האם חתולים באמת אוהבים חלב?
03-5403368

מידע

כתבות

האם חתולים באמת אוהבים חלב?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

ישנו סטריאוטיפ ישן שאומר שחתולים אוהבים חלב ושמנת. ראינו זאת בסרטים מצוירים, סרטים וסדרות טלוויזיה במשך הרבה שנים. אך האם חלב באמת בריא לחתול שלכם לשתות על בסיס קבוע?


מדוע חתולים אוהבים חלב?
האמת היא, שהרבה חתולים כן אוהבים את הטעם של החלב. בדומה מאוד לאנשים, חתולים נמשכים לטעם המתקתק ותוכן שומני. במשך השבועות הראשונים לחייהם חתלתולים זקוקים לחלב שהם יונקים מאימם, ממנו הם מקבלים את כל הערכים התזונתיים החיוניים להתפתחותם ולהתפתחות המערכת החיסונית שלהם. למרות זאת, אין זה אומר שצריך להחליף את החלב אם של החתולה בחלב פרה שקונים במכולת. בדומה לתינוקות של בני אדם, מערכת העיכול של חתלתולים רגישה, וחלב פרה לא יכיל את כל הערכים התזונתיים להם זקוק החתלתול. אם מאיזושהי סיבה החתלתול לא יכול לקבל את חלב האם לו הוא זקוק, ישנה פורמולה מיוחדת המיועדת לגורי חתולים יונקים להאכלה בבקבוק מיוחד. מומלץ להתייעץ עם הווטרינר לגבי הפורמולה המומלצת, כמויות וכו'.


האם חלב פרה בריא לחתולים?
חלב פרה מכיל לקטוז. כאשר החתול  נמצא בשלבי הגורות המוקדמים שלו, הגוף מייצר אנזים בשם לקטז, מה שמאפשר לגוף לעכל לפרק ולעכל לקטוז. כאשר החתול גדל ונגמל מחלב האם, הוא מפסיק לייצר את האנזים המפרק לקטוז ולכן הגוף כבר לא יכול לעכל אותו. דבר היכול לגרום לבעיות עיכול כגון שלשולים, גזים ואף הקאות.


מה אם החתול שלי צורך רק חלב?
ישנן הרבה סיבות מדוע החתול לא אוכל, אז אין להניח אוטומטית שזה בגלל שהוא אוכל רק חלב. אם החתול שלכם חולה, אובדן תיאבון עשוי להיות סימפטום למחלה שלו, אך אם בגלל שהחתול שלכם אוהב חלב ורואה בו צ'ופר, יכול להיות שהוא יהיה מוכן לאכול אותו מאשר את האוכל הרגיל שלו.

 

חתולים מבוגרים עשויים להתקשות בלעיסה של האוכל היבש שלהם. במקום לתת חלב אפשר להחליף לאוכל רטוב או לרכך להם את היבש במעט מים. אם החתול שלכם מסרב לאכול את האוכל המיועד לו, יש צורך ליצור קשר עם הווטרינר ולהגיע לבדיקה מקיפה.

 

למרות הדעה הרווחת בנושא נתינת  חלב ומוצריו לחתולים, אין הדבר בריא למרביתם. ישנן דרכים אחרות לצ'פר את החתול שלכם כדי לשמח אותו מבלי לגרום לבעיות עיכול.

 

 

אם יש לכם שאלות בנוגע לתזונה של החתול שלכם ואם הוא מקבל את כל הערכים התזונתיים שהוא צריך ניתן לפנות אלינו:

מרכז וטרינרי רמת השרון

03-5403368