דלקות עיניים ומערכת נשימה עליונה כתוצאה מנגיף ההרפס בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

דלקות עיניים ומערכת נשימה עליונה כתוצאה מנגיף ההרפס בחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר. טל מאייר - וטרינר מרכז וטרינרי רמת השרון

נגיף ההרפס (FHV-1) הינו אחד הגורמים העיקריים למחלות דרכי הנשימה העליונות ודלקות עיניים בחתולים ומצריך כמובן טיפול וטרינרי.

 

לרוב ההדבקה מתרחשת בגיל צעיר אצל גורים, אולם בדומה להרפס אצל בני אדם, המחלה עלולה להישאר רדומה שנים ולהתפרץ בגיל מבוגר יותר (במקרים של סטרס, מחלות אחרות, טיפול בסטרואידים במינון גבוה, גירוי של העין כתוצאה מזיהום או גוף זר, או הדבקה במחלות מדכאות מערכת חיסון כגון FeLV או FIV).המחלה אינה עוברת לבני אדם, אך מצריכה טיפול ולכן יש להגיע לוטרינר.

 

נגיף ההרפס גורם ל-2 מחלות עיקריות בעין: קונג'קטביטיס (דלקת הלחמית) וקרטיטיס (דלקת הקרנית).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


דלקת לחמית (קונג'קטביטיס): הפגיעה היא לרוב בגורים צעירים ומתבטאת בהפרשות שקופות או עכורות מ-2 העיניים.
כמעט בכל המקרים האלו לגור יש גם סימנים של מערכת הנשימה העליונה כגון הפרשות מהאף ו/או כיבים בפה.אנו רואים במרפאה גורים רבים שמגיעים לטיפול וטרינרי עם דלקות עיניים והפרשות מהאף.

 

בחתולים בוגרים תיתכן הופעה בעין אחת וללא הופעת סימני מערכת נשימה.הטיפול לרוב כולל משחה אנטיביוטית וטרינרית לטיפול בזיהומים משניים הנגרמים ע"י חיידקים, במידה והדלקת חריפה, בעיקר בגורים, יש לשקול להוסיף טיפול אנטי-וירלי.
דלקת קרנית (קרטיטיס): נגיף ההרפס הוא גם אחד הגורמים החשובים ביותר בהיווצרות כיבי קרנית בחתולים. פגיעה בקרנית הינה מקרה חירום ומצריכה הגעה דחופה לוטרינר!

 

בכל מקרה של פגיעה בקרנית בחתול יש לחשוב על הרפס כגורם עד שיוכח אחרת – ומומלץ להתחיל טיפול אנטי-וירלי בהקדם.הכיבים הנגרמים ע"י ההרפס לרוב אינם עמוקים, אלא אם הזדהמו ע"י חיידקים כזיהום משני והטיפול האנטיביוטי הוא כנגד זיהום זה.כיבי קרנית כואבים מאוד ולכן יש להוסיף לטיפול גם משככי כאבים.


טיפול:
ישנן משחות אנטי-וירליות כגון וירוסן (Idoxuridine) המומלצות למריחה בעין במקרה של חשד להרפס. טיפול נוסף מומלץ מאוד הוא בחומצת אמינו הנקראת ליזין (L-lysine) שמגיעה בכדורים כהכנה וטרינרית(וניתן להשיג במרפאה), נמצא שהתרופה מפריעה להשתכפלות הנגיף – ולכן עוזרת בעצירת המחלה.הטיפול הינו יקר ואינטנסיבי, אך לעיתים הוא הדבר היחיד שיכול להציל את עין החתול.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

חשוב!
בכל מקרה של חשד לפגיעה בעין יש להגיע לבדיקה אצל הוטרינר ולהתאים טיפול וטרינרי מתאים!