היבטים רבים של התנהגות החתולים... אינם עולים בקנה אחד עם מאפייני ההקשרות". עם זאת, ציינו כי המבחן לא בדק אם קיים שוני בין חתולים הגרים בבית בלבד לבין חתולים הגרים בבית וגם בחצר, והוסיפו כי ייתכן והמבחן בו השתמשו אינו כלי יעיל להגדרת הקשר בין החתולים לבעליהם. באופן יותר ספציפי, החוקרים ציינו כי "...אנחנו לא רוצים לרמוז כי חתולים לא מביעים צורה כלשהיא של חיבה או יוצרים קשר עם בעליהם... אלא רק כי הקשר עם המטפל העיקרי בדרך כלל אינו מאופיין בהעדפה לאדם זה למתן תחושת ביטחון והגנה."


מה המשמעות של כל זה באמת?
הפירוש הוא כי חתולים אינם מראים את אותו סוג של הקשרות אל בעליהם בהשוואה לכלבים, כאשר פרמטר ההשוואה הוא בראייתם של הבעלים כמקור לביטחון, ומציגים התנהגויות המוגדרות יותר "עצמאיות". אין להסיק כי חתולים אינם נהנים מהקשר שלהם עם המטפלים בהם – אלא כי הם מחפשים אחר חברות אנושית מסיבות שונות ובדרכים שונות מכלבים.
לדוגמא, המחקר מצא כי כאשר נשתמש במבחן תיאוריית ההיקשרות על כלבים; עמידה על יד הדלת, במקום בו הבעלים יצאו ממנו, היה מדד מרכזי לקביעת ההיקשרות ואפילו חרדת נטישה. הם לא ראו התנהגות זו בין החתולים במחקר, אך לא בגלל שהחתולים אינם מתגעגעים אלינו – החוקרים מציינים כי ייתכן ולא נראה התנהגות זו אצל חתולים כיוון ש"חתולים לא מראים מצוקה בדרך זו".
בתוך הרשת החברתית של החתול, לא נראה את אותם קשרים חזקים אשר נראה בין כלבים. ייתכן כי זה קורה עקב היותם ציידים בודדים אשר לא צריכים את הקשר הקבוצתי בכדי לשרוד.
בשונה מכלבים, אשר עובדים ומתגוררים עם בני אדם זמן רב יותר, חתולים אינם מצפים מהאנשים שלהם לספק את הצרכים היומיומיים שלהם. יחד עם זאת, הם יוצרים בבירור קשרים חברתיים עם בעליהם ומראים חיבה כלפיהם, כמו גם העדפה לבעליהם על פני אנשים שאינם מבין בני המשפחה. בקיצור, אל תתנו לכותרות קצ'יות לגרום לכם לספק באהבת החתול שלכם כלפיכם.