האם הארנב שלי צריך חבר ?
03-5403368

מידע

כתבות

האם הארנב שלי צריך חבר ?

האם הארנב שלי צריך חבר ? מאת ניצן דליצקי טכנאית ראשית מרכז וטרינרי 

אז יש לנו בבית ארנב חמוד , שמורגל לארגז חול , חמוד ופעיל ואוהב אותנו. אבל אנחנו עובדים 8 -10 שעות ביום ואולי קצת בודד לו בבית לבד ואולי כדאי לנו להוסיף חבר .
הבאו הביתה לארנב החמוד שלנו חברה מתוקה שבחרנו במיוחד בשבילו ואופס , במקום שיתלהב ויהיה לו כייף הארנב החמוד שלנו תוקף את הארנבת החדשה ואנחנו בבעיה , נכנסים לסטרס מה עושים עכשיו?


את הדרמה הזאת אנחנו שומעים כמעט כל יום . כן לפעמים ההכרות עובדת חלק ואין בעיות וחיים בשלווה ובשקט לאורך המון שנים , אבל לפעמים זה מסתבך .
הארנב  שלנו שכבר שלט בממלכה וידע שזה הבית שלו ,הצעצועים , הארגז , הסביבה שלו ושהכל שייך לו . הריחות בבית היו מוכרים לו והוא ידע שאנחנו במשך הבוקר איננו בבית וזה היה לו בסדר שהוא נשאר לבד . ארנבים הם חיה שמעדיפה לישון בשעות היום וערה בשעות שהשמש לא חזקה ואפילו איננה , בגלל זה הארנב שלנו בסדר כאשר לא היינו בבית כי הוא ישן רוב הזמן.
יותר קשה לשכנע ארנב שהוא חופשי בבית להתחבר עם ארנב נוסף .


טיפים לחיבור בין שני החברים –


לעולם אל תכניסו את הארנב החדש לאותו כלוב עם הארנב הקיים , אפילו לא באותו חדר של הארנב הקודם . מצב זה יגרום לריב בטוח .
בהתחלה תצטרכו חדרים נפרדים או כלובים נפרדים , כדי שלפחות בהתחלה יוכלו להתחבר עם משו שיפריד בניהם , שיוכלו להריח ולראות אבל לא לגעת .
אל תתנו לארנב הוותיק את הגישה לכל הבית את כל הבית ולשני את הכלוב ,שהוותיק מסתובב סביבו גם מצב זה לא יעשה להם טוב , מצב זה יגרום לטינה בניהם .
הכי טוב זה לבחור זוג ארנבים מאותו המין – זכר עם זכר , נקבה עם נקבה . חשוב לפני שתכניסו את הארנב הנוסף הביתה להביא אותו לבדיקה אצל וטרינר כדי למנוע העברת מחלות בניהם והדבקות .
חשוב לדעת שעור הארנבים מאוד דק וכאשר הם יתחילו לריב הנזק יחסית גדול.


היום הגדול הגיע וצריך להפגיש בניהם :


חשוב לוודא שלקחנו את כל אמצעי הזהירות
נמצא חדר שאף אחד מהארנבים לא ביקר בו ,סביבה סטרילית לשניהם. ככה אף אחד מהם לא יוכל לרכוש בעלות על הטריטוריה . חשוב שנניח 2 קופסאות חול בחדר הזה , נכניס את שני קופסאות הנסיעה של הארנבים נוציא את הארנבים וניקח את הקופסאות נסיעה כדי שלא יהיה מצב שיוכלו לחזור אליהם לאותה קופסא . מאותו רגע נתיישב ולא נתערב רק נביט , להיות מוכנים לכל סיטואציה שיכולה לקרות . לאט לאט נגלה מי הארנב הדומיננטי ומי הפחות נזהה זאת לפי זה שהדומיננטי יותר יעלה על הגב של הפחות ויעשה תנועות זיווג , זה אקט לא מיני אלא אקט של שליטה בדומה לכלבים . מצב זה הוא טוב אם השני נכנע לזה ומקבל את המצב שקורה , אם באותו הרגע מתחילות גלגולים ונשיכות קחו מגבת ותיפסו אותם או רססו אותם עם בקבוק מים אז שיפרדו . חשוב שלא ניתן להם לנשוך אחד את השני .
אחרי שהפרדתם בניהם החזירו אותם לכלובים שלהם ונסו שוב ביום שאחרי . יש מקרים שתצטרכו לחזור על מצב זה למשך חודש כל יום ל10 דק' .  כל ארנב שונה מהשני וכל אחד מקבל סיטואציות אחרת  . ישנם ארנבים שפשוט לא מסתדרים וזה המצב . ישנם כאלה שמסתדרים והכל נפלא . וישנם כאלה שלוקח להם זמן להסתגל אבל בסוף מסתדרים פשוט זה תהליך שלוקח זמן . חשוב שתדעו שאם הבאתם ארנב נוסף והוא לא הסתדר עם הארנב שלכם ולא התכוננתם עם מקום מגורים לארנב השני ותכננתם פשוט להחזירו לחנות כי הם פשוט לא הסתדרו דעו לכם זאת , הארנב שתחזירו לעולם לא ימצא בית עם עוד ארנב כי הוא ישאר בעל פחד מארנבים נוספים כי תקפו אותו פעם אחת וזה לא נפטר . דאגו לכך שיהיה לארנב הנוסף חדר / כלוב / בית אחר למקרה שהם באמת לא יסתדרו .


איך אדע אם הם למדו להסתדר ?


נראה אותם עולים אחד על השני ללא נשיכות או התגלגלויות, הם ישכבו אחד ליד השני על השטיח בחדר , יטיילו באותו חדר בלי לתקוף אחד את השני , ינקו ויטפחו את  השני בעזרת ליקוקים הדדים – באותו רגע נדע שהצלחנו ויש לנו זוג חברים , חושב אבל לדעת שזה שהם חברים כשיש להם חדר לא אומר שכשיהיה להם את הבית כולו הם יסתדרו לאורך תקופה תרחיבו להם כל פעם קצת את מרחב המחייה בהשגחתכם , אם ישנה חצר יציאה מהבית תנו להם לגשש אותה יחד . לאט לאט ניתן להם לטייל בבית כולו ומאותו הרגע הם חופשיים להיות חברים לכל החיים .

לעוד שאלות בנושא ארנבים
פנו אלינו מרכז וטרינרי רמת השרון 035403368